Բակո Սահակյանը մասնակցել է Ստեփանակերտում մեկնարկած «ԼՂՀ երկրաբանությունը եւ հանքային պաշարները» գիտաժողովին
• 09-10-2011 15:58:19   |   |  Հասարակություն
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը հոկտեմբերի 8-ին մասնակցել է Ստեփանակերտում մեկնարկած «ԼՂՀ երկրաբանությունը եւ հանքային պաշարները» գիտաժողովին: Բակո Սահակյանը ողջունել է մեր հանրապետությունում առաջին անգամ նման թեմայով միջոցառման կազմակերպումը՝ նշելով, որ Արցախի հանքային պաշարների ուսումնասիրությունը մեծ տեղ է գրավում երկրի սոցիալ-տնտեսական զարգացման գործում: Երկրի ղեկավարը կարեւորել է նաեւ Հայաստանի եւ Սփյուռքի գիտական ներուժի ներգրավումը, ինչը թույլ կտա նոր որակ հաղորդել ինչպես հանրապետությունում երկրաբանության ու հանքային պաշարների հետազոտության, այնպես էլ այդ ուսումնասիրությունների պրակտիկ կիրառման գործընթացին: Ըստ Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի Տեղեկատվության գլխավոր վարչության հաղորդագրության, գիտաժողովին մասնակցում էին վարչապետ Արա Հարությունյանը, Ազգային ժողովի պատգամավորներ եւ կառավարության անդամներ, հանրապետությունում գործող արդյունաբերական ձեռնարկությունների եւ գիտակրթական ոլորտի ներկայացուցիչներ:

Бако Саакян принял участие в стартовавшей в Степанакерте конференции «Геология и минеральные ресурсы НКР»
• 09-10-2011 15:58:19   |   |  Общество
8 октября Президент Республики Арцах Бако Саакян принял участие в стартовавшей в Степанакерте конференции «Геология и минеральные ресурсы НКР». Бако Саакян приветствовал организацию первого на эту тему мероприятия в нашей республике, отметив, что в социально-экономическом развитии страны изучению минеральных ресурсов Арцаха отводится особое место. Глава государства отметил также важность задействования научного потенциала Армении и Диаспоры, что позволит поднять на качественно новый уровень как изучение геологии и минеральных запасов республики, так и процесс практического применения этих исследований. В конференции приняли участие премьер-министр Ара Арутюнян, депутаты Национального собрания и члены правительства, представители промышленных предприятий и научно-образовательной сферы.