ՌՈՒԲԵՆ ԲԱԲԱՅԱՆ. ԱԶԱՏ ԲԵՄԻ ՍՏԵՂԾՈՒՄԸ ԿԱՋԱԿՑԻ ՀԱՅԱՍՏԱՆՅԱՆ<br /> ՆՈՐ ԹԱՏԵՐԱԽՄԲԵՐԻ ԵՎ ԵՐԻՏԱՍԱՐԴ ՌԵԺԻՍՈՐՆԵՐԻ ԿԱՅԱՑՄԱՆԸ<br />
ՌՈՒԲԵՆ ԲԱԲԱՅԱՆ. ԱԶԱՏ ԲԵՄԻ ՍՏԵՂԾՈՒՄԸ ԿԱՋԱԿՑԻ ՀԱՅԱՍՏԱՆՅԱՆ
ՆՈՐ ԹԱՏԵՐԱԽՄԲԵՐԻ ԵՎ ԵՐԻՏԱՍԱՐԴ ՌԵԺԻՍՈՐՆԵՐԻ ԿԱՅԱՑՄԱՆԸ
• 27-11-2007 18:00:00   | Հայաստան  |  Մշակույթ
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: Հայաստանյան թատրոնն այն հազվագյուտ կառույցներից է, ուր կազմակերպչական եւ ղեկավարման տեսակետից որեւէ բան այս 15 տարվա ընթացքում գրեթե չի փոխվել: Այսպիսի կարծիք հայտնեց Երեւանի Հովհ. Թումանյանի անվան տիկնիկային թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար Ռուբեն Բաբայանը «ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ»-ի թղթակցի հետ զրույցում: Թատրոնի գեղարվեստական ղեկավարը համոզված է, որ ղեկավարման կարծրացած ձեւերը ռեֆորմների կարիք ունեն, եւ անհրաժեշտ է որոնել ու գտնել բարեփոխումների ամենաարդյունավետ եւ օպտիմալ ճանապարհը: Ռ.Բաբայանի խոսքերով, թատերական կյանքը կարիք ունի նոր ծնունդի ու զարգացման, քանի որ դա է բնական պրոցեսը. «թատերական խմբերը պետք է ծնվեն, զարգանան եւ կարողանան բնական կյանքով մահանալ»: Իսկ նոր թատերական գաղափարները, նրա համոզմամբ, բերում են նոր խմբերի ստեղծմանը: «Եթե մենք նայենք աշխարհի թատերական պատմությունը, կտեսնենք, որ դա միշտ այդպես է եղել: Օրինակ` Ստանիսլավսկին ու Վախթանգովը իրենց ժամանակին բերեցին նոր գաղափարներ ու ստեղծեցին նոր թատերական խմբեր: Մեզանում խնդիրը նրանում է, թե ինչպես անել, որ այդ խմբերը ստեղծվեն, որ նրանք կարողանան բնականոն կյանք ապրել, որ նրանք, որոնք վաղուց մահացել են, իսկապես մահանան: Իսկ մահանալ նշանակում է, որ այս թատերական օրգանիզմը այլեւս չի շնչում, այդ նույն մարդիկ կարող են ուրիշ տեղում, ուրիշ դասավորության մեջ էլի ստեղծագործել, բայց դասավորությունը պետք է փոխել, ոչ թե պահել զուտ նրա համար, որ նրանք հայտնի անուններ են կամ չի կարելի նրանց տեղաշարժել»,- ընդգծեց ռեժիսորը: Ըստ Ռ.Բաբայանի, եթե դերասանն այլեւ չի զբաղվում այսօրվա օրով, չի մտածում վաղվա մասին, երբ նա հիշում է միայն երեկվա օրը, երբ նոր գաղափար ու նոր միտք ծնելու ցանկություն այլեւս չունի, այդ հարցը պետք է լուծում ստանա: «Կա հաստիքով դերասան: Ինչ պետք է անես նրա հետ, եթե նա վաղուց արդեն «մեռած» է եւ թոշակի տարիքն էլ չի հասել: Հենց այստեղ է, որ այսօրվա պետական թատրոնի կառուցվածքը խանգարում է խնդրի լուծմանը»,- գտնում է Ռ.Բաբայանը: Նոր ստեղծվող թատերախմբերին եւ երիտասարդ ռեժիսորներին աջակցելու ձեւերից մեկը Հայաստանում ազատ բեմի առկայության խնդիրն է: Այն հնարավորություն կտա ներկայանալու բոլոր նրանց, ովքեր ասելիք ունեն թատրոնում: «Գուցե 10 նոր բեմադրությունից 9-ը անհաջող լինի, սակայն մեկի հաջողությունը լիովին կարդարացնի 9-ի տապալումը: Պետության խնդիրն է աշխատելու եւ ստեղծագործելու հնարավորություններ ստեղծել նրանց համար»,- համոզված է Ռ.Բաբայանը:

RUBEN BABAYAN: CREATION OF FREE STAGE WILL PROMOTE NEW<br /> COMPANIES OF ACTORS AND YOUNG PRODUCERS BECOMING FULLY-FLEDGED<br />
RUBEN BABAYAN: CREATION OF FREE STAGE WILL PROMOTE NEW
COMPANIES OF ACTORS AND YOUNG PRODUCERS BECOMING FULLY-FLEDGED
• 27-11-2007 18:00:00   | Armenia  |  Culture
YEREVAN, NOVEMBER 27, NOYAN TAPAN. Armenian theater is one of the rare structures, where almost nothing has changed in the respect or organization and management over the past 15 years. Ruben Babayan, the Art Director of Yerevan Hovhannes Tumanian Puppet Theater, said in his interview to Noyan Tapan correspondent. The theater's art director is convinced that the old methods of management need to be reformed, and the most efficient and optimal ways of reforms should be found. According to R. Babayan, theatrical life needs new birth and development, as that is the natural process: "companies of actors should be born, develop and be able to die a natural death." And new theatrical ideas, as he considers, result in creation of new companies of actors. "If we take a look at the theater history of the world, we will see that it has always been this way. For instance, Stanislavski and Vakhtangov in their time brought new ideas and created new companies of actors. Our problem is how to do to promote those companies' creation, their living a normal life, and to do so as the companies of actors, which have died long ago, really die. And to die means that the theater organism has stopped breathing, the same people can continue creating in another place, with another arrangement, but the arrangement should be changed and not be kept only because they are renowned names or they must not be moved," the producer said. According to R. Babayan, unless an actor thinks about today, about tomorrow, if he remembers only the past, when he no longer wishes to generate a new idea, that problem should be solved. "There are actors, who are purely staff employees. What to do with them if they are "dead" long ago, but have not reached the pension age? In the very issue the structure of our today's theater hampers problem's solution," R. Babayan considers. The issue of existence of a free stage is one of the methods of supporting newly created companies of actors and young producers. It will give a possibility to introduce themselves for all those who have something to say in the theater. "Nine out of ten new performances may be unsuccessful, but the success of one will completely justify the failure of the nine. The state's task is to create possibilities of working and creating for them," R. Babayan is convinced.