Բակո Սահակյանը ստորագրել է հրամանագիր` Արցախում 2010 թվականի աշնանային զորակոչ անցկացնելու եւ զորացրում կատարելու մասին
• 23-10-2010 12:04:50   | Հայաստան  |  Քաղաքական
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 23 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը հոկտեմբերի 23-ին ստորագրել է հրամանագիր` 2010 թվականի աշնանային զորակոչ անցկացնելու եւ զորացրում կատարելու մասին: Ըստ հրամանագրի` 2010 թվականի նոյեմբեր-դեկտեմբեր ամիսներին կանցկացվի Արցախի Հանրապետության արական սեռի այն քաղաքացիների պարտադիր զինվորական ծառայության աշնանային զորակոչ, որոնց 18 տարին լրանում է մինչեւ զորակոչի օրը, ինչպես նաեւ այն քաղաքացիների, որոնք կորցրել են նախկինում ստացած պարտադիր զինվորական ծառայության զորակոչից տարկետման իրավունքը: Հրամանագրի համաձայն, 2010 թվականի նոյեմբեր-դեկտեմբեր ամիսներին կզորացրվեն օրենքով սահմանված ժամկետում պարտադիր զինվորական ծառայություն անցած զինծառայողները: Ինչպես «ՆՏ»-ին հայտնեցին Արցախի Հանրապետության Նախագահի աշխատակազմի Տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից, կառավարությանը հանձնարարվել է երկշաբաթյա ժամկետում ընդունել սույն հրամանագրի կիրարկումն ապահովող համապատասխան որոշում:

Президент Республики Арцах Бако Саакян подписал указ о проведении осеннего призыва и демобилизации 2010 года
• 23-10-2010 12:04:50   | Армения  |  Политика
СТЕПАНАКЕРТ, 23 ОКТЯБРЯ, НОЯН ТАПАН. 23 октября Президент Республики Арцах Бако Саакян подписал указ о проведении осеннего призыва и демобилизации 2010 года. Согласно указу, в ноябре-декабре 2010 года будет проведен осенний призыв на обязательную военную службу граждан Республики Арцах мужского пола, 18-летие которых исполняется до дня призыва, а также граждан, которые потеряли ранее полученное право на отсрочку от призыва на обязательную военную службу. В ноябре-декабре 2010 года будут демобилизованы военнослужащие, прошедшие в установленный срок обязательную воинскую службу. Как сообщили "НТ" из Главного информационного управления аппарата президента Республики Арцах, правительству поручено в двухнедельный срок принять соответствующее решение, обеспечивающее исполнение этого указа.