Հայտարարում եմ ՀՖՖ փոխնախագահի պաշտօնէն եւ գործկոմի անդամութենէն հրաժարական տալու մասին․ Արմեն Նիկողոսեան
• 18-06-2026 19:53:08   | Հայաստան  |  Ի՞նչ է գրում սփյուռքի մամուլը
tert.am Անցեալ տարեվերջին կայացած ՀՖՖ ժողովին յայտարարեցի, որ 2026 թվականի գործադիր կոմիտեի ընտրութիւններուն չեմ առաջադրուիր եւ աւարտելու եմ գործունէութիւնս ՀՖՖ փոխնախագահի պաշտօնին: Այս ընթացքին, սակայն, տեղի ունեցան իրադարձութիւններ, որոնք որոշակի շտկումներ մտցրին որոշմանս մէջ: Այս մասին յայտարարած է Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիայի փոխնախագահ եւ գործկոմի անդամ Արմեն Նիկողոսեան։
«Նախ՝ Հայաստանի ֆուտզալի ազգային հաւաքականը մասնակցեց Եվրոպայի առաջնութեան խմբային փուլին, ինչ որ աննախադեպ արդիւնք էր հայկական սպորտի համար: Այն հպարտութիւնը, որ մեր երկիրը վերջապէս եվրոպական առաջատարներու հետ նոյն շարքին է, ինչպէս նաեւ այդ օրերուն ապրածս հուզմունքն ու էմոցիաները, մաղթում եմ բոլոր մարզասերներուն:
Ապա տեղի ունեցաւ էլ աւելի կարեւոր ու շատերու համար անհաւանական մի իրադարձութիւն. մեր երկիրը Վրաստանի հետ համատեղ իրաւունք ստացաւ կազմակերպելու նշանակութեամբ աշխարհի երկրորդ խոշորագոյն մրցաշարը՝ 2029 թվականի Աշխարհի Մ-20 տարեկաններու եզրափակիչ առաջնութիւնը: Մեծ հաշուով՝ չէի ալ երազում, որ պաշտօնավարմանս ընթացքին անմիջական մասնակցութիւն կունենամ ոչ վաղ անցեալում անհասանելի թվացող նման միջոցառումներին: Բայց հիմա սա իրողութիւն է, պէտք է գնալ նոր նպատակներու հետեւից, եւ ես մասնակցելու եմ հենց այս մրցաշարի կազմակերպման նախապատրաստական աշխատանքներուն։ Հետեւաբար յայտարարում եմ ՀՖՖ փոխնախագահի պաշտօնէն եւ գործկոմի անդամութենէն հրաժարական տալու մասին:
Շնորհակալութիւն եմ յայտնում գործընկերներիս համատեղ աշխատանքի համար։ Արձանագրելով, որ եղած են թէ՛ հաջողութիւններ եւ թէ՛ ձախողումներ՝ հայցում եմ բոլորի ներողամտութիւնը: Շատ դեպքերում հաշտ չեմ եղած կայացած որոշումներու հետ, բայց մշտապէս առաջնորդուած եմ հայկական ֆուտբոլի շահով՝ առաջնային համարելով հովանաւորութեան ու կոռուպցիայի բացառումը: Կարող եմ փաստել, որ ՀՖՖ ներկայիս ղեկավարութեան հաջողած է ամբողջապես արմատախիլ անել այդ երեւոյթները, եւ սա արդէն անշրջելի իրողութիւն է: Վստահ եմ՝ մօտ ապագայում կտեսնենք նաեւ ազգային հաւաքականի վերելքը, ինչի համար ստեղծուած են բոլոր անհրաժեշտ պայմանները:
Մեր երկրին ցանկանում եմ ամուր ու անսասան խաղաղութիւն, իսկ հայկական սպորտին ու ֆուտբոլին՝ նորանոր յաղթանակներ»:

tert.am В конце прошлого года на заседании ФФА я заявил, что не буду выдвигаться на выборах Исполнительного комитета 2026 года и завершу свою деятельность на посту вице-президента ФФА. Однако в это время произошли события, которые внесли определенные коррективы в моё решение. Об этом заявил вице-президент Федерации футбола Армении и член исполкома Армен Никогосян.
«Во-первых, национальная сборная Армении по футзалу приняла участие в групповом этапе чемпионата Европы, что стало беспрецедентным достижением для армянского спорта. Тот восторг, что наша страна наконец-то находится в одном ряду с европейскими лидерами, а также те эмоции и переживания, которые я испытал в те дни, я желаю всем любителям спорта.»
Затем произошло еще более важное и для многих невероятное событие: наша страна совместно с Грузией получила право провести второе по значимости мировое соревнование — финальный турнир чемпионата мира среди молодежи до 20 лет в 2029 году. В общем, я даже не мечтал, что во время моего пребывания на посту я смогу непосредственно участвовать в таких мероприятиях, которые ранее казались недоступными. Но теперь это реальность, нужно идти за новыми целями, и я буду участвовать в подготовительных работах по организации именно этого турнира. Поэтому я объявляю о своей отставке с поста вице-президента ФФА и члена исполкома.
Благодарю своих коллег за совместную работу. Отмечая, что были как успехи, так и неудачи, прошу прощения у всех. Во многих случаях я не соглашался с принятыми решениями, но всегда руководствовался интересами армянского футбола, считая первоочередной задачей исключение спонсорства и коррупции. Могу констатировать, что нынешнему руководству ФФА удалось полностью искоренить эти явления, и это уже необратимая реальность. Уверен, что в ближайшем будущем мы увидим и подъем национальной сборной, для чего созданы все необходимые условия.