Հայաստանը պետք է ակտիվացնի համագործակցությունը այն<br /> շուկաների հետ, որոնց հետ ավանդաբար կապ է ունեցել<br />
Հայաստանը պետք է ակտիվացնի համագործակցությունը այն
շուկաների հետ, որոնց հետ ավանդաբար կապ է ունեցել
• 23-02-2009 20:00:00   | Հայաստան  |  Տնտեսություն
ԾԱՂԿԱՁՈՐ, 23 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: «Եկել է տարածաշրջանային համագործակցության ժամանակը, եւ հարկ է ակտիվացնել աշխատանքներն այն շուկաների հետ, որոնց հետ Հայաստանն ավանդաբար կապ է ունեցել»,- նշեց Հայաստանի արդյունաբերողների եւ գործարարների միության նախագահ Արսեն Ղազարյանը փետրվարի 21-23-ին Ծաղկաձորում անցկացված «Կամուրջ 2009» միջազգային տնտեսական համաժողովում: Բացի դրանից, ըստ Ա.Ղազարյանի, պետք է ակտիվացնել նաեւ համագործակցությունն այն երկրների հետ, որտեղ կա հզոր եւ կայացած հայ համայնք: «Կառավարության տնտեսական աջակցման ծրագրում հատկապես ընդգծվում է արտահանման ուղղվածություն ունեցող ձեռնարկություններին օժանդակությունը: Այս քայլերը եւ համաշխարհային շուկայում խոշոր «խաղացողների» ֆինանսական խնդիրները կարող են հանգեցնել նրան, որ կկարողանանք մեր ունեցած արտահանման ներուժն ավելի ճկուն դարձնել, եթե արտահանման գործընթացն ավելի ճիշտ կազմակերպենք եւ ավելի մրցունակ արտադրանք տանք, եթե չհուսահատվենք եւ համարձակորեն մտնենք արտաքին շուկա»,- ասաց Ա.նա: Արտահանող ավանդական ճյուղերից Ա.Ղազարյանը առանձնացրեց գյուղատնտեսական մթերքի վերամշակման, հանքային ջրերի, պահածոների, կոնյակի եւ գինու արտադրության ոլորտները: Նա նաեո հույս հայտնեց, որ համաշխարհային տնտեսական ճգնաժամի հետեւանքով անկում ապրած հանքարդյունաբերության ոլորտը մի քանի ամսից կվերականգնվի, եթե միջազգային գները մի փոքր կանոնակարգվեն:

Армения должна активизировать сотрудничество с теми<br /> рынками, с которыми она была связана традиционно<br />
Армения должна активизировать сотрудничество с теми
рынками, с которыми она была связана традиционно
• 23-02-2009 20:00:00   | Армения  |  Экономика
ЦАХКАДЗОР, 23 ФЕВРАЛЯ, НОЯН ТАПАН. "Настало время регионального сотрудничества, и следует активизировать работу с теми рынками, с которыми Армения была связана традиционно", - отметил председатель Союза промышленников и предпринимателей РА Арсен Казарян в ходе международного экономического форума "Мост-2009" в Цахкадзоре. Кроме того, по словам А.Казаряна, нужно активизировать также сотрудничество с теми странами, где есть сильная и состоявшаяся армянская диаспора. "В программе экономической помощи правительства особенно выделяется помощь предприятиям, имеющим направленность на экспорт. Эти шаги и финансовые проблемы крупных "игроков" на мировом рынке могут привести к тому, что мы сможем имеющийся у нас экспортный потенциал сделать более гибким если мы сможем правильно организовать экспорт, производить более конкурентоспособную продукцию, если не мы не будем отчаиваться и смело вступим на внешний рынок", - сказал он. Из традиционных отраслей экспорта А.Казарян выделил сферы переработки сельхозпродукции, производства минеральных вод, консервов, коньяка и вина. Он также выразил надежду, что терпящая спад в следствие кризиса сфера горно-добывающей промышленности через несколько месяцев восстановится, если мировые цены несколько упорядочатся.