«ARMENIAN GLOBAL ART-FEST». «Մինորա» մշակութային կենտրոնն իր իրականացրած փառատոների շարքը համալրեց ևս մեկ մրցույթ-փառատոնով
• 2019-11-12 18:30:48
«Մինորա» մշակութային կենտրոնն իր իրականացրած փառատոների շարքը համալրեց ևս մեկ մրցույթ-փառատոնով, որը կրում էր «ARMENIAN GLOBAL ART-FEST» անվանումը: Նոյեմբերի 9-ին և 10-ին հանրությանը ներկայացված մրցույթ-փառատոնն ընդգրկում էր արվեստի 7
Կամերային նվագախումբը հանդես է եկել երեք ճանաչված սաքսոֆոնահարների հետ
• 2019-11-11 12:13:29
Երեք տաղանդավոր և ճանաչում վայելող սաքսոֆոնահարներ նոյեմբերի 10-ին Կոմիտասի անվան կամերային երաժշտության տանը ելույթ ունեցան Հայաստանի պետական կամերային նվագախմբի հետ: Sax Time խորագրով համերգային երեկոյի ընթացքում Կամերային նվագախումբը (գեղարվեստական
Մեկնարկել է «Արմմոնո Plus» հանրապետական 3-րդ թատերական փառատոնի երևանյան փուլը
• 2019-11-08 15:18:41
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության աջակցությամբ, «Արմմոնո մշակութային փառատոն» կազմակերպության նախաձեռնությամբ,  նոյեմբերի 7-ին մեկնարկել է «Արմմոնո Plus» հանրապետական 3-րդ թատերական փառատոնի երևանյան փուլը, որը կշարունակվի մինչև նոյեմբերի
Աշխարհահռչակ Յուրի Բաշմետը Երևանում կկատարի Ալեքսանդր Չայկովսկու ստեղծագործությունները
• 2019-11-07 16:43:27
Նոյեմբերի 9-ին երևանյան ունկնդիրը կվայելի աշխարհի լավագույն ալտահարներից մեկի՝ Յուրի Բաշմետի կատարումները։ Այդ հնարավորությունը երաժշտասերներին ընձեռել է «Ժամանակակից դասականներ» կոմպոզիտորական փառատոնը‚ որի շրջանակներում Հայաստան են հրավիրվել մեր ժամանակների լավագույն
«Ժամանակակից դասականներ» կոմպոզիտորական փառատոնի շրջանակներում հնչեց Ալեքսեյ Շորի երաժշտությունը
• 2019-11-06 16:14:23
«Ժամանակակից դասականներ» կոմպոզիտորական փառատոնի շրջանակներում կոմպոզիտոր Ալեքսեյ Շորին նվիրված երեկոյի ընթացքում Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը՝ Սերգեյ Սմբատյանի ղեկավարությամբ‚ ներկայացրեց հատվածներ Շորի «Բյուրեղապակյա դղյակը» բալետից‚ կոմպոզիտորի Թավջութակի կոնցերտը «Երաժշտական ուխտագնացություն»
Առաջին անգամ Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի հետ հանդես կգա մեգա աստղ Խատիա Բունիաթիշվիլին
• 2019-11-04 12:49:54
Խատիա Բունիաթիշվիլի՝ դաշնակահար «հսկայական տեմպերամենտով ու վարպետությամբ, որը հիշեցնում է երիտասարդ Մարթա Արգերիխին» (Classical FM), երաժիշտ՝ «ում կատարումը բխում է անմիջապես սրտից» (The Guardian): Խատիա Բունիաթիշվիլիի յուրաքանչյուր բեմել  մեծ
Երեք սաքսոֆոնահար՝ մեկ բեմում. Կամերային նվագախումբն ինքնատիպ համերգ կներկայացնի
• 2019-11-04 11:02:26
Հայաստանի պետական կամերային նվագախումբը կներկայացնի ինքնատիպ համերգ՝ երեք տաղանդավոր սաքսոֆոնահարների մասնակցությամբ: Նոյեմբերի 10-ին, ժամը 19:00 Կոմիտասի անվան կամերային երաժշտության տանը կկայանա Sax Time խորագրով համերգային երեկոն, որի ընթացքում Կամերային
«Ժամանակակից դասականներ» կոմպոզիտորական փառատոնը երաժշտական աշխարհում սահմանում է նոր նշաձող
• 2019-11-04 10:05:04
«Ժամանակակից դասականներ» կոմպոզիտորական փառատոնի համերգներից երկրորդը նվիրված էր չինացի մեծ կոմպոզիտոր Ցիգան Չենին։ Նրա երաժշտությունը Երևանում Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի հետ ներկայացրին ջութակահար Նին Ֆենը՝ կատարելով «Տառապանքի հաճույքը» վերնագրված
«Այն, ինչ տեղի է ունենում այս օրերին Երևանում, մեծ իրադարձություն է». Տիգրան Մանսուրյանը՝ «Ժամանակակից դասականներ» փառատոնի մասին
• 2019-11-02 14:01:02
Նոյեմբերը 1-ին հայ մեծ կոմպոզիտոր Տիգրան Մանսուրյանին նվիրված երեկոյով մեկնարկեց «Ժամանակակից դասականներ» կոմպոզիտորական փառատոնը։ Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի հետ և դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանի ղեկավարությամբ ելույթ ունեցան իտալացի մեծահամբավ թավջութակահար
Հիշատակի երեկո՝ նվիրված Գիա Կանչելիին. հանդես կգա «Գրեմմի» մրցանակակիր Գիդոն Կրեմերը
• 2019-11-02 13:49:52
Նոյեմբերը 3-ին Արամ Խաչատրյան համերգասրահում «Ժամանակակից դասականներ» կոմպոզիտորական փառատոնի շրջանակներում երեկո կնվիրվի վրացի մեծ կոմպոզիտոր Գիա Կանչելիի հիշատակին։ Գիա Կանչելին հրավիրված էր մասնակցելու կոմպոզիտորական փառատոնին, սակայն նա կյանքից հեռացավ
Բացվել է «Իմ Սարյանը» խորագրով Համահայկական մանկապատանեկան նկարչական ցուցահանդեսը
• 2019-11-01 18:08:42
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը Հ. Իգիթյանի անվան Գեղագիտության ազգային կենտրոնի հետ համատեղ «Մերիդիան» էքսպո-կենտրոնի ցուցասրահում այսօր ներկայացրել է «Իմ Սարյանը» խորագրով Համահայկական մանկապատանեկան նկարչական ցուցահանդեսը: Բացման
Երևանի Շեքսպիրյան 14-րդ միջազգային թատերական փառատոնն այս տարի կկայանա նոյեմբերի 1- 5-ը
• 2019-11-01 15:10:41
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության աջակցությամբ կազմակերպվող Երևանի Շեքսպիրյան 14-րդ միջազգային թատերական փառատոնն այս տարի կկայանա նոյեմբերի 1- 5-ը:   Այս տարի փառատոնը կհյուրընկալի 6 երկրից ժամանած ավելի քան
Նարեկ Դուրյանը նոր ներկայացում է պատրաստել
• 2019-10-31 18:30:48
Պրեմիերայից ուղիղ 10 տարի անց Նարեկ Դուրյանի «Դոն Ժուան Ավիա» ներկայացումը կրկին բեմ է վերադառնում, սակայն այս անգամ նոր մոտեցմամբ ու նոր դերասանական կազմով: Նարեկ Դուրյան-Հրանտ Թոխատյան դուետի փոխարեն
Կամերային երաժշտության տանը կանցկացվի Աննա Ամբակումյանի 100-ամյակին նվիրված համերգ
• 2019-10-31 11:41:13
Կոմիտասի անվան կամերային երաժշտության տանը կանցկացվի համերգ՝ նվիրված դաշնակահար Աննա Ամբակումյանի 100-ամյակին: Նոյեմբերի 1-ին, ժամը 19:30 կայանալիք համերգին ելույթ կունենա Հայաստանի պետական կամերային նվագախումբը (գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր`Վահան
Վիրտուոզ մենակատարներ Մարիո Բրունելոն և Շուշան Սիրանոսյանը ելույթ կունենան Երևանում
• 2019-10-31 11:26:27
Նոյեմբերը կմեկնարկի դասական երաժշտության բարձրարժեք համերգների շարքով‚ որը ներկայացնում է «Ժամանակակից դասականներ» կոմպոզիտորական փառատոնը։ Հայաստան են հրավիրված աշխարհում մեծ ճանաչում վայելող և դասական երաժշտության ներկան կերտող լեգենդար կոմպոզիտորներ Ցիգան
Տիգրան Մանսուրյան. «Ժամանակակից դասականներ» կոմպոզիտորական փառատոնը նմանը չունեցող մեծ իրադարձություն է
• 2019-10-30 18:48:35
Նոյեմբերի 1-ին Երևանում կմեկնարկի «Ժամանակակից դասականներ» կոմպոզիտորական փառատոնը։ Երաժշտական այս մեծ տոնին նվիրված մամուլի ասուլիսում Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանն ընդգծեց‚ որ փառատոնը
«ՌեԱնիմանիա» 11-րդ փառատոնը հատել է եզրագիծը. հայտնի են հաղթող ֆիլմերը
• 2019-10-30 10:34:03
«ՌեԱնիմանիա» անիմացիոն ֆիլմերի և պատկերապատման արվեստի 11-րդ միջազգային փառատոնը հատեց եզրագիծը: Հոկտեմբերի 29-ին «Մոսկվա» կինոթատրոնում անցկացված հատուկ արարողության ընթացքում հայտարարվեցին այս տարվա անիմացիոն կինոտոնի հաղթող ֆիլմերի անունները:    Լավագույն լիամետրաժ ֆիլմ
Արամ Խաչատրյանի դաշնամուրային տրիոյի համերգները Մոսկվա, Սանկտ-Պետերբուրգ, Սոչի, Կրասնոդար, Մեխիկո, Մերինդա, Կանկուն, Գուանաջուատո քաղաքներում
• 2019-10-29 13:27:12
2019  թվականի   հոկտեմբերին 2-ից 20-ը Արամ  Խաչատրյանի անվան դաշնամուրային տրիոն( Արմինե Գրիգորյան-դաշնամուր, Կարեն Շահգալդյան-ջութակ, Կարեն Քոչարյան - թավջութակ) հրավիրվել է Մոսկվա, Սանկտ-Պետերբուրգ, Սոչի, Կրասնոդար, Մեխիկո, Մերինդա, Կանկուն, Գուանաջուատո  քաղաքներ
Արայիկ Հարությունյանն ընդունել է հաղթանակով վերադարձած հայ դաշնակահարներին
• 2019-10-28 18:20:38
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Արայիկ Հարությունյանն այսօր ընդունել է Ռիգայի երիտասարդ դաշնակահարների 8-րդ միջազգային մրցույթի հաղթողներին: Հանդիպմանը ներկա է եղել նաև նախարարի տեղակալ Արայիկ Խզմալյանը:   Հոկտեմբերի 12-ից
Երևանյան համերգից հետո «Օտրի տրիո»-ն պատրաստվում է Ֆրանսիայում կայանալիք հյուրախաղերին
• 2019-10-26 11:14:56
«Օտրի տրիո»-ն երաժշտասերներին ներկայացավ հերթական հետաքրքիր համերգային ծրագրով։ Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի այս անսամբլն իր համերգներում, որպես կանոն, կատարում է բոլորովին նոր ծրագրեր։ Այս անգամ նույնպես բացառություն չէր։ Անսամբլի
«Իտալերենը՝ բեմում». «Դոլչե վիտա նոն ստոպ» համերգային ծրագիրն իտալերենի նրբերանգները փոխանցեց ձայնի‚ հնչյունների տեսքով
• 2019-10-24 12:52:37
Աշխարհում իտալերենի շաբաթվա շրջանակներում Արամ Խաչատրյան համերգասրահում տեղի ունեցավ «Դոլչե վիտա նոն ստոպ» համերգային ծրագիրը։ Այն կազմակերպել էին Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը‚ Հայաստանում Իտալիայի դեսպանատունը և «Դանթե Ալիգիերի» ասոցիացիայի
«Օտրի Տրիո»-ն կներկայանա պրեմիերայով
• 2019-10-22 13:17:39
Հոկտեմբերի 25-ին Արամ Խաչատրյան տուն-թանգարանում տեղի կունենա «Օտրի Տրիո»-ի ելույթը։ «Օտրի Տրիո»-ն Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի կամերային անսամբլներից է, որը հիմնադրվել է 2016թ.-ին: Անսամբլի երաժիշտները միջազգային և հանրապետական մրցույթների
Խաչատրյանի 16-րդ միջազգային մրցույթը կանցկացվի ջութակ մասնագիտությամբ. մեկնարկել է հայտերի ընդունումը
• 2019-10-21 16:59:17
2020թ. հունիսի 6-ին Երևանում կմեկնարկի Խաչատրյանի 16-րդ միջազգային մրցույթը։ Այն կանցկացվի ջութակ մասնագիտությամբ։ Միջազգային այս ստուգատեսին մասնակցել ցանկացողները կարող են դիմել info@khachaturian-competition.com էլեկտրոնային հասցեին՝ ուղարկելով իրենց փաստաթղթերը։ Հայտերն ընդունվում
Հայաստանյան երգչախումբն առաջին անգամ հանդես է եկել ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Փարիզի կենտրոնակայանի սրահում
• 2019-10-21 11:06:01
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության նախաձեռնությամբ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Փարիզի կենտրոնակայանի սրահում իրականացվեց լայնամասշտաբ համերգային ծրագիր, որը նվիրված էր մեծանուն Կոմիտասի 150-ամյա հոբելյանին: Երեկոյին փայլուն կերպով հանդես եկավ Հայաստանի
Ջազ նվագախումբը ինքնատիպ համերգով հանդես կգա Yerevan Jazz Fest-ի շրջանակում
• 2019-10-21 11:00:20
Հայաստանի պետական ջազ նվագախումբը՝ գեղարվեստական ղեկավար և դիրիժոր Արմեն Հյուսնունցի ղեկավարությամբ, հանդես կգա ամենամյա Yerevan Jazz Fest-ի շրջանակում: Արդեն իսկ սիրված դարձած փառատոնի շրջանակում կայանալիք նվագախմբի համերգը տեղի կունենա
Մեկնարկում է «Արմմոնո Plus» հանրապետական 3-րդ փառատոնը
• 2019-10-18 16:01:21
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության աջակցությամբ հոկտեմբերի 19-22-ը` Տավուշի մարզում և նոյեմբերի 7-20-ը` Երևանում կանցկացվի «Արմմոնո Plus» հանրապետական 3-րդ թատերական փառատոնը:   Փառատոնի բացումը տեղի կունենա հոկտեմբեր 19-ին` Իջևանի
Բորիս Բերեզովսկին և աշխարհահռչակ այլ մենակատարներ ելույթ կունենան «Ժամանակակից դասականներ» փառատոնի շրջանակներում
• 2019-10-18 14:32:35
Աշխարհահռչակ մենակատարների մի իսկական աստղաբույլ կհյուրընկալվի Հայաստանում։ Դաշնակահար Բորիս Բերեզովսկին, ալտահար Յուրի Բաշմետը, ջութակահարներ Գիդոն Կրեմերը, Նինգ Ֆենգը, թավջութակահար Մարիո Բրունելոն, ֆրանսաբնակ ջութակահար Շուշան Սիրանոսյանը և բազմաթիվ այլ մեծանուն
Գորան Բրեգովիչը Ամանորի գիշերը համերգ կտա Հանրապետության հրապարակում
• 2019-10-18 11:40:22
Հանրահայտ երաժիշտ և երգահան Գորան Բրեգովիչը Ամանորի գիշերը՝ դեկտեմբերի 31-ին համերգով հանդես կգա Հանրապետության հրապարակում: Այս մասին տեղեկացրեց Երևանի քաղաքապետի մամուլի քարտուղար Հակոբ Կարապետյանը:   «Համերգը կկայանա 2020 թվականի առաջին րոպեներին:
Կարեն Դուրգարյանի ղեկավարությամբ Նիկոլայ Մադոյանը հանդես է եկել Կամերային նվագախմբի հետ
• 2019-10-18 11:30:18
Հոկտեմբերի 17-ին Գինեսի ռեկորդակիր, միջազգային մրցույթների դափնեկիր, ջութակահար Նիկոլայ Մադոյանը Արամ Խաչատրյան համերգասրահում հանդես եկավ Հայաստանի պետական կամերային նվագախմբի հետ: «Տարվա եղանակներ» խորագիրը կրող համերգային երեկոյին նվագախումբը (գեղարվեստական ղեկավար
«Տարվա եղանակներ». Կամերային նվագախումբը և Գինեսի ռեկորդակիր Նիկոլայ Մադոյանը հանդես կգան համերգով
• 2019-10-15 10:57:17
Գինեսի ռեկորդակիր, միջազգային մրցույթների հաղթող, ջութակահար Նիկոլայ Մադոյանը հանդես կգա Հայաստանի պետական կամերային նվագախմբի հետ: «Տարվա եղանակներ» խորագիրը կրող համերգային երեկոն տեղի կունենա Արամ Խաչատրյան համերգասրահում հոկտեմբերի 17-ին, ժամը
All Stars Project-ն ինքնատիպ համերգով հանդես կգա Երևանում
• 2019-10-14 10:59:35
Ջազ ֆյուժն նախագիծ՝ երեք համաշխարհային վիրտուոզների մասնակցությամբ. Silk Note Festival-ի շրջանակում Հայաստանում համերգով հանդես կգա ճանաչում վայելող All Stars Project-ը: Երեկոն կանցկացվի Կ. Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում նոյեմբերի 10-ին,
Նոր մեգանախագիծ. աշխարհի տարբեր ծայրերից Երևան կժամանեն մեր օրերի լեգենդար կոմպոզիտորները
• 2019-10-14 10:17:04
Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը ներկայանում է նոր մեգանախագծով. նոյեմբերի 1-9 Հայաստանում առաջին անգամ կանցկացվի «Ժամանակակից դասականներ» կոմպոզիտորական փառատոնը։ Նախաձեռնության շրջանակում աշխարհի տարբեր ծայրերից Երևան կժամանեն մեր օրերի լեգենդար կոմպոզիտորները՝
«ՌեԱնիմանիա» 11-րդ փառատոնն այս տարի կանցկացվի հոկտեմբերի 24-29-ը
• 2019-10-10 14:22:59
«ՌեԱնիմանիա» անիմացիոն ֆիլմերի և պատկերապատման արվեստի 11-րդ միջազգային փառատոնն այս տարի կանցկացվի հոկտեմբերի 24-29-ը:   Փառատոնի բացման արարողությունը տեղի կունենա հոկտեմբերի 24-ին «Մոսկվա» կինոթատրոնում: Արարողությանը կմասնակցեն նաև փառատոնի հատուկ հյուրերը: Ֆիլմեր
Աբովյանի ամենամյա թատերական փառատոնի բացումը վստահված էր պարոնյանցիներին
• 2019-10-08 11:36:35
Երեկ Աբովյան քաղաքում մեկնարկեց «Աբովյանի ամենամյա թատերական փառատոնը»: Հայաստանի թատերական գործիչների միության ջանքերով և Աբովյանի համայնքապետարանի աջակցությամբ անցկացվող փառատոնի բացումը վստահված էր Հ․ Պարոնյանի անվան երաժշտական կոմեդիայի պետական թատրոնին՝
Աննա Հակոբյանը Քիմ Սիմփլիս-Բառոունի հետ ներկա է գտնվել ջութակահար Պինխաս Ցուկերմանի համերգին
• 2019-10-08 09:41:00
ՀՀ վարչապետի տիկին, ‹‹Իմ քայլը›› և ‹‹City of smile/ժպիտների քաղաք›› բարեգործական հիմնադրամների հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Աննա Հակոբյանը հոկտեմբերի 7-ին Արամ Խաչատրյան համերգասրահում Բելիզի հանրապետության առաջին տիկին Քիմ Սիմփլիս-Բառոունի հետ
Գերմանական Կուս քառյակն առաջին անգամ Հայաստանում
• 2019-10-07 15:27:22
Հոկտեմբերի 9 ին  Արամ Խաչատրյան համերգասրահում  «Երևանյան հեռանկարներ» 20-րդ միջազգային երաժշտական փառատոնի  հոբելյանական համերգաշարը կներկայացնի գերմանական Կուս լարային քառյակին: Քառորդ դար առաջ հիմանդրված այս քառյակը չունի  նմանը  աշխարհում. Կուս-ը
Սերգեյ Սմբատյանը ԴասА-ի մասնակիցներին պատմել է, թե ինչպես համակարգչին սովորեցրին գրել հայկական երաժշտություն
• 2019-10-05 14:59:37
ԴասА նախագծի շրջանակներում Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար եւ գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանը հանդիպել է ավագ դպրոցների աշակերտների հետ։ Մաեստրո Սմբատյանը աշակերտների հետ զրուցել է «Տեխնոլոգիաները եւ երաժշտությունը»
Պինխաս Ցուկերման` համաշխարհային երաժշտության ֆենոմեն
• 2019-10-04 16:08:06
Հոկտեմբերի 7 ին ժամը 20:00-ին  «Երևանյան հեռանկարներ»20-րդ միջազգային երաժշտական փառատոնի շրջանակներում   Արամ Խաչատրյան համերգասրահում կայանալու է մեծ համերգ. լեգենդար ջութակահար, կրկնակի գրեմմիի մրցանակակիր Պինխաս Ցուկերմանի կատարմամբ մեկ երեկոյի ընքացքում
<<Ծիրան անսամբլը >> հոկտեմբերի 15-ին կխոսի պապերից ժառանգած երաժշտական լեզվով
• 2019-10-04 11:01:12
Եթե կատարյալ գեղեցիկը դա սերն է, ապա սիրո կատարյալ արտահայտումը Սայաթ-Նովայի գիրն է, Նաղաշ Հովնաթանի խաղիկները, ժողովրդի ծոցից դուրս եկած երգերի անկեղծությունն ու Կոմիտասի ձեռքով այդ երգերին հավերժություն պարգեւելը։
Էդուարդ Թոփչյանը հանդես կգա լեգենդար «Կոնցերտգեբաուի» Մեծ դահլիճում
• 2019-10-01 15:42:40
Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր էդուարդ Թոփչյանը հոկտեմբերի 6-ին համերգային ծրագրով հանդես կգա աշխարհի հեղինակավոր համերգասրահներից մեկում՝ լեգենդար «Կոնցերտգեբաուի» Մեծ դահլիճում (Ամստերդամ): Նա կղեկավարի Բուդապեշտի
Եվրոպական ժառանգության օրերը՝ համայնքային թանգարաններում
• 2019-09-30 15:59:10
Երևանի քաղաքապետարանի ենթակայության թանգարանները Եվրոպական ժառանգության օրերին ներկայացել են մի շարք հետաքրքիր նախաձեռնություններով:    Էրեբունի պատմահնագիտական արգելոց-թանգարանում բացվել է հողարվեստի նոր ցուցադրություն: Հեղինակներն աշխատանքները ստեղծելիս օգտագործել են հենց տարածքի հողը: Ցուցահանդեսը
ՊՀԹ-ն «Թատերական Լոռի» փառատոնին ներկայացրեց «Շունն ու Կատուն»
• 2019-09-30 14:35:52
Ամենայն հայոց բանաստեղծ Հովհաննես Թումանյանի ծննդյան 150-ամյակին նվիրված «Թատերական Լոռի» փառատոնին երեկ՝ սեպտեմբերի 29-ին, մասնակցել է նաեւ Երեւանի Պատանի հանդիսատեսի թատրոնը՝ իր «Շունն ու կատուն» երաժշտական ներկայացմամբ: Վանաձորի Հովհաննես Աբելյանի
Էդուարդ Թոփչյանը հանդես կգա լեգենդար Concertgebouw-ում
• 2019-09-30 11:41:22
Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր էդուարդ Թոփչյանը համերգով հանդես կգա աշխարհի ամենահեղինակավոր համերգասրահներից մեկում՝ լեգենդար «Կոնցերտգեբաու»-ի Մեծ դահլիճում (Concertgebouw, Ամստերդամ, Նիդերլանդներ):   Համերգը տեղի կունենա հոկտեմբերի 6-ին:
Կոմիտասի 150-ամյակին նվիրված համերգ Սան Հոզեյում
• 2019-09-30 10:41:57
Սեպտեմբերի 28-ին ԱՄՆ-ի Քալիֆորնիա նահանգի Սան Հոզե քաղաքի պետական համալսարանի համերգային մեծ դահլիճում տեղի է ունեցել Կոմիտասի 150-ամյակին նվիրված համերգ ամերիկաբնակ կոմպոզիտոր և դաշնակահար Տաթև Ամիրյանի, ջութակահարուհի Գայանե Գրիգորյանի
Աշխարհահռչակ Պառով Ստելար բենդն անհամբեր սպասում է հայաստանյան համերգին
• 2019-09-28 12:22:43
Համաշխարհային ճանաչում վայելող Պառով Ստելար բենդն անհամբերությամբ է սպասում իր հայաստանյան համերգին: Այն կկայանա նոյեմբերի 8-ին, ժամը 19:00 Կ. Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում: Մինչ երևանյան այցը բենդի հիմնադիր Պառով
Նարե Արղամանյան. «Ինձ համար մեծ պատիվ է՝ Շորի Դաշնամուրի թիվ 2 կոնցերտի համաշխարհային պրեմիերան Հայաստանում ներկայացնելը»
• 2019-09-27 18:09:22
«Արմենիա» միջազգային երաժշտական փառատոնն ամփոփվեց գեղեցիկ համերգով։ Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի հետ ելույթ ունեցան մեծ ճանաչում ունեցող դաշնակահարուհի Նարե Արղամանյանը, ջութակահար Դանիել Լոզակովիչը։ Համերգը ղեկավարում էին դիրիժորներ Ֆելիքս Կորոբովը
Կմեկնարկի «Մենք ու մենք» խորագիրը կրող մարզային համերգաշարը
• 2019-09-26 17:05:30
Սեպտեմբերի 27-ին Արմավիրի մարզի Փարաքար գյուղում ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության աջակցությամբ, Հայաստանի կոմպոզիտորների միության նախաձեռնությամբ կմեկնարկի «Մենք ու մենք» խորագիրը կրող մարզային համերգաշարը: Իր տեսակով եզակի այս նախագծի շրջանակում հայ
Արմին վան Բյուրենի և WCIT սիմֆոնիկ նվագախումբի բացման համերգը կանցկացվի Հանրապետության հրապարակում
• 2019-09-26 11:11:38
Երևանում հոկտեմբերի 6-9-ը սպասվող ՏՏ մեծ իրադարձության՝ WCIT 2019 միջազգային համաժողովի մեկնարկը կտրվի Հանրապետության հրապարակում հոկտեմբերի 6-ին, ժամը 20:00-ին կայանալիք համերգով։    «Մեցցո Պրոդաքշնի» կազմակերպած համերգին հանդես կգա WCIT սիմֆոնիկ նվագախումբը՝
Հայտնի ֆրանսահայ տենոր Ռուբեն Էլբակյանը ներկայացրել է Կոմիտասի 150-ամյակին նվիրված տեսահոլովակ
• 2019-09-26 11:07:11
Հայտնի տենոր Ռուբեն Էլբակյանը, ով արտերկրում հայտնի է որպես «ոսկե ձայն», ներկայացրել է Կոմիտասի 150-ամյակին նվիրված նոր տեսահոլովակ: «Չինար ես» երգի հիման վրա ստեղծված հոլովակը սեպտեմբերի 26-ից հասանելի է
Հոկտեմբերի 4-ից մեծ էկրանին կհայտնվի իրական պատմությունների հիման վրա նկարահանված «Իմ խաչը» գեղարվեստական ֆիլմը
• 2019-09-25 19:20:07
Հոկտեմբերի 4-ից մեծ էկրանին կհայտնվի իրական պատմությունների հիման վրա նկարահանված «Իմ խաչը» գեղարվեստական ֆիլմը, որը ներկայացնում է 1991-1992 թվականներին ղարաբաղյան պատերազմում զենք վերցրած և ազատագրական պայքար մղած հայ մարդու

ТБИЛИСИ, 2 НОЯБРЯ, НОЯН ТАПАН. 6 ноября в Доме Европе в рамках первого фестиваля российского кино пройдет презентация книги Юрия Мечитова «Серго Параджанов - хроника диалога», сообщает
ТБИЛИСИ, 30 ОКТЯБРЯ, НОЯН ТАПАН. Первый фестиваль российского кино пройдет в Грузии в ноябре, сообщает телекомпания «Рустави-2». Будут представлены как фильмы прежних лет, так и новые работы. Приедут
ПЕКИН, 13 ОКТЯБРЯ, НОЯН ТАПАН. Власти Китая запретили гастролировать норвежскому певцу, победителю музыкального конкурса «Евровидение» Александру Рыбаку. Причиной тому стало присуждение Нобелевской премии мира китайскому правозащитнику Ли Сяобо,
ТБИЛИСИ, 30 СЕНТЯБРЯ, НОЯН ТАПАН. С 30 сентября по 13 октября в арт вилле «Гарикули» состоится второй международный фестиваль современного искусства имени братьев Зданевичей Fest i
ХАРЬКОВ, 19 СЕНТЯБРЯ, НОЯН ТАПАН. 12 сентября состоялся 19-й этнофестиваль «Печенежское поле». Под патронатом почетного консульства Республики Армения в этнофестивале принял участие ансамбль песни и танца «Аракс». Ансамбль «Аракс»
ТБИЛИСИ, 12 СЕНТЯБРЯ, НОЯН ТАПАН. 12 сентября откроется 5-й Батумский международный фестиваль авторского кино (BIAFF). Фестиваль был основан в 2006 году, его организатором является Батумский дом мастеров искусства «Аргани»,
Analitika.at.ua. Празднования Дня города в Одессе состоит из большого количества различных мероприятий. Празднества по этому случаю начнутся 26 августа, а закончатся 10 сентября. Как сообщил корреспондент Analitika.at.ua в Одессе,
Вечером в воскресенье, 22 августа, на Международном конкурсе молодых исполнителей популярной музыки "Детская "Новая Волна" состоялся финал. Первое место в старшей группе конкурсантов (с 13 до 15 лет) разделили
ТБИЛИСИ, 21 АВГУСТА, НОЯН ТАПАН. В высокогорном регионе Грузии - Сванетии (Западная Грузия) с 21 по 25 августа пройдет Фестиваль мировой музыки, сообщили КАВКАЗ-ПРЕСС в пресс-службе министерства культуры
МОСКВА, 17 АВГУСТА, НОЯН ТАПАН. Сегодня отмечает юбилей легендарная группа The Beatles. Ровно полвека назад состоялся их первый концерт. Причем, дебют прошел не в британском Ливерпуле, откуда родом
ЕРЕВАН, 29 ИЮЛЯ, НОЯН ТАПАН. В связи со скончиной всемирно известной армянской оперной певицы, народной артистки Армении Аракс Давтян председатель Всеармянского международного молодежного центра Андраник Никогосян направил
СТЕПАНАКЕРТ, 28 ИЮЛЯ, НОЯН ТАПАН. В Степанакерте 27 июля открылась индивидуальная выставка заслуженного деятеля искусств Армении, художника Фараона Мирзояна. Как сообщили "НТ" из Главного информационного управления
25 июля участники 4-го всеармянского фестиваля “Единая нация - единая культура” посетили музей истории Армении, Национальную галерею, дома-музеи Сергея Параджанова и Ованеса Туманяна. В числе посетителей были театральная труппа
В рамках программы “Дни исполнительского искусства” 4-го всеармянского фестиваля “Единая нация - единая культура” на площади им. Зоравара Андраника в Ереване состоялся концерт дружбы “Диаспора – Армении”. Участники концерта
25 июля участники программы “Дни исполнительского искусства” (ансамбль “Наири”, три солиста из Санкт-Петербурга, ансамбль “Наири” из Нижнего Новгорода), проводимого в рамках фестиваля “Единая нация - единая культура”, отправились в
ПАРИЖ, 16 ИЮЛЯ, НОЯН ТАПАН. Согласно сообщению Постоянного представительства Нагорно-Карабахской Республики во Франции, 14 июля французско-германский культурный телеканал Arte продемонстрировал 42-х минутный фильм о Нагорном Карабахе, который является частью
ЕРЕВАН, 13 ИЮЛЯ, НОЯН ТАПАН. Причина армяно-турецкого противостояния в страхе посмотреть правде в лицо. Такую мысль выразил во время встречи с журналистами 13 июля
ЕРЕВАН, 9 ИЮЛЯ, НОЯН ТАПАН. Во время встречи в правительстве 8 июля с премьер-министром Армении Тиграном Саргсяном Генеральный директор 7-го Ереванского Международного кинофестиваля "Воске циран" ("Золотой
ЕРЕВАН, 7 ИЮЛЯ, НОЯН ТАПАН. 6 июля Министерство Диаспоры Армении посетили члены театральной труппы из Бейрута "Ваграм Папазян" Армянской молодежной ассоциации Всеобщего Армянского благотворительного союза (ВАБС) во
ЕРЕВАН, 18 ИЮНЯ, НОЯН ТАПАН. 21 июня, в 19 часов, в рамках программы НС РА "День открытых дверей" состоится концерт классической музыки.
РИГА, 16 ИЮНЯ, НОЯН ТАПАН. Известный в Латвии хореограф и художник Каринэ Паронянц, которая возглавляет Театр экзотического танца Karinedance, уже седьмой год подряд проводит Международный фестиваль
СОЧИ, 13 ИЮНЯ, НОЯН ТАПАН. На церемонии закрытия XXI российского кинофестиваля "Кинотавр" в Сочи вручены награды победителям основной конкурсной программы. Гран-при очередного российского киносмотра получил фильм Светланы Проскуриной "Перемирие".
В Калининграде завершена работа экспертных комиссий по присуждению государственной премий 2010 года Калининградской области «Эврика», «Созидание», «Сопричастность» и «Признание».
ЕРЕВАН, 9 ИЮНЯ, НОЯН ТАПАН. 3-6 сентября, на 37 международном кинофестивале Телурайда в штате Колорадо США планируется ретроспективный показ фильмов Арутюна Хачатряна.
МОСКВА, 7 ИЮНЯ, НОЯН ТАПАН. Признанная победительницей на конкурсе "Евровидение -2010" певица из Германии Лена имеет армянское происхождение. Об этом, как пишет "Мармара", в интервью российской
КАНН, 25 МАЯ, НОЯН ТАПАН-АРМЯНЕ СЕГОДНЯ. 23 мая, на Международном кинофестивале в Каннах известный французский режиссер армянского происхождения Серж Аветикян был удостоен приза "Золотая пальмовая ветвь" за
КАННЫ, 24 МАЯ, НОЯН ТАПАН-АРМЯНЕ СЕГОДНЯ. Лучшим короткометражным фильмом 63-го Каннского фестиваля признана лента французского режиссера армянского происхождения Сержа Аведикяна "Собачья история". Ему уже вручена Малая
ЗАПОРОЖЬЕ, 20 МАЯ, НОЯН ТАПАН-АРМЯНЕ СЕГОДНЯ. 15 мая в Украине с широким размахом празднуют День Европы. Раз в год появляется прекрасная возможность украинцам окунуться
ХАРЬКОВ, 19 МАЯ, НОЯН ТАПАН-АРМЯНЕ СЕГОДНЯ. С 15 по 18 апреля в Харькове прошел четвертый Международный фестиваль KHARKIV ZA JAZZ FEST. Вот уже четвертый год
НЬЮ-ЙОРК, 18 МАЯ, НОЯН ТАПАН-АРМЯНЕ СЕГОДНЯ. С 7 апреля до 23 мая в зале "Де Нью Виторин" Нью-Йорка проходит знаменитый комический концерт "Пагагнини", который с 2007
САНКТ-ПЕТЕРБУРГ, 13 МАЯ, НОЯН ТАПАН-АРМЯНЕ СЕГОДНЯ. 14 мая в Санкт-Петербурге (РФ) состоится презентация книги "Мадонны Ленинграда", посвященной трем известным армянкам - Софие Левоновне и Рузанне Левоновне
ЕРЕВАН, 12 МАЯ, НОЯН ТАПАН - АРМЯНЕ СЕГОДНЯ. Ансамбль народных инструментов "Нарекаци" с 22 апреля по 6 мая, по приглашению организации "Страна Европа" выступил с
ЕРЕВАН, 11 МАЯ, НОЯН ТАПАН-АРМЯНЕ СЕГОДНЯ. С 5 по 14 мая по инициативе делегации ЕС и армянского филиала ДВВ Интернейшнл в Ванадзоре, Гюмри и Ереване будет
ЕРЕВАН, 5 МАЯ, НОЯН ТАПАН-АРМЯНЕ СЕГОДНЯ. ЗАО "АрменТел" (торговая марка Beeline) передала в дар Музею-Институту Геноцида армян пять картин армянских художников, ранее представленных в Национальной Картинной
РИГА, 4 МАЯ, НОЯН ТАПАН-АРМЯНЕ СЕГОДНЯ. Свой первый поэтический сборник выпустил в Риге известный журналист Карен Маркарян. Как сообщает рижская газета "Арарат", книжка для детей получила
БАТУМИ, 3 МАЯ, НОЯН ТАПАН-АРМЯНЕ СЕГОДНЯ. В Батуми состоялся концерт классической музыки в исполнении музыканта из Арцаха - баритона С. Саргсяна, который исполнил композиции как зарубежных,
РИГА, 30 АПРЕЛЯ, НОЯН ТАПАН-АРМЯНЕ СЕГОДНЯ. Молодой талантливый рижский режиссер Айк Карапетян успешно прошел отбор Национального центра кино Латвии. Он получит более 120 тысяч латов (примерно
ЕРЕВАН, 21 АПРЕЛЯ, НОЯН ТАПАН. В зале фресок Национальной картинной галереи Армении концертом Государственного молодежного оркестра Армении 21 апреля начнется 6-ой Международный музыкальный фестиваль "Национальная картинная галерея".
БОСТОН, 20 АПРЕЛЯ, НОЯН ТАПАН-АРМЯНЕ СЕГОДНЯ. 16 мая в армянском культурном фонде Арлингтона штата Массачусетс США состоится концерт-лекция, на которой известный композитор и пианист Артур Аванесов представит
БУЭНОС-АЙРЕС, 20 АПРЕЛЯ, НОЯН ТАПАН-АРМЯНЕ СЕГОДНЯ. По инициативе министерства Диаспоры РА и посольства Армении в Аргентине, 10 мая известные армянские певцы Арам Геворкян, Эмма Петросян и Арсен
ГЛЕНДЕЙЛ, 20 АПРЕЛЯ, НОЯН ТАПАН-АРМЯНЕ СЕГОДНЯ. 25 апреля в центре юридических услуг Лос-Анджелеса NLS-LA состоится выставка фотографий Карписа Тер-Агиаяна, посвященная 95-ой годовщине Геноцида армян. Организаторами выставки являются
ТЕГЕРАН, 19 АПРЕЛЯ, НОЯН ТАПАН - АРМЯНЕ СЕГОДНЯ. 15 апреля, в зале "Шахбазян" спортивного комплекса "Арарат" в Тегеране открылась выставка произведений фотохудожника Армонда Айвазяна. Об этом сообщает
БЕЙРУТ, 16 АПРЕЛЯ, НОЯН ТАПАН-АРМЯНЕ СЕГОДНЯ. По инициативе градоначальства армянонаселенного округа Бурдж Гамуд Бейрута и под патронажем министра информации Тарека Мтри, на проспекте набережной установлены изготовленный и
ЕРЕВАН, 14 АПРЕЛЯ, НОЯН ТАПАН. Всемирно известный испанский тенор армянского происхождения Ваграм Тадевосян выступил с концертом в концертном зале имени Арама Хачатуряна. Концерт состоялся под высоким
ЕРЕВАН, 14 АПРЕЛЯ, НОЯН ТАПАН-АРМЯНЕ СЕГОДНЯ. Аргентинский тенор армянского происхождения Хуан Тарбинян впервые в этом году выступил с двумя концертами в Армении, исполнив роль Трубадура в одноименном
ЕРЕВАН, 13 АПРЕЛЯ, НОЯН ТАПАН-АРМЯНЕ СЕГОДНЯ. Американская певица армянского происхождения Ева Мецорян свой состоявшийся в Ереване концерт посвятила арцахской героической войне и памяти жертв Геноцида армян. На
МОСКВА, 13 АПРЕЛЯ, НОЯН ТАПАН-АРМЯНЕ СЕГОДНЯ. Первое место в главной номинации "Крупная проза" международного литературного конкурса "Русская Премия" стала Мариам Петросян из Армении со своим романом
ЕРЕВАН, 12 АПРЕЛЯ, НОЯН ТАПАН-АРМЯНЕ СЕГОДНЯ. 12 апреля в министерстве Диаспоры РА состоялось заседание оргкомитета по организации "Дней исполнительного искусства Армении" в рамках проводимого всеармянского фестиваля.
МОСКВА. Известный армянский музыкант, композитор, дудукист Дживан Гаспарян удостоен премии "Звезды Содружества" за сохранение и приумножение национального музыкального наследия и значимый вклад в мировую музыкальную культуру. Об