Արագածոտնի մարզի Մելլիքգյուղի երեք ընտանիքի համար բնակարանային խնդիրը կմնա անցյալում
Լավագույն ավանդույթներին հավատարիմ՝ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը և Հայաստանի «Ֆուլեր Տնաշինական Կենտրոնը» կրկին տուն են կառուցում։
Ամեն ամիս միասնական ուժերով տուն կառուցելը հաճելի ավանդույթ է դարձել ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի և Հայաստանի «Ֆուլեր Տնաշինական Կենտրոնի» համար: Այս անգամ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը, ընկերության աշխատակիցները և Հայաստանի «Ֆուլեր Տնաշինական Կենտրոնի» թիմը Արագածոտնի մարզի Մելիքգյուղ համայնքում մասնակցել են Կակոյանների կիսակառույց տան շինարարությանը:
Կակոյանների ընտանիքը մեկն է այն ընտանիքներից, որոնք մինչ օրս չեն կարողացել հաղթահարել 1988թ.-ի ավերիչ երկրաշարժի հետևանքները: 27 տարի է անցել, սակայն ընտանիքին չի հաջողվել քարը քարին դնել ու ավարտին հասցնել կիսակառույց տան շինարարությունը: Երկրաշարժից հետո երկու տարի Կակոյաններն ընտանիքի հոր՝ Ռուբենի 11-հոգանոց հայրական ընտանիքի հետ ապրել են վաչկավրանում, ապա տեղափոխվել են Աշտարակ, որտեղ ապրել են վարձով:
«Մեկ տարի չանցած՝ ամուսնուս առողջական վիճակը վատացավ, ու ստիպված եղանք վերադառնալ գյուղ:  Հայթայթեցինք այս վագոն-տնակը և ահա մինչ օրս ապրում ենք այստեղ: Ես արդեն դադարել էի հուսալ, որ մի օր տուն կունենանք, և տղաս՝ Ռոմանը, կկարողանա ամուսնանալ: Գարնանը, երբ մեր ընտանիքն ընդգրկվեց բնակարանաշինության ծրագրի մեջ, վերագտա հավատը, որ այսքան տարիների իմ երազանքն իրականություն կդառնա: Մեկ ամիս առաջ տղաս ամուսնացավ: Վստահ եմ, որ մինչև տարեվերջ նաև տուն կունենանք: Անհնար է բառերով արտահայտել այն ուրախությունն ու երախտագիտությունը, որ կա իմ հոգում: Թող Աստծո օրհնությունը լինի բոլոր աջակիցների վրա»,- ասել է ընտանիքի մայրը՝ Թամարա Հայրապետյանը:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի ֆինանսավորմամբ և «Ֆուլեր Տնաշինական Կենտրոնի» կողմից իրականացվող բնակարանաշինության ծրագրի շնորհիվ՝ Մելիքգյուղի երեք ընտանիքի համար բնակարանային խնդիրը կմնա անցյալում:
«Աղետի գոտում բնակվող ընտանիքների բնակարանային խնդիրը մշտապես եղել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի ուշադրության կենտրոնում: Ընկերության կողմից իրականացված ծրագրի շնորհիվ՝ 2008 և 2011 թթ. բնակարանով է ապահովվել  Գյումրիի և Վանաձորի` տնակներում բնակվող 40 ընտանիք: Ցավոք, բնակարանային խնդիրը շարունակում է չլուծված մնալ բազմաթիվ ընտանիքների համար: Ուրախ եմ, որ «Ֆուլեր Տնաշինական Կենտրոնի» հետ համագործակցության արդյունքում ևս մեկ հայ ընտանիք կվայելի բարեկարգ տանը, արժանավայել պայմաններում ապրելու բերկրանքը»,-ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
«Մեկ ամիս առաջ, երբ հերթական անգամ այցելեցինք Կակոյաններին, անակնկալի եկանք՝ իմանալով, որ ընտանիքի անդամների թիվն ավելացել է: Իսկապես հաճելի անակնկալ էր: Հուզումնալից է տեսնել, թե ինչպես է ամուր օջախ ունենալու հեռանկարը ոգևորում մարդուն,  ստիպում գործել, հավատալ սեփական ուժերին, առավել սիրել հայրենի հողն ու խորը արմատներ գցել այդ հողում»,- ասել է Հայաստանի «Ֆուլեր Տնաշինական Կենտրոնի» նախագահ Աշոտ Եղիազարյանը:
Հիշեցում.  ծրագրի իրականացման համար 2015 թ.-ին ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը 100 մլն ՀՀ դրամի ներդրում է կատարել (2014թ.-ին` 55 մլն դրամ), իսկ Հայաստանի «Ֆուլեր Տնաշինական Կենտրոնը» իրականացնում է ծրագիրը: Այս համագործակցության շնորհիվ՝ 2007թ.-ից մինչ օրս, հանրապետության տարբեր համայնքների 53 ընտանիք կացարանով է ապահովվել: Տարեվերջին բարեկարգված կամ կիսակառույց տան շինարարությունը ավարտին հասցրած ընտանիքների թիվը կհասնի 93-ի:

Loyal to the best traditions. VivaCell-MTS & Fuller Center for Housing Armenia continue building homes
• 28-07-2015 16:46:44   |   |  Сharity
It has become a pleasant tradition for VivaCell-MTS and Fuller Center for Housing Armenia to get united to build a home every month. This time VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian, staff members from the company and the Fuller Center for Housing Armenia team participated in the construction of the half-built house of Kakoyan family from Melikgyugh community of Aragatsotn region.
The Kakoyans are one of the families who till now have not been able overcome the difficulties caused by the 1988 disastrous earthquake till now. 27 years have already passed from that time but the family has not been able  to  put a stone on the stone to finish the contsruction of the half-built house. After the earthquake the Kakoyans have lived in a yurt with Rouben՛s parents and relatives, altogether 11 persons, and then the family moved to Ashtarak town where they rented a house.
‘’In less than a year my husband’s health state worsened, and we had to return to our village. We found this metal container (domik) and have been living here till now. I've already stopped hoping that one day we will have a home and my son, Roman, will marry. This spring, when our family was selected to be assisted through the housing project, I regained the belief that my dream of so many years will come true. One month ago my son got married. I am sure that we will have a home till the end of the year. It’s impossible to put the happiness and gratitude into words. May God bless all supporters,'' Tamara Hayrapetyan, the mother of the family, said.
Owing to the housing project financed by VivaCell-MTS and implemented by FCHA the housing problem will stay in the past for three families of Melikgyugh community this year.
“The housing problem of the people hit by the earthquake has always been in the focus of VivaCell-MTS attention. In 2008 and 2011, 40 homeless families from Gyumri and Vanadzor were able to move from temporary shelters to new houses, owing to the project implemented by the Company. Unfortunately, the housing problem still remains unsolved for many families. I am glad the cooperation between VivaCell-MTS and the Fuller Center for Housing Armenia will help one more Armenian family live in decent conditions,” VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian said.
''A month ago, when we paid a regular visit to the Kakoyan family, we were surprised to learn that the number of the family members has increased. It was really a pleasant surprise. It’s exciting  to see how the outlook of having a safe home can stimulate the person, make him/her act, believe in his/her strength, love his/her Motherland more and make deeper roots in that land,’’ the Fuller Center for Housing Armenia President Ashot Yeghiazaryan said.
To remind, in 2015 VivaCell-MTS invested AMD 100 million (in 2014 - AMD 55 million) for the realization of the project, and Fuller Center for Housing Armenia has undertaken its implementation. Through this partnership, from 2007 up to now, 53 families from different communities of the Republic already have decent homes. Till the end of the year the number of the families having their houses renovated or the construction of the half-built houses completed, will reach 93.