Ռազմավարական հետազոտությունների ոլորտում հայ-չինական համագործակցության նոր հեռանկարներ
2017 թ. հունիսի 8-ին ՀՀ ՊՆ Պաշտպանական ազգային հետազոտական համալսարանում (ՀՀ ՊՆ ՊԱՀՀ) հյուրընկալվեց ՀՀ-ում Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության դեսպանության նորանշանակ ռազմական և ռազմաօդային կցորդ, ավագ գնդապետ Չժան Ֆենխուան: Հյուրին ընդունեց ՀՀ ՊՆ ՊԱՀՀ-ի պետ, քաղաքական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր, գեներալ-լեյտենանտ Հայկ Քոթանջյանը: Հանդիպմանը մասնակցում էին նաև ՊԱՀՀ-ի պետի՝ գիտության գծով տեղակալ-Ազգային ռազմավարական հետազոտությունների ինստիտուտի պետ, պատմական գիտությունների թեկնածու Բենիամին Պողոսյանը և ՊԱՀՀ-ի ԱՌՀԻ-ի գիտնական-վերլուծաբան, տնտեսական գիտությունների թեկնածու Ազատ Դավթյանը:
Հանդիպման սկզբում գեներալ-լեյտենանտ Հայկ Քոթանջյանը շնորհավորեց ռազմական կցորդին պաշտոնի ստանձնման առթիվ՝ մաղթելով հաջողություն Հայաստանում իր ծառայությունն իրականացնելու ընթացքում: Նա ներկայացրեց ՀՀ ՊՆ ՊԱՀՀ-ի և Չինաստանի նմանատիպ հաստատությունների միջև համագործակցության հաստատմանն ուղղված քայլերը, մասնավորապես՝ անդրադառնալով ՊԱՀՀ-ի և Չինաստանի Միջազգային ռազմավարական հետազոտությունների ինստիտուտի միջև ստորագրված համագործակցության հուշագրին:
Երկու հաստատությունների միջև համագործակցության հիմքը դրվել է ՊԱՀՀ-ի պետ Հայկ Քոթանջյանի՝ 2014 թ. Չինաստանի Միջազգային ռազմավարական հետազոտությունների ինստիտուտ կատարած այցի ընթացքում: Համագործակցության հուշագիրը ստորագրվել է ՊԱՀՀ-ի պետի՝ գիտության գծով տեղակալ Բենիամին Պողոսյանի՝ 2016 թ. հոկտեմբերին Չինաստանի Միջազգային ռազմավարական հետազոտությունների ինստիտուտի կողմից կազմակերպված միջազգային համաժողովին մասնակցելու նպատակով Պեկին կատարած այցի ժամանակ:
ՊԱՀՀ-ի և Չինաստանի համանման հաստատությունների միջև համագործակցության հաստատման ևս մեկ օրինակ է Սիանի Ժամանակակից միջազգային հետազոտությունների ինստիտուտի միջև համագործակցության հուշագրի ստորագրման շուրջ պայմանավորվածությունը, որը ձեռք է բերվել ՊԱՀՀ-ի ԱՌՀԻ-ի գիտնական-վերլուծաբան Ազատ Դավթյանի՝ 2016 թ. հոկտեմբերին Սիան և 2017 թ. ապրիլին Պեկին կատարած այցերի ընթացքում:
Հանդիպման ընթացքում ավագ գնդապետ Չժան Ֆենխուան կարևորեց Հայաստանի Պաշտպանական ազգային հետազոտական համալսարանի, Չինաստանի Միջազգային ռազմավարական հետազոտությունների ինստիտուտի և Սիանի Ժամանակակից միջազգային հետազոտությունների ինստիտուտի միջև համագործակցությունը՝ վստահություն հայտնելով, որ այն կնպաստի երկու պետությունների միջև հարաբերությունների սերտացմանը:

• 08-06-2017 13:11:51   | Armenia  |  Press release
On 8 June 2017, the National Defense Research University of the Ministry of Defense of the Republic of Armenia (NDRU, MoD, RA) hosted the newly-appointed Military and Air Attaché of the People’s Republic of China (PRC) in the RA, Senior Colonel Zhan Fenghua. The guest was welcomed by the Head of the NDRU, Doctor of Political Science, Professor, Lieutenant-General Hayk Kotanjian. The meeting was also attended by the NDRU Deputy Head for Research – Head of the Institute for National Strategic Studies (INSS), PhD in History Benyamin Poghosyan and NDRU INSS Research Fellow, PhD in Economics Azat Davtyan.
At the beginning of the meeting, Lieutenant-General Hayk Kotanjian congratulated the Military Attaché for taking up his new position, wishing him every success during his service in Armenia. Dr. Kotanjian presented the steps taken towards the establishment of cooperation between the NDRU and similar institutions of China, particularly touching upon the Memorandum of Understanding (MOU) signed between the NDRU and the China Institute for International Strategic Studies (CIISS).
The basis for cooperation between the two institutions was laid in 2014 during the visit of NDRU’s Head Hayk Kotanjian to the CIISS. The MOU was signed during the visit of NDRU’s Deputy Head for Research Benyamin Poghosyan to Beijing in October 2016, when he participated in an international conference organized by the CIISS.
Another example of the establishment of cooperation between the NDRU and similar institutions of China is the arrangement for signing a Memorandum of Cooperation with the Xian Institute of Contemporary International Studies (XICIS), which was reached during the NDRU INSS Research Fellow Azat Davtyan’s visits of October 2016 to Xian and of April 2017 to Beijing.
During the meeting, Senior Colonel Zhan Fenghua highlighted the cooperation between the NDRU and the CIISS, as well as the XICIS, expressing confidence that it would further deepen the relations between the two nations.