Սեդա Սաֆարյանը կ'մասնակցի ընտրութիւններու արդիւնքներու վիճարկման քննութեան
Այս մասին տեղեկութիւնը «Ազատութեան» փոխանցած են ՍԴ-էն: Այսպիսով, ուրբաթ օրը կայանալիք ընտրութիւնների արդիւնքների վիճարկման քննութեան կմասնակցի ՍԴ 9 դատաւորներէն 7-ը, այդ թվում՝ Սաֆարյանը:
Սեդա Սաֆարյանի մասնակցութիւնը ընտրութիւնների վէճի քննութեան բացառելու պահանջով դիմում երեկ ՍԴ ներկայացուցած էր Ռոբերտ Քոչարյանի «Հայաստան» դաշինքը: Այս քաղաքական ուժը կը կարծէ, որ Սաֆարյանը «կողմնակալ է, բացասական վերաբերմունք ունի Քոչարյանի նկատմամբ, եւ 2021-ի ընտրութիւններին մասնակցած էր Արման Բաբաջանյանի հետ նոյն ցուցակով: Բաբաջանյանի «Հանուն Հանրապետութեան» կուսակցութիւնը ընտրութիւնների արդիւնքները վիճարկող յոթ ուժերէն մէկն է:
Սահմանադրական դատարանի արտաքին կապերի բաժնէն պարզաբանած են, որ «Սեդա Սաֆարյանի վերաբերեալ «Հայաստան» դաշինքի միջնորդութիւնը քննութեան առարկա չի դարձած, քանի որ դատաւորներէն որեւէ մէկը այդ հարցը չի բարձրացուցած:
ՍԴ-ն օրերս որոշած էր, որ «Քաղաքացիական պայմանագիր» եւ «Հանրապետութիւն» կուսակցութիւնների նախկին անդամներ Վլադիմիր Վարդանեանն ու Արտակ Զեյնալեանն կանխակալ վերաբերմունք ունին որպէս կողմ հանդես եկող անձի, իր ներկայացուցչի, դատավարութեան այլ մասնակիցներու նկատմամբ:
Փաստորեն ստացուած է, որ ՍԴ 9 դատաւորներէն որեւէ մէկը Սեդա Սաֆարյանի կանխակալ վերաբերմունք ունենալու մասով որեւէ խնդիր չի տեսած, եւ հետեւաբար այդ հարցն ալ չեն բարձրացուցած:

Seda Safaryan will participate in the examination of the election results dispute.
«The Constitutional Court has not made the issue regarding Judge Seda Safaryan a subject of examination»:
This information was conveyed to «Azatutyun» by the CC. Thus, 7 out of the 9 judges of the CC, including Safaryan, will participate in the examination of the election results dispute scheduled for Friday:
The application demanding the exclusion of Seda Safaryan from the examination of the election dispute was submitted to the CC yesterday by Robert Kocharian's «Armenia» alliance. This political force believes that Safaryan is «biased, has a negative attitude towards Kocharian, and participated in the 2021 elections on the same list as Arman Babajanyan. Babajanyan's «For the Republic» party is one of the seven forces contesting the election results:
The external relations department of the Constitutional Court clarified that «the application of the «Armenia» alliance regarding Seda Safaryan has not become a subject of examination, as none of the judges raised this issue»:
Recently, the CC decided that former members of the «Civil Contract» and «Republic» parties, Vladimir Vardanyan and Artak Zeynalanyan, have a biased attitude towards the party acting as a party, its representative, and other participants in the proceedings:
It turns out that none of the 9 judges of the CC saw any issue regarding Seda Safaryan's biased attitude, and therefore did not raise this question: