2008թ.-ին Հայաստանի բնակչութեան թուաքանակը կազմել է 3 մլն<br /> 238,4 հազ. մարդ, ինչը 8,3 հազարով աւել է նախորդ տարուայ ցուցանիշից<br />
2008թ.-ին Հայաստանի բնակչութեան թուաքանակը կազմել է 3 մլն
238,4 հազ. մարդ, ինչը 8,3 հազարով աւել է նախորդ տարուայ ցուցանիշից
• 20-02-2009 20:00:00   | Հայաստան  |  Տնտեսութիւն
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՓԵՏՐՈՒԱՐԻ, ՆՈՅԵԱՆ ՏԱՊԱՆ: 2008թ.-ին ՀՀ բնակչութեան թուաքանակը կազմել է` 3 մլն 238,4 հազ. մարդ տարեսկզբի նկատմամբ աճելով 8,3 հազարով: Այս մասին փետրուարի 20-ի ասուլիսում յայտնեց ՀՀ Ազգային վիճակագրական ծառայութեան պետ Ստեփան Մնացականեանը: Ըստ նրա, 2008թ.-ին արձանագրուել է ծնելիութեան բացարձակ թուաքանակի աճ` 2,8%-ով (2008թ.-ին գրանցուել են 41 հազ. 238 ծնվածներ` 2006թ.-ի 40 հազ. 105 ծնուածների դիմաց), իսկ ծնելիութեան ընդհանուր գործակիցը 1000 բնակչի հաշւով, կազմել է 12,8 պրոմիլ` 2007թ.-ի 12,4 պրոմիլի դիմաց: Մահացութեան ընդհանուր գործակիցը աճել է 0,2 պրոմիլով (2008թ.-ին գրանցուել է մահուան 27 հազ. 442 դէպք` 2007թ.-ի 26 հազ. 830-ի դիմաց) եւ կազմել է 8,5 պրոմիլ: Գրանցուել է մայրական մահացութեան 15 դէպք` 2007թ.-ի 6 դէպքի դիմաց: Նշուեց, որ կեանքի առաջին տարում մանկական մահացութեան դէպքերը 2008թ.-ին կազմել են 444 եւ 2007թ.-ի համեմատ աճել 2,5%-ով, իսկ մանկական մահացութեան գործակիցը կազմել է 10,8 պրոմիլ` 2007թ.-ի 10,9 պրոմիլի դիմաց (1000 կենդանի ծնվածի հաշւով): Ըստ Ս.Մնացականեանի, 2008թ.-ին գրանցուած ամուսնութիւնների թիւը 2007թ.-ի համեմատ աճել է 1,8%-ով եւ կազմել 18 հազ 465, իսկ ամուսնալուծություններինը` 3,4%-ով եւ կազմել 3 հազ. 31 (1000 ամուսնութեան դիմաց 2008թ.-ին արձանագրուել է 164, իսկ 2007թ.-ին` 162 ամուսնալուծութիւն):

Armenia's population made 3 million 238.4 thousand in 2008,<br /> exceeding 2007 index by 8.3 thousand <br />
Armenia's population made 3 million 238.4 thousand in 2008,
exceeding 2007 index by 8.3 thousand
• 20-02-2009 20:00:00   | Armenia  |  Economy
YEREVAN, FEBRUARY 20, NOYAN TAPAN. Armenia's population made 3 million 238.4 thousand in 2008, growing by 8.3 thousand as compared with early 2008, the Head of the RA National Statistical Service Stepan Mnatsakanian said at the February 20 press conference. According to him, a 2.8% growth in birth rate was recorded in 2008, while the birth rate coefficient made 12.8 ppm per 1,000 residents - against 12.4 ppm in 2007. The mortality coefficinet grew by 0.2 ppm to 8.5 ppm. 15 cases of maternal mortality were recorded in 2008 - against 6 cases in 2007. It was announced that there were 444 cases of infant deaths during the first year of life in 2008 (2.5% growth on 2007), and the infant mortality coefficient made 10.8 ppm - against 10.9 ppm in 2007. S. Mnatsakanian said that in 2008 the number of marriages grew by 1.8% and made 18,465, while the number of divorces grew by 3.4% and made 3,031.