Հայաստանը պետք է ակտիվացնի համագործակցությունը այն<br /> շուկաների հետ, որոնց հետ ավանդաբար կապ է ունեցել<br />
Հայաստանը պետք է ակտիվացնի համագործակցությունը այն
շուկաների հետ, որոնց հետ ավանդաբար կապ է ունեցել
• 23-02-2009 20:00:00   | Հայաստան  |  Տնտեսություն
ԾԱՂԿԱՁՈՐ, 23 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: «Եկել է տարածաշրջանային համագործակցության ժամանակը, եւ հարկ է ակտիվացնել աշխատանքներն այն շուկաների հետ, որոնց հետ Հայաստանն ավանդաբար կապ է ունեցել»,- նշեց Հայաստանի արդյունաբերողների եւ գործարարների միության նախագահ Արսեն Ղազարյանը փետրվարի 21-23-ին Ծաղկաձորում անցկացված «Կամուրջ 2009» միջազգային տնտեսական համաժողովում: Բացի դրանից, ըստ Ա.Ղազարյանի, պետք է ակտիվացնել նաեւ համագործակցությունն այն երկրների հետ, որտեղ կա հզոր եւ կայացած հայ համայնք: «Կառավարության տնտեսական աջակցման ծրագրում հատկապես ընդգծվում է արտահանման ուղղվածություն ունեցող ձեռնարկություններին օժանդակությունը: Այս քայլերը եւ համաշխարհային շուկայում խոշոր «խաղացողների» ֆինանսական խնդիրները կարող են հանգեցնել նրան, որ կկարողանանք մեր ունեցած արտահանման ներուժն ավելի ճկուն դարձնել, եթե արտահանման գործընթացն ավելի ճիշտ կազմակերպենք եւ ավելի մրցունակ արտադրանք տանք, եթե չհուսահատվենք եւ համարձակորեն մտնենք արտաքին շուկա»,- ասաց Ա.նա: Արտահանող ավանդական ճյուղերից Ա.Ղազարյանը առանձնացրեց գյուղատնտեսական մթերքի վերամշակման, հանքային ջրերի, պահածոների, կոնյակի եւ գինու արտադրության ոլորտները: Նա նաեո հույս հայտնեց, որ համաշխարհային տնտեսական ճգնաժամի հետեւանքով անկում ապրած հանքարդյունաբերության ոլորտը մի քանի ամսից կվերականգնվի, եթե միջազգային գները մի փոքր կանոնակարգվեն:

Armenia should cooperate more actively with those markets,<br /> with which it had traditional links<br />
Armenia should cooperate more actively with those markets,
with which it had traditional links
• 23-02-2009 20:00:00   | Armenia  |  Economy
TSAKHKADZOR, FEBRUARY 23, NOYAN TAPAN. "The time for regional cooperation has come, and it is necessary to cooperate more actively with those markets, with which Armenia had traditional links," the chairman of the Union of Manufacturers and Businessmen of Armenia Arsen Ghazarian stated during the "Kamurj 2009" international economic forum held in Tsakhkadzor on February 21-23. Besides, according to him, more active cooperation should be established with the countries with large and influential Armenian communities. "The government's economic assistance program attaches special importance to support for export-oriented enterprises. These steps and the financial problems of big "players" in the international market may enable us to make our export-related potential more flexible if we organize the export process more correctly and manufacture more competitive production, if we do not become desperate and manage to enter foreign markets confidently," he said. A. Ghazarian pointed out agricultural produce processing, production of mineral waters, cans, brandy and wines as the traditional exporting branches. He expressed a hope that after a decline because of the global economic crisis, the mining industry will recover in a few months if international prices normalize a bit.