Խաչիկ Տեր-Ղուկասյան. «Հայստանի համար ակտիվ դիվանագիտություն ունենալը կենսական է»
Հոկտեմբերի 19-ին ՀՀ գիտությունների ազգային ակադեմիայում մեկնարկեց «XXI դարի մարտահրավերները և Հայաստանի անվտանգության խնդիրները» խորագրով քաղաքագետների և միջազգայնագետների համահայկական համաժողովը, որին մասնակցում են տարբեր երկրներից Հայաստան ժամանած քաղաքագետներ, միջազգայնագետներ, վերլուծաբաններ, ինչպես նաև հայաստանաբնակ մասնագետներ, այդ թվում` պատմաբաններ: Արգենտինայից ժամանած միջազգայնագետ Խաչիկ Տեր-Ղուկասյանի հետ զրուցել է «Հայերն այսօր»-ի թղթակիցը:
-Արգենտինայի ո՞ր քաղաքում եք բնակվում և աշխատում:
-Ծնվել եմ Լիբանանում, բնակվում եմ Մարտինես քաղաքում, Մայամիի համալսարանի միջազգային հարաբերությունների գծով դոկտորի կոչում ունեմ: Աշխատում, դասավանդում եմ Սան Անդրես համալսարանում և Երևանի Ամերիկյան համալսարանում:
-Կարողանու՞մ եք Ձեր աշխատանքը համատեղել բյուրավոր կիլոմետրերով իրարից հեռու երկու քաղաքներում` Սան Անդրեսում և Երևանում:
-Այո´, քանի որ Երևանի Ամերիկյան համալսարանի դասերը համընկնում են մեր` արգենտինյան ամառային արձակուրդների ժամանակաշրջանին:
-Ի՞նչ սպասումներ ունեք այս համաժողովից:
-Հիմնականում` լսել գործընկերներիս, ստեղծել այն ցանցը, որն անհրաժեշտ է ստեղծել, և եթե համաժողովը դական ներդրում ունենա Հայաստանի պետական այրերի քաղաքական ուղղվածության մեջ, ապա դա մեզ համար մեծ հաջողություն կլինի:
-Այսօր միջազգային կառույցների սեղանին դրված են Հայոց ցեղասպանության ճանաչման, դատապարտման հարցը, Ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման խնդիրը. սրանցից ո՞րն, ըստ Ձեզ, առաջնայինը, հրատապը:
-Առաջնային հարց չի կարող լինել. այս բոլոր հարցերը կազմում են մեկ օրակարգի մաս, այսինքն` հայ ժողովրդի անվտանգության զարգացման և ինքնության խնդիրներն են, որոնք բոլորն իրար առնչակից են: Այս խնդիրներից որևէ մեկը չենք կարող հետաձգել` առաջնահերթություն տալով այս կամ այն խնդրին:
-Տարիներ շարունակ խոսվում է Ղարաբաղյան հակամարտությունը խաղաղ ճանապարհով լուծելու մասին: Դուք ապագայում տեսնու՞մ եք այդ հարցի խաղաղ ճանապարհով լուծումը:
-Մոտ ապագայում չեմ տեսնում, քանի որ Ադրբեջանի կողմից այսօր բանակցելու պատրաստակամություն չկա, ոչ ալ անպայմանորեն կկարծեմ, որ ռազմական լուծումը կարելի է բերել: Եթե Ադրբեջանը վստահ ըլլար ռազմական լուծումին վրա, մինչև հիմա արդեն այդ քայլին դիմած կըլլար, բայց այս իրավիճակի շարունակման անդրադարձները հիմնական մեծանում են Հայաստանի համար, հետևաբար ամենեն կարևորն այնպիսի սոցիալ-տնտեսական քաղաքականություն ունենալն է, որ այս երկարաժամկետ հակամարտության, լարվածության անդրադարձներուն կարելի ըլլա դիմադրել: Ես կասեի, որ եթե համար մեկ հարցն անվտանգության երաշխավորումին մեջ բանակի զսպիչ կարողականությունն է ադրբեջանական որևէ նկրտումին, ապա անմիջապես հետո սոցիալ-տնտեսական պայմանների բարելավումն է, որպեսզի Ադրբեջանը երբեք չհուսա, թե տնտեսական մաշումի հետևանքով ինքը երբևէ ծնկի կբերի Հայաստանը, Արցախը:
-Թվում է` ողջ աշխարհին հայտնի են հայկական խնդիրները, և աշխարհը մտահոգված է դրանցով, այդպե՞ս է, պարո´ն Ղուկասյան:
-Աշխարհն այնպես չէ, որ միայն հայկական խնդրին շուրջ կը դառնա այսօր. պաղեստինյան խնդիր կա, Եվրոպայյի մեջ տնտեսական ճգնաժամ կա, սիրիական պատերազմ կա… Որ մեր հիմնախնդիրները միջազգային տագնապի չեն վերածված, երբեմն և´ դրական է, և´ բացասական, ժխտական:
-Մեր միջազգայնագետների, քաղաքագետների դաշտն արդյո՞ք այնքան հզոր է, որ միայն մեր ձայնով կարողանանք աշխարհին լսելի դարձնել սեփական խնդիրները և լուծում տալ դրանց մեր իսկ ներքին ուժերով:
-Ոչ մեկ ազգ, ոչ մեկ երկիր ու դիվանագիտություն ինքզինք կրնա մեկուսացնել աշխարհից. աշխարհը փոխկախվածության իրավիճակի մեջ է: Մասնավորաբար Հայաստանի պես փոքր, աշխարհաքաղաքական շատ աննպաստ իրավիճակի մեջ գտնվող երկրի մը համար ակտիվ դիվանագիտություն ունենալը կենսական է: Հայաստանի դիվանագիտության աշխուժացումը և Սփյուռքի հետ ռազմավարական համագործակցությունը միջոց է` կոտրելու շրջափակումը և դեպի աշխարհ բացվելու:

Хачик Тер-Гукасян. «ДЛЯ АРМЕНИИ ЖИЗНЕННО ВАЖНО ИМЕТЬ АКТИВНУЮ ДИПЛОМАТИЮ»
19 ноября в Национальной Академии наук РА стартовал Общеармянский форум политологов и международников «Вызовы XXI века и проблемы безопасности Армении», в котором участвуют прибывшие из разных стран в Армению политологи, международники, аналитики, а также живущие в Армении специалисты, в том числе историки. С прибывшим из Аргентины специалистом-международником Хачиком Тер-Гукасяном побеседовала корреспондент «Армяне сегодня».
- В каком из городов Аргентины живете и трудитесь?
- Родился в Ливане, живу в городе Мартинес, имею степень доктора по международным отношениям университета Майами. Работаю, преподаю в университете Сан Андрес и в Ереванском Американском университете.
- Как Вам удается совмещать работу в двух университетах – в Сан Андресе и Ереване, - отделенных тысячами километров друг от друга?
- Удается, потому что занятия в Ереванском Американском университете совпадают с периодом наших, Аргентинских летних каникул.
- Какие ожидания связываете Вы с этим форумом?
- В основном – послушать коллег, создать сеть, которая необходима, и если форум окажет позитивное воздействие на политическую направленность государственных мужей Армении, это станет для нас большой удачей.
- На повестке международных структур сегодня стоят вопросы признания, осуждения Геноцида армян, мирного урегулирования Карабахского конфликта. Который из них, на Ваш взгляд, более приоритетен, актуален?
- Приоритетных вопросов быть не может: все эти вопросы составляют часть единой повестки – это проблемы безопасности, развития и идентичности армянского народа, которые взаимосвязаны. Ни один из этих вопросов нельзя отложить «на потом», предоставляя приоритет той или иной проблеме.
- Долгие годы идут разговоры о мирном урегулировании карабахской проблемы. Вы видите в будущем мирное решение этого вопроса?
- В ближайшем будущем не вижу, поскольку Азербайджан не проявляет сегодня готовности к переговорам, но и не думаю, что решение возможно военным путем. Если бы Азербайджан был уверен в успехе военного решения – он уже прибег бы к этому шагу, но продолжение имеющейся ситуации повышает шансы Армении, следовательно, самое главное – проводить такую социально-экономическую политику, которая позволит противостоять воздействию этого продолжительного конфликта, напряженности. Я бы сказал, что если вопросом номер один была гарантия безопасности, которую обеспечивает сдерживающая роль армии против азербайджанских посягательств, то сразу после этого следует улучшение социально-экономических условий, дабы Азербайджан никогда не мог надеяться, что вследствие экономического разложения он когда-либо поставит на колени Армению и Арцах.
- Кажется, всему миру известны армянские проблемы, и мир озабочен ими – это так, господин Тер-Гукасян?
- Это не так, что мир сегодня занят только армянскими вопросами: есть проблема Палестины, в Европе имеется экономический кризис, есть война в Сирии… То, что наши проблемы не стали предметом международной тревоги, порой и позитивно, и негативно.
- Настолько ли могуче поле наших международников, политологов, чтобы только нашими голосами заставить мир прислушаться к нашим собственным проблемам и решить их своими собственными силами?
- Ни одна нация, ни одно государство и дипломатия не способны сами себя изолировать от мира: мир находится во взаимосвязанном состоянии. В частности, для такой страны, как Армения – маленькой, находящейся в весьма неблагоприятном географическом положении, - жизненной необходимостью является активизация дипломатии и стратегическое сотрудничество с Диаспорой, являющееся средством разорвать блокаду и раскрыться навстречу миру.