Ժամանակակից մարտահրավերները պահանջում են սահմաններու համալիր կառավարում․ ՆԳ նախարար
ՆԳ նախարար, ՀՀ-ԵՄ վիզաների ազատականացման հարցով Հայաստանի գլխավոր բանակցող Արփինե Սարգսյանը հունիսի 29-ին մասնակցած է «Սահմանային կառավարման բարեփոխումներ եւ սահմանապահների կրթություն․ դասեր ԵՄ մոտարկման գործընթացներից» թեմայով կլոր սեղան-քննարկման, որ կազմակերպուած էր Անվտանգութեան ոլորտի կառավարման ժնեւեան կենտրոնի (DCAF) եւ ՆԳ նախարարութեան համագործակցութեամբ։
Նախարարը նշած է, որ սահմանների համալիր կառավարման բարեփոխումները Կառավարութեան առաջնահերթութիւններից են եւ զուգահեռաբար ՀՀ-ԵՄ վիզաների ազատականացման գործընթացի առանցքային ուղղութիւններից մէկը։ Իր խօսքերով՝ ժամանակակից անվտանգային մարտահրավերները՝ անօրինական միգրացիան, անդրազգային կազմակերպուած հանցաւորութիւնը, մարդկանց թրաֆիքինգը, փաստաթղթային խարդախութիւնները եւ նոր սպառնալիքները, պահանջում են համապարփակ եւ համակարգուած լուծումներ։
Նախարարն ընդգծած է, որ Հայաստանը շարունակում է արդիականացնել ներքին անվտանգութեան եւ սահմանների կառավարման համակարգը՝ հիմնուած լինելով եվրոպական լավագույն փորձի, գործընկեր երկրների բարեփոխումների եւ միջազգային համագործակցութեան վրայ։
Արփինե Սարգսյանը կարեւորած է սահմանների համալիր կառավարման (IBM) սկզբունքների ներդրումը, որ հիմնուած է միջգերատեսչական համագործակցութեան, ռիսկերի կառավարման, ժամանակակից տեխնոլոգիաների կիրառման եւ միջազգային գործընկերութեան վրայ։ Նա ընդգծած է նաեւ սահմանապահների կրթութեան եւ վերապատրաստման համակարգի զարգացումը, որ նախատեսուած է իրականացնել ՆԳՆ կրթահամալիրում՝ ԱԱԾ գործընկերների հետ սերտ համագործակցութեամբ։
Քննարկման ընթացքին անդրադարձ կատարուած է սահմանների համալիր կառավարման մոդելին, ոլորտի հիմնական դերակատարների համագործակցութեան, ԱԱԾ սահմանապահ զորքերի կրթական համակարգի բարեփոխումներին եւ ՆԳՆ կրթահամալիրում սահմանապահների կրթութեան կազմակերպման գործընթացին։ Մասնակիցները նաեւ քննարկած են կրթական բաղադրիչի ներդրման ժամկետները, ոլորտի մարտահրավերները, զարգացման առաջնահերթութիւններն ու բարեփոխումների արդյունավետ իրականացման մեխանիզմները։
Քննարկուած է նաեւ ԵՄ մոտարկման գործընթացների շրջանակում սահմանների համալիր կառավարմանը վերաբերող միջազգային փորձը, ընդգծուած է ռիսկերի վրայ հիմնուած պլանաւորման, ժամանակակից տեխնոլոգիաների կիրառման եւ վերլուծական կարողութիւնների զարգացման կարեւորութիւնը։ Դիտարկուած են օրենսդրական պահանջները փուլային գործողութիւնների ծրագրերի վերածելու գործուն մեխանիզմները։
Կլոր սեղանին մասնակցած են DCAF-ի Եվրոպայի եւ Ասիայի բաժնի ղեկավարի տեղակալ Անթյե Ֆրիցը, ՆԳ նախարարութեան, շահագրգիռ պետական մարմինների եւ միջազգային գործընկեր կազմակերպութիւնների ներկայացուցիչներ։

Современные вызовы требуют комплексного управления границами, - министр внутренних дел
Министр внутренних дел, главный переговорщик Армении по вопросу либерализации виз с ЕС Арпине Саргсян 29 июня приняла участие в круглом столе на тему «Реформа пограничного управления и образование пограничников: уроки из процессов сближения с ЕС», который был организован в сотрудничестве с Женева Центром управления в области безопасности (DCAF) и Министерством внутренних дел.
Министр отметила, что комплексные реформы пограничного управления являются приоритетом правительства и одновременно одним из ключевых направлений процесса либерализации виз с ЕС. По ее словам, современные угрозы безопасности, такие как незаконная миграция, транснациональная организованная преступность, торговля людьми, документные мошенничества и новые угрозы, требуют комплексных и системных решений.
Министр подчеркнула, что Армения продолжает модернизировать систему внутренней безопасности и управления границами, основываясь на лучших европейских практиках, реформах стран-партнеров и международном сотрудничестве.
Арпине Саргсян подчеркнула важность внедрения принципов комплексного управления границами (IBM), основанных на межведомственном сотрудничестве, управлении рисками, применении современных технологий и международном партнерстве. Она также отметила развитие системы образования и переподготовки пограничников, которое планируется реализовать в учебном комплексе МВД в тесном сотрудничестве с партнерами из СНБ.
В ходе обсуждения был рассмотрен модель комплексного управления границами, сотрудничество основных участников в этой области, реформы образовательной системы пограничных войск СНБ и процесс организации образования пограничников в учебном комплексе МВД. Участники также обсудили сроки внедрения образовательного компонента, вызовы в этой области, приоритеты развития и механизмы эффективной реализации реформ.
Также обсуждался международный опыт в области комплексного управления границами в рамках процессов сближения с ЕС, подчеркивалась важность планирования на основе рисков, применения современных технологий и развития аналитических возможностей. Рассматривались эффективные механизмы преобразования законодательных требований в поэтапные программы действий.
В круглом столе приняли участие заместитель руководителя отдела Европы и Азии DCAF Антье Фриц, представители Министерства внутренних дел, заинтересованных государственных органов и международных партнерских организаций.