Սիրիական ընդդիմությունը հայտարարել է ԻՊ ահաբեկիչներից Էլ-Բաբ քաղաքի ազատագրման մասին
Սիրիական Էլ-Բաբ քաղաքն ամբողջությամբ ազատագրվել է «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման զինյալներից:
tass-ի փոխանցմամբ` նման հաստատմամբ հանդես է եկել «Սիրիական ազատ բանակ»  (ՍԱԲ) զինված ընդդիմության պաշտոնական ներկայացուցիչ Ուսամա Աբու Զեյդը:
Վերջինս տեղեկացրել է, որ ՍԱԲ-ի և ԻՊ-ի միջև տեղի ունեցած ծանր մարտերի արդյունքում վերջապես Էլ-Բաբն ազատագրվել է: Այն հանդիսանում էր Սիրիայում ԻՊ հենակետերից մեկը:
Նշվում է, որ Թուրքիայի զինված ուժերը և ՍԱԲ-ը, գործելով «Եփրատի վահան» գործողությունների շրջանակներում, վերջին երկու ամիսների ընթացքում ուժերը կենտրոնացրել էին քաղաքի ազատագրության ուղղությամբ: Շուրջ մեկ ամիս առաջ նրանց հաջողվել էր մուտք գործել քաղաքի թաղամասեր և այնտեղից դուրս հանել ԻՊ ահաբեկիչներին:

• 23-02-2017 15:39:58   | Сирия  |  Общество
Сирийский город Эль-Баб полностью освобожден от боевиков террористической группировки "Исламское государство" (ИГ, запрещена в РФ).
С таким утверждением выступил официальный представитель так называемой Сирийской свободной армии (ССА) вооруженной оппозиции Усама Абу Зейд.
"Город Эль-Баб был полностью освобожден после ожесточенных сражений ССА с ИГ", - приводит его слова телеканал Sky News Arabia.
Эль-Баб являлся одной из опорных точек ИГ в Сирии. ВС Турции и ССА, действующие вместе в рамках операции "Щит Евфрата", в течение последних двух месяцев сосредоточили силы для освобождения города. Около недели назад им удалось войти в его кварталы и начать вытеснять оттуда боевиков ИГ. Позже министр национальной обороны Турции Фикри Ышык заявил, что более половины районов этого населенного пункта находится под контролем турецкой армии и оппозиции.