«Ուժեղ Հայաստան»-ի ո՞չ բոլոր պատգամավորներու սրտով էր դատական նիստի գնալը. աշխատասենեակներուն մարդի՞կ կան
07-08-2026 16:17 Հայաստան Քաղաքականութիւն
armtimes.com Ինչպէս արդէն յայտնած ենք, նորընտիր Ազգային ժողովը օգոստոսի 7-ին շարունակում է քննարկել «Ուժեղ Հայաստան» խմբակցութեան պատգամաւոր Արամ Վարդեւանեանին ԱԺ փոխնախագահի պաշտօնում ընտրելու հարցը:
«Ուժեղ Հայաստան» եւ «Հայաստան» խմբակցութիւնները յայտարարած էին, որ օգոստոսի 7-ին՝ ժամը 16:00-ին, պիտի երթան դատարան եւ իրենց աջակցութիւնը յայտնեն Գարեգին Բ-ին (Կտրիճ Ներսիսեան) եւ եպիսկոպոսներին:
Հիշեցնենք՝ փաստաբան Արա Զոհրաբեանն յայտնած է, որ Գարեգին Բ-ն (Կտրիճ Ներսիսեան) եւ եպիսկոպոսները մասնակցելու են դատական առաջին նիստին, որ տեղի պիտի ունենայ օգոստոսի 7-ին՝ ժամը 16։00-ին, Արմավիրի մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրաւասութեան դատարանում:
«Սիրելի՛ հայրենակիցներ, այսօր՝ ժամը 15:00-ից, «Ուժեղ Հայաստան»-ի պատգամաւորները կ'լքեն ԱԺ-ն եւ կ'շարժուին դեպի Էջմիածին:
16:00-ին պիտի գտնուինք Վաղարշապատի դատարանի առջեւ»,- «Ֆեյսբուք»-ի իր էջին յայտնած էր «Ուժեղ Հայաստան» խմբակցութեան ղեկավար Նարեկ Կարապետեան:
Գարեգին Բ-ի (Կտրիճ Ներսիսեան) եւ եպիսկոպոսներին առնչուող դատական նիստն արդէն մեկնարկած է: Պարզուեց, սակայն, որ «Ուժեղ Հայաստան»-ի ոչ բոլոր պատգամաւորներն են երթալ դատական նիստին: Վերջիններէն որոշները իրենց աշխատասենեակներէն գալի, ԱԺ ամբիոնէն ելոյթ կը ունենան եւ հեռանան:

Was the court session going to the liking of all the deputies of "Strong Armenia"? Are there people in the offices?
07-08-2026 16:17 Armenia Politics
armtimes.com As we have already reported, the newly elected National Assembly continues to discuss the election of Aram Vardevanyan from the "Strong Armenia" faction to the position of Deputy Speaker of the National Assembly on August 7:
The "Strong Armenia" and "Armenia" factions announced that on August 7 at 16:00, they will go to court and express their support for Garegin II (Ktrich Nersisyan) and the bishops:
Let us remind you that lawyer Ara Zohrapyan has stated that Garegin II (Ktrich Nersisyan) and the bishops will participate in the first court session, which will take place on August 7 at 16:00 at the first instance court of general jurisdiction in Armavir province:
"Dear compatriots, today from 15:00, the deputies of 'Strong Armenia' will leave the National Assembly and head towards Ejmiadzin:
At 16:00 we will be in front of the Vagarshapat court," announced Narek Karapetyan, the leader of the "Strong Armenia" faction, on his Facebook page:
The court session concerning Garegin II (Ktrich Nersisyan) and the bishops is already starting. However, it turns out that not all deputies of "Strong Armenia" have gone to the court session. Some of the last ones are coming from their offices, making speeches from the National Assembly podium, and leaving: