ՀՈՒԼԻՍԻՆ ԿՀԱՅՏԱՐԱՐՎԻ ՀԱՅԿԱԿԱՆ ԵՐԿԱԹՈՒՂՈՒ ԿՈՆՑԵՍԻՈՆ<br /> ԿԱՌԱՎԱՐՄԱՆ ՀԱՆՁՆԵԼՈՒ ՄԻՋԱԶԳԱՅԻՆ ՄՐՑՈՒՅԹ<br />
ՀՈՒԼԻՍԻՆ ԿՀԱՅՏԱՐԱՐՎԻ ՀԱՅԿԱԿԱՆ ԵՐԿԱԹՈՒՂՈՒ ԿՈՆՑԵՍԻՈՆ
ԿԱՌԱՎԱՐՄԱՆ ՀԱՆՁՆԵԼՈՒ ՄԻՋԱԶԳԱՅԻՆ ՄՐՑՈՒՅԹ
• 13-02-2007 17:40:00   | Հայաստան  |  Տնտեսություն
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: Հուլիսին կկայանա հայկական երկաթուղին կոնցեսիոն կառավարմսն հանձնելու միջազգային մրցույթ: Ինչպես փետրվարի 13-ին լրագրողներին հայատնեց ՀՀ տրանսպորտի եւ կապի նախարար Անդրանիկ Մանուկյանը, ներկայումս երկաթուղու կառավարմամբ հետաքրքված են ռուսական, ֆրանսիական, ուկրաինական եւ ղազախական ընկերությունները: Ա.Մանուկյանը տեղեկացրեց, որ երկաթուղին չի սեփականաշնորհվելու, այն մնալու է ՀՀ սեփականությունը: Կառավարիչը պետք է վճարի 10 մլն դոլար կոնցեսիոն վճար եւ շրջանառության 2%-ը: Ի դեպ, սակագները որոշելու է ՀՀ Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը: Նախարարը նշեց նաեւ, որ մոտ 170 մլն դոլար է անհրաժեշտ երկաթուղու գծերը եւ շարժակազմը ամբողջությամբ փոխելու համար: Դրանց շահագործման ժամկետը երկու տարի հետո կլրանա:

INTERNATIONAL TENDER ON PASSING ARMENIAN RAILWAY FOR<br /> CONCESSIONAL MANAGEMENT TO BE ANNOUNCED IN JULY<br />
INTERNATIONAL TENDER ON PASSING ARMENIAN RAILWAY FOR
CONCESSIONAL MANAGEMENT TO BE ANNOUNCED IN JULY
• 13-02-2007 17:40:00   | Armenia  |  Economy
YEREVAN, FEBRUARY 13, NOYAN TAPAN. The international tender for passing the Armenian railway for concessional management will be announced in July. The RA Minister of Transport and Communication Andranik Manukian told reporters on February 13 that companies from Russia, France, Ukraine and Kazakhstan currently show interest in the railway's management. A. Manukian said that the railway will not be privatized, it will remain the property of the Republic of Armenia. The manager must make a concessional payment of 10 million dollars and 2% of turnover. The tariffs will be set by the RA Public Services Regulatory Commission. According to the minister, about 170 million dollars is necessary to replace the railway lines and trains. Their operation term will expire in two years.