Sputnik. Կրեմլի ներկայացուցիչը Ռուսաստանում նոր զորահավաք անցկացնելու ծրագրերի մասին հաղորդագրությունները կեղծ լուրեր է անվանել։
Ռուսաստանի նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը հերքած է, որ Ռուսաստանում նոր զորահավաք անցկացնելու լուրը։
«Այդ ամենը շրջանառութեան մէջ են դնում ուկրաինական իշխանութիւնները։ Բնականաբար, ռեժիմը կը փորձէ գաղափարապէս սասանել մեր երկրում տիրող իրավիճակը։ Դրանք բոլորը այնպիսի տեղեկութիւնական կեղծիքներ են, որոնք նպատակադրված նետուած են տեղեկութիւնական դաշտ»,-ասած է նա RTVI-ին։
ՌԴ անվտանգության խորհրդի փոխնախագահ Դմիտրի Մեդվեդևը երկրում «նախապատրաստուող զորահավաքի» մասին հաղորդագրությունները հուլիսի 28-ին նոյնպես անվանել էր «թշնամու ստահոդ սադրանք»` ուղղուած իրավիճակի ապակայունացմանը։
Հիշեցնենք՝ 2022–ի փետրվարի 24-ի վաղ առաւոտեան Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը յայտարարած է, որ Ուկրաինայի նկատմամբ ռազմական հատուկ գործողութիւն սկսելու որոշում է կայացուցած, քանի որ ԼԺՀ-ն ու ԴԺՀ-ն դիմած են օգնութեան խնդրանքով։
Մարտական գործողութիւնները ընթանում են մինչ օրս։
Ուկրաինական զորքը տարբեր եղանակներով (այդ թվում` ԱԹՍ–ներով) պարբերաբար գնդակոծում եւ գրոհում է ՌԴ սահմանամերձ շրջանները, մասնաւորաբար` Բելգորոդի, Բրյանսկի, Կուրսկի եւ Վորոնեժի մարզերը։

В России не будет новой мобилизации, заявил Песков.
Sputnik. Представитель Кремля назвал сообщения о планах проведения новой мобилизации в России фейковыми новостями.
Пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков опроверг информацию о новой мобилизации в России.
«Все это распространяют украинские власти. Естественно, режим пытается идеологически подорвать ситуацию, сложившуюся в нашей стране. Это все такие информационные фейки, которые целенаправленно бросаются в информационное поле»,- сказал он RTVI.
Заместитель председателя Совета безопасности РФ Дмитрий Медведев также назвал сообщения о «подготавливаемой мобилизации» 28 июля «враждебной ложной провокацией», направленной на дестабилизацию ситуации.
Напомним, что 24 февраля 2022 года рано утром президент России Владимир Путин объявил о решении начать военную специальную операцию против Украины, так как ЛНР и ДНР обратились за помощью.
Боевые действия продолжаются по сей день.
Украинская армия регулярно обстреливает и атакует пограничные районы России различными способами (в том числе с помощью БПЛА), в частности, Белгородскую, Брянскую, Курскую и Воронежскую области.