ՀՈՒԼԻՍԻՆ ԿՀԱՅՏԱՐԱՐՎԻ ՀԱՅԿԱԿԱՆ ԵՐԿԱԹՈՒՂՈՒ ԿՈՆՑԵՍԻՈՆ<br /> ԿԱՌԱՎԱՐՄԱՆ ՀԱՆՁՆԵԼՈՒ ՄԻՋԱԶԳԱՅԻՆ ՄՐՑՈՒՅԹ<br />
ՀՈՒԼԻՍԻՆ ԿՀԱՅՏԱՐԱՐՎԻ ՀԱՅԿԱԿԱՆ ԵՐԿԱԹՈՒՂՈՒ ԿՈՆՑԵՍԻՈՆ
ԿԱՌԱՎԱՐՄԱՆ ՀԱՆՁՆԵԼՈՒ ՄԻՋԱԶԳԱՅԻՆ ՄՐՑՈՒՅԹ
• 13-02-2007 17:40:00   | Հայաստան  |  Տնտեսություն
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: Հուլիսին կկայանա հայկական երկաթուղին կոնցեսիոն կառավարմսն հանձնելու միջազգային մրցույթ: Ինչպես փետրվարի 13-ին լրագրողներին հայատնեց ՀՀ տրանսպորտի եւ կապի նախարար Անդրանիկ Մանուկյանը, ներկայումս երկաթուղու կառավարմամբ հետաքրքված են ռուսական, ֆրանսիական, ուկրաինական եւ ղազախական ընկերությունները: Ա.Մանուկյանը տեղեկացրեց, որ երկաթուղին չի սեփականաշնորհվելու, այն մնալու է ՀՀ սեփականությունը: Կառավարիչը պետք է վճարի 10 մլն դոլար կոնցեսիոն վճար եւ շրջանառության 2%-ը: Ի դեպ, սակագները որոշելու է ՀՀ Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը: Նախարարը նշեց նաեւ, որ մոտ 170 մլն դոլար է անհրաժեշտ երկաթուղու գծերը եւ շարժակազմը ամբողջությամբ փոխելու համար: Դրանց շահագործման ժամկետը երկու տարի հետո կլրանա:

В ИЮЛЕ БУДЕТ ОБЪЯВЛЕН МЕЖДУНАРОДНЫЙ КОНКУРС НА ПЕРЕДАЧУ<br /> АРМЯНСКОЙ ЖЕЛЕЗНОЙ ДОРОГИ В КОНЦЕССИОННОЕ УПРАВЛЕНИЕ<br />
В ИЮЛЕ БУДЕТ ОБЪЯВЛЕН МЕЖДУНАРОДНЫЙ КОНКУРС НА ПЕРЕДАЧУ
АРМЯНСКОЙ ЖЕЛЕЗНОЙ ДОРОГИ В КОНЦЕССИОННОЕ УПРАВЛЕНИЕ
• 13-02-2007 17:40:00   | Армения  |  Экономика
ЕРЕВАН, 13 ФЕВРАЛЯ, НОЯН ТАПАН. В июле состоится международный конкурс на передачу армянской железной дороги в концессионное управление. Как сообщил 13 февраля журналистам министр транспорта и связи РА Андраник Манукян, в настоящее время в управлении железной дорогой заинтересованы российская, французская, украинская и казахская компании. А.Манукян сообщил, что железная дорога не будет приватизирована, она останется в собственности Республики Армения. Управляющий должен заплатить концессионную выплату в 10 млн долларов и 2% от оборота. Кстати, тарифы будет решать Комиссия по регулированию общественных услуг РА. Министр также отметил, что на полную замену железнодорожных линий и парка поездов потребуется около 170 млн долларов. Срок их эксплуатации истекает через два года.