Մեր ԱԳՆ-ի դիրքորոշումն այն է, որ մենք ելնում ենք հայ ժողովրդի շահերից․ Լավրովը՝ Ռոբերտ Քոչարյանի եւ նրա որդու կալանավորման մասին
28-08-2026 10:55 Հայաստան Քաղաքականութիւն
tert.am. Մեր ԱԳՆ-ի դիրքորոշումն այն է, որ մենք ելնում ենք հայ ժողովրդի շահերէն․ Լավրովը՝ Ռոբերտ Քոչարյանի եւ իր որդիի կալանաւորման մասինՔաղաքականութիւն
Մեր ԱԳՆ-ի դիրքորոշումն այն է, որ մենք ելնում ենք հայ ժողովրդի շահերէն։ Այս մասին ՌԲԿ հեռուստաալիքին տուած հարցազրույցին ըսած է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը՝ խօսելով Ռոբերտ Քոչայանի եւ իր որդիի կալանաւորման մասին ՌԴ ԱԳՆ-ի դիրքորոշումէն։
«Այնտեղ քննութեան տակ է եւս մէկ նախագահ՝ Սարգսյանը, ով Քոչարյանի օրոք պաշտպանութեան նախարար էր, իսկ յետոյ արդէն դարձաւ նախագահ։ Մեր ԱԳՆ-ի դիրքորոշումն այն է, որ մենք ելնում ենք հայ ժողովրդի շահերէն։
Մենք տեսնում ենք, թէ ինչպէս են հայ ժողովրդի շահերը դարերու ընթացքին հիւսուած եղած մեր ժողովրդի շահերու հետ։ Եւ միշտ, երկար ու ձիգ ժամանակահատուածներ, մենք եղած ենք միասին, համերաշխ միմեանց հետ։ Ռուսաստան ոչ մէկ անգամ է փրկած հայ ժողովրդին եւ հայկական ղեկավարութեան ծանր իրավիճակներու մէջ։ Այդ շահերը, անշուշտ, պէտք է գերիշխեն»,- ըսած է Լավրովը։

Наше Министерство иностранных дел занимает позицию, что мы исходим из интересов армянского народа: Лавров о задержании Роберта Кочаряна и его сына.
28-08-2026 10:55 Армения Политика
tert.am. Наша позиция МИД заключается в том, что мы исходим из интересов армянского народа: Лавров о задержании Роберта Кочаряна и его сына. Политика
Наша позиция МИД заключается в том, что мы исходим из интересов армянского народа. Об этом в интервью телеканалу РБК заявил министр иностранных дел РФ Сергей Лавров, комментируя задержание Роберта Кочаряна и его сына с точки зрения позиции МИД РФ.
«На рассмотрении также находится еще один президент — Саргсян, который был министром обороны во время Кочаряна, а затем стал президентом. Наша позиция МИД заключается в том, что мы исходим из интересов армянского народа.»
Мы видим, как интересы армянского народа на протяжении веков переплетались с интересами нашего народа. И всегда, на протяжении долгих периодов времени, мы были вместе, в согласии друг с другом. Россия не раз спасала армянский народ и армянское руководство в тяжелых ситуациях. Эти интересы, безусловно, должны преобладать», — сказал Лавров.