Մոսկվայի գրախանութները ողողված են հակահայկական<br /> բովանդակությամբ ադրբեջանական գրքերով,- ասում է ռուս քաղաքագետը<br />
Մոսկվայի գրախանութները ողողված են հակահայկական
բովանդակությամբ ադրբեջանական գրքերով,- ասում է ռուս քաղաքագետը
• 20-01-2010 16:42:00   | Հայաստան  |  Քաղաքական
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: Մոսկվայի գրախանութները ողողված են ադրբեջանական գրքերով, որոնցում պատմվում է «հայերի ագրեսիաների» մասին եւ փորձ է արվում ապացուցել, թե իբր հայերը տարածաշրջանում հայտնվել են միայն 19-րդ դարում: Այս մասին հունվարի 20-ի ասուլիսում հայտնեց ռուս քաղաքագետ Վլադիմիր Զախարովը: Ըստ նրա, բազմաթիվ մասնագետներ պատրաստ են իրական փաստերի հիման վրա գրքեր գրել` ներկայացնելով պատմական ճշմարտությունը, սակայն հովանավորներ չկան: «Ըստ իս, ադրբեջանցիների կազմակերպած հայկական ջարդերի վերաբերյալ նյութերի տարածման գործում պետք է լինի պետական քաղաքականություն»,- նշեց Վ.Զախարովը եւ հավելեց, որ այդ հարցով պետք է զբաղվի անձամբ ՀՀ նախագահը: Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Հայկ Դեմոյանի խոսքերով, եթե նախկինում ադրբեջանցիները հակահայկական թեմայով գրքերը տպում էին Ադրբեջանում եւ վատ որակով, ապա այժմ այդ կարգի գրականությունը լույս է տեսնում Մոսկվայում եւ ամենաբարձր մակարդակով: Նա նշեց, որ ոչ միայն հակահայկական, այլեւ երբեմն հակառուսական բովանդակությամբ այդ գրքերը ոչ ոք չի կարողանում հանել վաճառքից, քանի որ բիզնեսի օրենքներով տպագրությամբ զբաղվողը շահագրգռված է վաճառել իր արտադրանքը: Հ.Դեմոյանը հայտնեց, որ Ադրբեջանում պատրաստվում են կառուցել «ադրբեջանցիների ցեղասպանության» հուշահամալիր այն վայրում, որտեղ իրականում թաղված են ադրբեջանցիների կողմից սպանված 200 հայ մեծահարուստները եւ նրանց ընտանիքների անդամները: Այդ աբսուրդը հերքելու համար Հայաստանը պատրաստ է ֆինանսապես մասնակցել աճյունների ԴՆԹ-ի անալիզի անցկացմանը:

Книжные магазины Москвы наводнены азербайджанскими книгами<br /> с антиармянским содержанием, - заявляет российский политолог<br />
Книжные магазины Москвы наводнены азербайджанскими книгами
с антиармянским содержанием, - заявляет российский политолог
• 20-01-2010 16:42:00   | Армения  |  Политика
ЕРЕВАН. 20 ЯНВАРЯ. НОЯН ТАПАН. Книжные магазины Москвы наводнены азербайджанскими книгами, в которых рассказывается об "агрессии армян" и предпринимается попытка доказать, что армяне, якобы, появились в этом регионе только в 19-ом веке. Об этом на пресс-конференции 20 января заявил российский политолог Владимир Захаров. По его словам, многочисленные специалисты готовы написать книги на основе реальных фактов, представляя историческую правду, однако у них нет спонсоров. "По-моему, в деле распространения материалов, касающихся организованных азербайджанцами армянских погоромов, должна быть государственная политика", - отметил В. Захаров и добавил, что этим вопросом должен заниматься лично президент РА. Директор музея-института Геноцида армян Айк Демоян отметил, что если раньше азербайджанцы печатали книги с антиармянской направленностью в Азербайджане и плохого качества, то теперь подобная литература издается в Москве и на самом высоком уровне. Он отметил, что эти книги не только антиармянского, но порой и антирусского содержания, никто не может изъять из магазинов, так как занимающийся издательством по законам бизнеса издатель заинтересован в том, чтобы продать свою продукцию. Айк Демоян сообщил, что в Азербайджане намерены построить мемориальный комплекс "геноцида азербайджанцев" на том месте, где в действительности похоронены убитые азербайджанцами 200 состоятельных армян вместе с членами своих семей. Для того, чтобы предотвратить реализацию этих абсурдных планов, Армения готова финансировать проведение анализа ДНК захороненных останков.