Մոսկվան կարմիր գիծը հատել է․ Հայաստանում «թեժ աշո՞ւն է ծրագրվում»
1in.am Մենք, իհարկե, դիվերսիոն աշխատանքի փորձ ունենք դեռևս նախապատերազմական ժամանակներից, պատերազմի ընթացքում։ Մեր հետախույզները աշխատած են ամենատարբեր երկրներում, հերոսաբար պաշտպանած են շահերը։ Բայց դա, հասկանո՞ւմ եք, տեղեկությունների հավաքագրում է ամենից առաջ։Իսկ ահա պետական հեղաշրջում անե՞լ։ Չեն սովորած։ РБК-ին հարցազրույցում ըսած է ՌԴ արտգործնախարար Լավրովը՝ պատասխանելով Հայաստանում ռուսաստանյան «փափուկ ուժի» կիրառման մասին հարցին։
Ասվածից առաջին տպավորությունը, այն է, որ Ռուսաստանի ԱԳՆ երկարամյա ղեկավարը «իր ափսեի մեջ» չէ, ոչ մի արտգործնախարար իր երկրի հատուկ ծառայություններին «պետական հեղաշրջում կազմակերպելու անկարողություն» չի վերագրի, եթե անգամ «դա այդպես» է։ Բայց երբ այդ «սենսացիան» փորձում ենք գնահատել ամբողջական համատեքստում, ապա պարզ է դառնում, որ Լավրովը պարզապես արձանագրած է Հայաստանում «փափուկ ուժի կիրառմամբ» իշխանափոխության հասնելու ձախողումը, բայց դա պայմանավորում է հետախուզության տրամադրած տեղեկություններով։
Պարզ ասած, նա դժգոհում է, որ Հայաստանում Ռուսաստանի գործակալական ցանցը նախագահ Պուտինին «ապակողմնորոշել» է՝ վստահեցնելով, որ ընտրություններում Փաշինյանի «պարտությունը կանխորոշված» է, բայց ստացվել է հակառակ արդյունք։ Դրանում Լավրովը մեղադրում է Եվրամիությանը։ Այսինքն, նենգափոխում է Հայաստանի քաղաքացու ընտրությունը։
Հայաստանի ինստիտուցիոնալ ընդդիմությունը, թեև «մանդատներին տեր է կանգնել» եւ Ազգային ժողովում պաշտոններ ստանձնել, շարունակում է պնդել, որ Նիկոլ Փաշինյանը «լեգիտիմ իշխանություն չունի»։ Լավրովը այդ նարատիվը փորձել է միջազգայնացնել։
Ի՞նչ է հետևում։ Ռուսաստանի հատուկ ծառայությունները պետական հեղաշրջում, այդ թվում եւ՝ հետխորհրդային երկրներում, կազմակերպելու հարուստ փորձ ունեն։ Լավրովը հազիվ թե Հայաստանի իշխանություններին «անմեղսունակի տեղ է դրել» եւ կարծում է, թե Երևանում Մոսկվայի դիվերսիոն զինանոցի մասին «թյուր պատկերացում ունեն»։ ՌԴ արտգործնախարարը շատ կարևոր դեմք է, որպեսզի նման «հիմարություն» իրեն թույլ չտա։
Արդյունքում ստացվում է, որ Լավրովը հատել է Երևանի հետ հարաբերությունների կարմիր գիծը եւ դիվանագիտական այլասացությամբ սպառնացել, որ «հետևություններ չանելու դեպքում» Մոսկվան «փափուկ ուժի» փոխարեն գործի կդնի դիվերսիոն փորձի գործիքակազմը։ Վերջին օրերին ընդդիմության քարոզչամիջոցները խոսել են աշնանը «փողոց գեներացնելու անհրաժեշտության» մասին։

Москва пересекла красную линию: в Армении «горячая осень» планируется?
1in.am Мы, конечно, имеем опыт диверсионной работы еще с довоенных времен, во время войны. Наши разведчики работали в самых разных странах, героически защищая интересы. Но это, понимаете, прежде всего сбор информации. А вот устроить государственный переворот? Не научились. Об этом в интервью РБК заявил министр иностранных дел России Лавров, отвечая на вопрос о применении российской «мягкой силы» в Армении.
Первое впечатление от сказанного таково, что многолетний глава МИД России «не в своей тарелке», ни один министр иностранных дел не обвинит свои спецслужбы в «неспособности организовать государственный переворот», даже если «это так». Но когда мы пытаемся оценить эту «сенсацию» в полном контексте, становится ясно, что Лавров просто фиксирует провал попытки смены власти в Армении с использованием «мягкой силы», но это связывает с информацией, предоставленной разведкой.
Проще говоря, он недоволен тем, что в Армении российская агентурная сеть «дезориентировала» президента Путина, уверяя, что «поражение Пашиняна на выборах предопределено», но получился противоположный результат. В этом Лавров обвиняет Европейский Союз. То есть, он коварно искажает выбор граждан Армении.
Институциональная оппозиция Армении, хотя и «взяла на себя мандаты» и заняла должности в Национальном собрании, продолжает утверждать, что Никол Пашинян «не имеет легитимной власти». Лавров попытался интернационализировать этот нарратив.
Что из этого следует? Российские спецслужбы имеют богатый опыт организации государственных переворотов, в том числе и в постсоветских странах. Лавров вряд ли «освободил» армянские власти от вины и считает, что в Ереване о московском диверсионном арсенале «имеют ложное представление». Министр иностранных дел РФ — очень важная фигура, чтобы позволить себе такую «глупость».
В результате получается, что Лавров пересек красную черту в отношениях с Ереваном и угрожает дипломатическим извращением, что «в случае невыводов» Москва применит инструменты диверсионного опыта вместо «мягкой силы». В последние дни оппозиционные СМИ говорили о необходимости «генерировать улицы» осенью.