Շուրջ 7000 արցախցի ընտանիք բնակարանի հավաստագիր կը ստանայ․ Փաշինեան
«Մեր հանձնառութեան շրջանակում շուրջ 7000 ընտանիք արդէն իսկ ստացած է բնակարանի ձեռքբերման հավաստագիր։ Մեր ծրագրում մենք ֆիքսած ենք 10 հազար թիւ, բայց դա մոտաւոր հաշուարկ է, այսինքն՝ շահառու պիտի ըլլան այդ նախապայմաններուն համապատասխանող բոլոր ընտանիքները»,- կառավարության նիստին ըսաւ Նիկոլ Փաշինեան՝ խօսելով Արցախէն բռնագաղթածներու բնակարանային ապահովման ծրագրի մասին։
Նա նշեց, որ առաջիկայում նախատեսուած է ընդունել նաեւ բազմազավակ ընտանիքներու բնակարանային ապահովման ծրագիրը։
Փաշինեան յիշեցուց, որ կառավարության պլանով նախատեսուած է 800 մլրդ դրամ ուղղել Արցախէն բռնագաղթածներու բնակարանային ապահովման ծրագրի իրականացմանը։
Վարչապետը նաեւ յիշեցուց սահմանամերձ եւ ոչ միայն սահմանամերձ բնակավայրերուն իրականացուող 16 մլն դրամի բնակարանային աջակցության ծրագրի մասին։

About 7000 families from Artsakh have received housing certificates, said Pashinyan.
«As part of our commitment, around 7000 families have already received a certificate for the purchase of an apartment. In our program, we have set a figure of 10 thousand, but this is an approximate calculation, meaning that all families meeting those prerequisites will benefit,» said Nikol Pashinyan during a government meeting, discussing the housing support program for those displaced from Artsakh.
He noted that in the near future, a housing support program for large families is also planned to be adopted.
Pashinyan reminded that the government plans to allocate 800 billion drams for the implementation of the housing support program for those displaced from Artsakh.
The Prime Minister also recalled the housing assistance program of 16 million drams being implemented in border and not only border communities.