Sputnik. Կրեմլի ներկայացուցիչը Ռուսաստանում նոր զորահավաք անցկացնելու ծրագրերի մասին հաղորդագրությունները կեղծ լուրեր է անվանել։
Ռուսաստանի նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը հերքած է, որ Ռուսաստանում նոր զորահավաք անցկացնելու լուրը։
«Այդ ամենը շրջանառութեան մէջ են դնում ուկրաինական իշխանութիւնները։ Բնականաբար, ռեժիմը կը փորձէ գաղափարապէս սասանել մեր երկրում տիրող իրավիճակը։ Դրանք բոլորը այնպիսի տեղեկութիւնական կեղծիքներ են, որոնք նպատակադրված նետուած են տեղեկութիւնական դաշտ»,-ասած է նա RTVI-ին։
ՌԴ անվտանգության խորհրդի փոխնախագահ Դմիտրի Մեդվեդևը երկրում «նախապատրաստուող զորահավաքի» մասին հաղորդագրությունները հուլիսի 28-ին նոյնպես անվանել էր «թշնամու ստահոդ սադրանք»` ուղղուած իրավիճակի ապակայունացմանը։
Հիշեցնենք՝ 2022–ի փետրվարի 24-ի վաղ առաւոտեան Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը յայտարարած է, որ Ուկրաինայի նկատմամբ ռազմական հատուկ գործողութիւն սկսելու որոշում է կայացուցած, քանի որ ԼԺՀ-ն ու ԴԺՀ-ն դիմած են օգնութեան խնդրանքով։
Մարտական գործողութիւնները ընթանում են մինչ օրս։
Ուկրաինական զորքը տարբեր եղանակներով (այդ թվում` ԱԹՍ–ներով) պարբերաբար գնդակոծում եւ գրոհում է ՌԴ սահմանամերձ շրջանները, մասնաւորաբար` Բելգորոդի, Բրյանսկի, Կուրսկի եւ Վորոնեժի մարզերը։

There will be no new mobilization in Russia, says Peskov.
Sputnik. The Kremlin representative has called the reports about plans for a new mobilization in Russia fake news.
The press secretary of the President of Russia, Dmitry Peskov, has denied the news about a new mobilization in Russia.
«All of this is being circulated by the Ukrainian authorities. Naturally, the regime is trying to ideologically undermine the situation prevailing in our country. These are all kinds of informational fakes that are purposefully thrown into the information space,» he said to RTVI.
The Deputy Chairman of the Security Council of the Russian Federation, Dmitry Medvedev, also referred to the reports about a «preparatory mobilization» in the country on July 28 as a «hostile false provocation» aimed at destabilizing the situation.
Let us recall that on the early morning of February 24, 2022, President Vladimir Putin announced that he had decided to launch a military special operation against Ukraine, as the LPR and DPR had requested assistance.
The combat operations continue to this day.
The Ukrainian army regularly shells and assaults the border regions of the Russian Federation in various ways (including with drones), particularly the Belgorod, Bryansk, Kursk, and Voronezh regions.