2007 Թ.-Ի ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ 23-25-ԻՆ ՀՀ-ՈՒՄ ԱՐՏԱՐԺՈՅԹԻ ՇՈՒԿԱՅԻ<br /> ԱԺԻՈՏԱԺԸ ՄԻ ՔԱՆԻ ԲԱՆԿԵՐԻ ԵՎ ՓՈԽԱՆԱԿՄԱՆ ԿԷՏԵՐԻ ՍՊԵԿՈՒԼԵԱՏԻՒ<br /> ՎԱՐՔԱԳԾԻ, ՆԱԵՒ ՈՐՈՇ ԳՈՐԾԱՐԱՐՆԵՐԻ ԿԱՆԽԻԿՈՎ ԽՈՇՈՐԱԾԱՒԱԼ<br /> ԳՈՐԾԱՐՔՆԵՐԻ ԱՐԴԻՒՆՔ ԷՐ<br />
2007 Թ.-Ի ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ 23-25-ԻՆ ՀՀ-ՈՒՄ ԱՐՏԱՐԺՈՅԹԻ ՇՈՒԿԱՅԻ
ԱԺԻՈՏԱԺԸ ՄԻ ՔԱՆԻ ԲԱՆԿԵՐԻ ԵՎ ՓՈԽԱՆԱԿՄԱՆ ԿԷՏԵՐԻ ՍՊԵԿՈՒԼԵԱՏԻՒ
ՎԱՐՔԱԳԾԻ, ՆԱԵՒ ՈՐՈՇ ԳՈՐԾԱՐԱՐՆԵՐԻ ԿԱՆԽԻԿՈՎ ԽՈՇՈՐԱԾԱՒԱԼ
ԳՈՐԾԱՐՔՆԵՐԻ ԱՐԴԻՒՆՔ ԷՐ
• 10-03-2008 22:00:00   | Հայաստան  |  Տնտեսութիւն
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՄԱՐՏԻ, ՆՈՅԵԱՆ ՏԱՊԱՆ: 2007թ.-ի նոյեմբերի 23-25-ին Հայաստանի արտարժութային շուկայում արձանագրուել էր փոխարժեքների աժիոտաժային անկում եւ ՀՀ Կենտրոնական բանկը յայտարարել էր, որ անցկացուած ստուգումների արդիւնքները կհրապարակուեն ընտրութիւններից յետոյ: Ինչպէս «ՆՈՅԵԱՆ ՏԱՊԱՆ»-ին յայտնեցին ՀՀ ԿԲ-ի մամուլի ծառայութիւնից, անցկացուած ուսումնասիրություններով պարզուել է, որ այդ օրերին տեղի ունեցածն արդիւնք էր շուկայում գործող որոշ բանկերի, փոխանակման կէտերի սպեկուլեատիւ բնոյթի վարքագծի, ինչպէս նաեւ մի քանի գործարար անձանց կողմից արտարժոյթի խոշորածաւալ կանխիկ գործարքների: Նշուած ժամանակահատուածում շուկայում գործող բանկերից ԱՄՆ դոլարի առքի ամենացածր փոխարժեքը սահմանել է «Պրոմեթեյ բանկ» ՍՊԸ-ն` իջեցնելով այն մինչեւ 280 դրամ: Յիշեալ բանկի մասնաճիւղը Երեւանի Տիգրան Մեծ պողոտայում ցածր փոխարժեքով իրականացնելով արտարժոյթի առք, նպաստել է նոյն պողոտայի վրայ (մօտ 100 մ հեռաւորութեան վրայ) գործող «Արդշինինվեստբանկ» ՓԲԸ-ում քաղաքացիների հերթերի կուտակմանը: Իսկ «Արդշինինվեստբանկ» ՓԲԸ-ն էլ իր հերթին զերծ չի մնացել ցածր փոխարժեքով ԱՄՆ դոլարի առքից եկամուտ հավաքագրելուց` սահմանելով 1 ԱՄՆ դոլարի առքի դիմաց 291 դրամ փոխարժէք: Նոյն փողոցի վրայ, մի քիչ աւելի հեռու (մէկ խաչմերուկ) «Էյչ-Էս-Բի-Սի Բանկ Հայաստան» ՓԲԸ-ն, սահմանելով 1 ԱՄՆ դոլարի առքի դիմաց 300 դրամ փոխարժէք` աւելի մեծ հերթեր է կուտակել իր մօտ: Այս փաստի կապակցութեամբ ԿԲ-ն, ի թիւս այլ անհրաժեշտ միջոցառումների, ստուգում է իրականացրել «Պրոմեթեյ Բանկ» ՍՊԸ-ում` ուշադրութեան կենտրոնում պահելով արտարժոյթի առք ու վաճառքին վերաբերող բոլոր գործառոյթներն ու գործընթացները: Յայտնաբերուել են նշուած ոլորտը կանոնակարգող ակտերի կատարման խախտումներ, որի արդիւնքում բանկի նկատմամբ կիրառուել են պատժամիջոցներ, այդ թւում, ժամանակաւորապէս դադարեցուել է արտարժոյթի առք ու վաճառքի ոլորտում ակտիւ գործունէութիւն ծաւալող մասնաճյուղերից մէկի գործունէութիւնը: Մնացած մասնաճիւղերի մասով բանկին տրուել են յանձնարարականներ` դրանց նկատմամբ վերհսկողությունն ուժեղացնելու ուղղութեամբ: Որոշում է կայացուել երկամսյա ժամկէտում նշուած յանձնարարականները բանկի կողմից չկատարելու կամ թերի կատարելու դէպքում դադարեցնել նաեւ բանկի մնացած մասնաճիւղերի գործունէութիւնը: Բանկին նաեւ տրուել է յանձնարարական իր գործունէութիւնը վերանայելու եւ նոր ծրագիր ներկայացնելու վերաբերեալ, որը կսահմանի բանկի եւ վերջինիս տարածքային ստորաբաժանումների կողմից արտարժութային փոխարկումները որպէս բանկի գործունէութեան հիմնական ուղղութիւններից մէկը որդեգրելուց ձեռնպահ մնալու քաղաքականութիւն, ինչը պէտք է որ հանգեցնի բանկի ընդհանուր եկամուտներում արտարժութային փոխարկումներից ստացւող եկամուտների տեսակարար կշռի նուազմանը: («Պրոմեթեյ» բանկի նկատմամբ կիրառուած պատժամիջոցի վերաբերեալ որոշումը տեղադրուած է ՀՀ ԿԲ-ի www.cba.am կայքում): Արձանագրուել են որոշ բանկերի («Հայէկոնոմբանկ» ԲԲԸ, «Արարատ բանկ» ԲԲԸ) եւ միմեանց հետ փոպկապակցված հանդիսացող ֆիզիկական անձ յաճախորդների միջեւ ԱՄՆ դոլարով իրականացուած մասնատված կանխիկ գործառնութիւններ: Նշուած անձանց մի մասը շուկայում ճանաչուած են որպէս նախկին փոխանակման կէտերի աշխատակիցներ: Պէտք է նշել, որ այս խմբերի գործարքները դիտարկուող ժամանակահատուածում կրկնուել են ամէն օր: Նշուած անձանց վերաբերեալ ամփոփուած տեղեկատուութիւնը յետագայ քննութեան նպատակով ԿԲ-ի կողմից ներկայացուել է իրավապահ մարմիններին: 2007թ.-ի նոյեմբերի 19-23-ին բանկային համակարգում արձանագրուել են ԱՄՆ դոլարով խոշոր գումարների կանխիկացման դէպքեր` շուրջ 10 մլն ԱՄՆ դոլարի չափով, որից շուրջ 3 մլն ԱՄՆ դոլար գումարի յետագայ «ճակատագիրը» ԿԲ-ի տրամադրության տակ առկայ տեղեկատության շրջանակներում հնարաւոր չէ որոշել: «Յունիբանկ» ՓԲԸ-ում եւ «Էյչ-Էս-Բի-Սի Բանկ Հայաստան» ՓԲԸ-ում սպասարկվող խոշոր ձեռնարկատիրական գործունէութիւն իրականացնող կազմակերպութիւնների կողմից կատարուել են ԱՄՆ դոլարով կանխիկ մուտքերի եւ ելքերի խոշոր գործառնութիւններ, որոնք մշտական բնոյթ են ունեցել: Միաժամանակ, արձանագրուել են նոյն բանկերի յաճախորդ ֆիզիկական անձանց կողմից իրականացրած արտարժութային մուտքերի եւ ելքերի խոշոր գործառնութիւններ, որոնք, ըստ ՀՀ ԿԲ-ի կողմից կատարուված վերլուծութեան արդիւնքների, մեծ հաւանականութեամբ սպասարկում են ձեռնարկատիրական գործունէութիւն իրականացնող կազմակերպութիւնների ստուերային շրջանառութիւնը: Այդ նիւթերը ներկայացուել են հարկային պետական ծառայութեանը: Դիտարկուող ժամանակահատուածում գործող փոխանակման կէտերից ԱՄՆ դոլարի առքի ամենացածր փոխարժեքը սահմանել են «Արմէնիա հիւրանոցային համալիրը»` առքի փոխարժեքը 274 դրամ, «Կերամիկա» ՍՊԸ-ն` 275 դրամ, «ՓԻ ԷՍ ԱՌ» ՍՊԸ-ն («Անի» հիւրանոց)` 275 դրամ: Ըստ ՀՀ ԿԲ-ի, ընդհանուր առմամբ, այս ընկերութիւնները միշտ էլ աչքի են ընկնում այսպիսի վարքագծով, եւ շուկայում ամենացածր փոխարժեքները սահմանւում են վերջիններիս կողմից: Իսկ ինչ վերաբերում է այլ փոխանակման կետերին, ապա ամենացածր փոխարժեքը սահմանուել է 276 դրամ («Վալլետա» ՍՊԸ): Ինչպէս «Վալլետա» ՍՊԸ-ում, այնպէս էլ մի շարք փոխանակման կէտերում ԿԲ-ի համապատասխան վարչութեան կողմից իրականացուած ստուգումների արդիւնքում արձանագրուել են բազմաթիւ խախտումներ, այդ թւում` գործարքը հավաստող անդորրագրերի չտարամադրում, դրամարկղում առկայ փաստացի մնացորդի եւ հաշուառուող գումարի շեղում: Այս եւ այլ տիպի խախտումների համար տնտեսվարող սուբյեկտների նկատմամբ կիրառուել են պատժամիջոցներ. տուգանքներ (50 000 դրամից մինչեւ 750 000 դրամ): 7 փոխանակման կէտերի արտարժոյթի առք ու վաճառքի լիցենզիաներն ուժը կորցրած ճանաչելու վարույթներն ընթացքի մէջ են:

AGIOTAGE IN FOREIGN CURRENCY MARKET OF ARMENIA ON NOVEMBER<br /> 23-25, 2007 WAS CAUSED BY SPECULATIVE BEHAVIOR OF SOME BANKS AND<br /> EXCHANGE OFFICES AND LARGE-SCALE CASH TRANSACTIONS OF SOME<br /> BUSINESSMEN<br />
AGIOTAGE IN FOREIGN CURRENCY MARKET OF ARMENIA ON NOVEMBER
23-25, 2007 WAS CAUSED BY SPECULATIVE BEHAVIOR OF SOME BANKS AND
EXCHANGE OFFICES AND LARGE-SCALE CASH TRANSACTIONS OF SOME
BUSINESSMEN
• 10-03-2008 22:00:00   | Armenia  |  Economy
YEREVAN, MARCH 10, NOYAN TAPAN. There was an agiotage decline in exchange rates in the Armenian foreign currency market on November 23-25, 2007, and the Central Bank of Armenia (CBA) announced that the results of its checks would be made public after the elections. NT was informed by the CBA press service that what happened at that time was the result of the speculative behavior of some banks and exchange offices operating in the market, as well as of several businessmen's large-scale cash transactions with foreign currency. Out of the banks operating in the market in the indicated period, Prometey Bank LLC was the one to establish the lowest exchange rate, lowering it to 280 drams. By buying foreign currency at a low exchnage rate, the indicated bank's branch in Tigran the Great Avenue contributed to the formation of queues of citizens in Ardshinvestbank CJSC (located about 100 meters away on the same avenue). Ardshininvestbank in its turn did not refrain from making incomes through buying U.S. dollars at a low exchange rate, estabslishing the exchange rate at 291 drams against one dollar. Another bank located a little away - HSBC Bank Armenia CJSC fixed the exchange rate at 300 drams against one dollar, which resulted in longer queues at this bank. In connection with this fact, the CBA took a numer of measures, including checks in Prometey Bank LLC, paying attention to all the functions and processes related to the purchase and sale of foreign currency. The checks revealed violations of the acts regulating the sector, as a result of which punitive measures were taken with respect to the bank, including suspension of the operation of one of its branches, which was actively engaged in the purchase and sale of foreign currency. The bank was also instructed to tighten control in the other branches. It was decided to suspend the operation of the other branches of the bank as well if the bank fails to carry out these instructions within 3 months or carries out these instructions improperly. The bank was also instructed to revise its activity and to present a new program, according to which the bank and its branches should not conduct the policy of making foreign currency exchange as one of the main activities of the bank, which will probably result in a decline of the share of incomes from foreign currency exchange in the overall incomes of the bank. (The decision on the punitive measure with respect to Prometey Bank is available at www.cba.am). Cash operations with U.S. dollars, which were done by natural persons with each other and some banks (Armeconombank OJSC, Ararat Bank OJSC), were registered as well. Some of these natural persons are former employees of exchange offices. It is noteworthy that deals of these groups were conducted every day during the indicated period. The CBA transferred the summary information on these persons to law enforcement bodies for further examination. Cases of cashing large amounts of dollars were registered in the banking system on November 19-23, 2007: the total amount made 10 million USD, and it is impossible to trace the further "fate" of 3 million dollars of this sum by using the information collected by the CBA. Big operations on deposit and withdrawal of cash in dollars were done by some organizations engaged in entrepreneurial activity - customers of Unibank CJSC and HSBC CJSC. At the same time, big operations on deposit and withdrawal of foreign currency by natural persons - customers of the same banks were registered. Based on the results of the CBA's analysis, there is much probability that these operations service the shadow turnover of some organizations engaged in entrepreneurial activity. This information was sent to the State Tax Service. In the indicated period, the lowest exchange rates were established by the following currency exchange points: Armenia Hotel Complex (purchase rate 274 drams), Keramika LLC (275 drams), PSR LLC (Ani Hotel) - (275 drams). According the CBA, these companies have always displayed such behavior, they establish the lowest exchange rates in the market. As for other exchange points, Valetta LLC was the one to fix the lowest rate of 276 drams. Numerous violations were registered during CBA checks in Valetta and several other currency exchange points. Fines from 50 thousand to 750 thousand drams were imposed on economic entities for these violations. The proceedings on cancelling the foreign currency purchase and sale licences of 7 exchange points are underway.