Բակո Սահակյանը հունիսի 23-ին ընդունել է Հայաստանի Հանրապետության տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի պատվիրակությանը՝ կառույցի ղեկավար Արտակ Շաբոյանի գլխավորությամբ
• 23-06-2012 12:28:49   |   |  Քաղաքական
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը հունիսի 23-ին ընդունել է Հայաստանի Հանրապետության տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի պատվիրակությանը՝ կառույցի ղեկավար Արտակ Շաբոյանի գլխավորությամբ: Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են երկու հայկական հանրապետությունների համապատասխան կառույցների միջեւ տնտեսական մրցակցության կարգավորման ոլորտում համագործակցության եւ փորձի փոխանակման հետ կապված հարցեր: Հանդիպմանը մասնակցում էին փոխվարչապետ, ֆինանսների նախարար Սպարտակ Թեւոսյանը, Արցախի Հանրապետության հանրային ծառայությունները եւ տնտեսական մրցակցությունը կարգավորող պետական հանձնաժողովի նախագահ Հակոբ Ղահրամանյանը:

On 23 June President of the Artsakh Republic Bako Sahakyan received the delegation of the Armenian State Commission on defending economic competition led by head of the structure Artak Shaboyan
• 23-06-2012 12:28:49   |   |  Economy
On 23 June President of the Artsakh Republic Bako Sahakyan received the delegation of the Armenian State Commission on defending economic competition led by head of the structure Artak Shaboyan. Issues related to cooperation as well as exchange of experience in the field of regulating economic competition between the appropriate structures of the two Armenian republics were discussed during the meeting. Artsakh Republic vice-premier, finance minister Spartak Tevosyan, chairman of the Artsakh Republic State Commission on regulating public services and economic competition Hakob Ghahramanyan partook at the meeting. CENTRAL INFORMATION DEPARTMENT OF THE OFFICE OF THE ARTSAKH REPUBLIC PRESIDENT