Ղազախստանի Հանրապետութեան նախագահը շնորհաւորական ուղերձ կը հղէ Նիկոլ Փաշինեանին
Ղազախստանի Հանրապետութեան նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևը շնորհաւորական ուղերձ է հղել Նիկոլ Փաշինեանին Հայաստանի Հանրապետութեան վարչապետի պաշտօնում վերանշանակուելու առիթով։ Ուղերձում ասուած է.
«Հարգելի՛ Նիկոլ Վովայի,
Շնորհաւորում եմ Ձեզ Հայաստանի Հանրապետութեան վարչապետի պաշտօնում վերանշանակուելու առիթով։
Ձեզ ցուցաբերուած բարձր վստահութիւնը հանդիսանում է պետական պատասխանատու պաշտօնում Ձեր անձնուեր աշխատանքի օրինաչափ արդիւնքը։ Դա լայն հանրային աջակցության ակնառու վկայութիւնը է Ձեր ռազմավարական ուղեգծի, որ ուղղուած է երկրի քաղաքացիների բարեկեցութեան բարձրացմանը եւ միջազգային հեղինակութեան ամրապնդմանը։
Ղազախստանում Ձեզ ճանաչում են որպէս ականաւոր պետական գործիչի, ով անկեղծօրէն շահագրգռուած է ղազախա-հայկական ռազմավարական գործընկերութեան հետագայ ակտիվացմամբ եւ ընդլայնմամբ։ Վստահ եմ, որ համատեղ ջանքերով մենք կբազմապատկենք մեր ձեռքբերումները եւ Ղազախստանի ու Հայաստանի բազմակողմ միջպետական յարաբերութիւնները կհասցնենք որակապէս նոր մակարդակի։

The President of the Republic of Kazakhstan has sent a congratulatory message to Nikol Pashinyan.
The President of the Republic of Kazakhstan, Kassym-Jomart Tokayev, has sent a congratulatory message to Nikol Pashinyan on the occasion of his reappointment as Prime Minister of the Republic of Armenia. The message states:
«Dear Nikol Vovayi,
I congratulate you on your reappointment as Prime Minister of the Republic of Armenia.
The high trust placed in you is a natural result of your selfless work in a state responsible position. It is a clear testament to the broad public support for your strategic course aimed at enhancing the well-being of the country's citizens and strengthening its international standing.
In Kazakhstan, you are recognized as a prominent statesman who is genuinely interested in further activating and expanding the Kazakh-Armenian strategic partnership. I am confident that through our joint efforts, we will multiply our achievements and elevate the multifaceted intergovernmental relations between Kazakhstan and Armenia to a qualitatively new level.