Շարունակվում են լուսավորվել սահմանապահ գյուղերի փողոցները
Արդեն չորս տարի, Տավուշի մարզի սահմանապահ Բերդավան գյուղում, Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամը (FPWC) և ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ն արդյունավետ գործընկերություն են ծավալվում՝ «Այլընտրանքային էներգիա» նախագծի շրջանակում: Կողմերն իրականացրել են արտաքին լուսավորության համակարգի կառուցման երկու ծրագիր, որով լուսավորվել են համայնքի հիմնական փողոցները, գյուղի սահմանային եզրը, դեպի մանկապարտեզ, դպրոց և համայնքային նշանակության այլ կառույցներ տանող փողոցները: Գյուղի մանկապարտեզում և երաժշտական դպրոցում տեղադրվել են ջեռուցման արևային համակարգեր։
2016 թվականից Բերդավանում իրականացվել է երկու ծրագիր, որոնց արդյունքում  տեղակայվել է 202 LED լուսարձակ՝ լուսավորելով 6100 մ երկարությամբ տարածք։ Այժմ էներգախնայող արտաքին լուսավորության LED լուսարձակների թիվն ավելացել է ևս 67-ով, լուսավորվել է հիմնական փողոցներից դեպի սահման ձգվող հավելյալ 2400մ ճանապարհահատված:  Իրականացված ծրագրերի շնորհիվ ընդհանուր առմամբ լուսավորվել է 8500 մ երկարությամբ ճանապարհահատված:
Համակարգի գործարկմանը մասնակցել են ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը, FPWC հիմնադրամի գլխավոր ճարտարագետ, ծրագրի համակարգող Մարտին Մարալչյանը, Նոյեմբերյան համայնքի ղեկավար Կարեն Աբազյանը, Բերդավանի վարչական ղեկավար Սմբատ Մուղդուսյանը և համայնքի բնակիչները:
«Մեր գործընկերների հետ ձգտում ենք իրականացնել այնպիսի ծրագրեր, որոնք կոնկրետ մի քանի խնդիր են լուծում. դրանք թույլ են տալիս հեռավոր գյուղերն ապահովել ժամանակակից ենթակառուցվածքներով, նպաստում են միջոցների տնտեսմանը, էներգիայի խնայողությանը և հասարակությանը սովորեցնում են բնական ռեսուրսներից օգտվելու քաղաքակիրթ մոտեցումը: Եթե մարդիկ սովորեն տնտեսել եղածը և փնտրեն հարցերի կարգավորման արդյունավետ ճանապարհ՝ առկա խնդիրներն ավելի արագ կլուծվեն: Մեր բնությունը դա թույլ է տալիս: Բերդավան գյուղում, դեռևս 2016 թվականի աշնանը, համատեղ ուժերով LED համակարգով լուսավորել ենք կենտրոնական փողոցները: Անցյալ տարի գյուղի դպրոցում գործարկել ենք արևային ջրատաքացուցիչ: Այսօր ունենք նոր ձեռքբերում. լուսավորվել են նաև երկրորդական փողոցները: Սակայն, ամենամեծ ձեռքբերումը կլինի այն ժամանակ, երբ երկարաժամկետ այս ծրագրերի արդյունքում, մարդիկ կսովորեն մերժել սպառողական մոտեցումը», - ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Էներգախնայող տեխնոլոգիաների ներդրման ծրագիրը հնարավորություն է տալիս թեթևացնելու համայնքի ֆինանսական բեռը, աշխուժացնելու համայնքային կյանքը, լուծելու օրվա ուշ ժամերին անվտանգ քայլելու ու երթևեկելու խնդիրները, ինչն առավել կարևոր է սահմանապահ գյուղերում: Բերդավանը Հայաստանի սահմանապահ հազվագյուտ գյուղերից է, որտեղ փողոցները լուսավորվում են ամբողջ գիշեր: LED լուսարձակերի բնապահպանական բաղադրիչն էլ ապահովում է կայուն և մաքուր շրջակա միջավայր։
Ի տարբերություն այլ լամպերի, LED լամպերն առավել արդյունավետ ու դիմացկուն են, կարող են անհամեմատ ավելի երկար ծառայել՝ սպառելով 80%-ով պակաս էլեկտրաէներգիա:

12-02-2019 17:40:51 | | Social
For four years now the FPWC and VivaCell-MTS are successfully implementing “Alternative Energy” program in the village of Berdavan, Tavush region. The parties have implemented two projects of outdoor illumination in the village, installing lighting system along the roads to the village kindergarten, school, and other centers of community importance. The kindergarten and the musical school have also been provided with solar heating systems.
The two programs implemented since 2016 have helped the village get 202 LED lights illuminating a 6100 meter long area. 67 more LED lights have been installed recently, illuminating additional 2400 meter long section of roads.
The opening ceremony was attended by VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian, FPWC senior engineer, program coordinator Martin Maralchyan, head of Noyemberyan community Karen Abazyan, administrative head of Berdavan Smbat Mughdusyan, and residents of the village.
“Hand in hand with our partners, we strive to implement programs, which solve several problems: those programs help provide the farther villages with modern infrastructures, help save funds, as well as energy, and show people the civilized approach in using natural resources. Problems will be solved faster if people learn to save what they have and look for efficient solutions. Our nature gives us an opportunity for that. In 2016 we joined our efforts to solve the problem of illumination on the central streets in Berdvan. We launched a solar heating system in the village school last year. Today we have installed lighting system for the secondary streets. But our greatest achievement will be when we see people reject consumeristic approaches,” VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian said.
The implementation of energy saving systems in the communities helps to ease their financial burden, liven up community life, and solve the problem of street safety in the nighttime, which is crucial in borderland areas. Berdavan is one of those rare borderland villages, where the street lights stay on throughout the night. The LED lights are also important in keeping environment sustainably clean.
As compared to other types of bulbs the LED bulbs are more efficient and have longer life span, consuming up to 80% less energy.
VivaCell-MTS
VivaCell-MTS (MTS Armenia CJSC) is Armenia’s leading telecommunications operator, having the widest 2G/3.75G/4G network reach and spreading a wide range of Voice and Data services all across Armenia. Having the best of the Armenian people interest at heart since its launch on 1st July 2005 and in a short period of time VivaCell-MTS has managed to build a nationwide network and a considerable customer base. VivaCell-MTS drives innovation and aims at always being at the forefront of any development servingthe Armenian mobile communications market. The company follows the guidance provided by ISO 26000 (International Standard of Social Responsibility) and ISO/IEC 27001:2013 (Information Security Management System). For more information, visit www.mts.am