Դերմոտ Ահերնի. Ինչպես կարող են անվավեր քվեաթերթիկները դառնալ վավեր
2013թ. Հայաստանում նախագահական ընտրությունների՝ ԵԱՀԿ դիտորդական առաքելության անդամ, Իռլանդիայի հանրապետության արտաքին գործերի նախկին նախարար Դերմոտ Ահերնի նամակը Հայ իրավաբանների միության ատենապետ Գարո Ղազարյանին:
«Հարգելի Գարո, Հայ իրավաբանների միության ատենապետ,
Հավանաբար կհիշեք նախագահական ընտրություններից հետո Երեւանից Փարիզ ուղեւորվող ինքնաթիռում մեր միջեւ կայացած խոսակցությունը: Ես նշեցի, որ անհանգիստ եմ այն բանի համար, ինչ տեղի ունեցավ ընտրության օրն այն ընտրատեղամասում եւ ԸԸՀ-ում, որտեղ ես դիտարկում էի իրականացնում:
Հակիրճ՝ ես եւ իմ գերմանացի գործընկեր Հեդդա Հաարսը (Hedda Haars) ընտրության օրը դիտարկում էինք վեց ընտրատեղամաս եւ, համաձայն ԵԱՀԿ դիտորդական առաքելության հիմնական թիմի ցուցումների, մենք ավարտեցինք դիտարկումը Եղվարդի թիվ 3 տարրական դպրոցում տեղակայված 26/1 ՏԸՀ-ում: Այն, ինչ մենք տեսանք 19:00-ից մինչեւ մոտավորապես 20:00-ը, արվեց ճիշտ:
Նախագահողը եւ թիմն անցան ձայների հաշվարկին: Այս անգամ եւս ամեն ինչ արվեց համաձայն ցուցումների: Նախագահողը ցույց տվեց բոլորին, այդ թվում նաեւ մեզ, մեր թարգմանչին, մեր վարորդին, ինչպես նաեւ գործող նախագահի վստահված անձին ծրարից հանվող յուրաքանչյուր քվեաթերթիկ:
Անմիջապես պարզ դարձավ, որ Րաֆֆին կլանում է ձայները: Սա հարուցեց տեղացի ներկաների զարմանքը: Իրոք, որոշ չափով շփոթեցնող էր այն, որ գրեթե յուրաքանչյուր ձայն Րաֆֆիի օգտին էր: Եզակի դեպքերում, երբ ձայնը տրված էր գործող նախագահի օգտին, որոշ տեղացի ներկաներ թեթեւակի ծիծաղում էին: Եվ այսպես շարունակ՝ գրեթե բոլոր տրված ձայները Րաֆֆիի օգտին էին: Գործող նախագահի վստահված անձը հաշիվը պահում էր շատ մեթոդիկ կերպով, եւ ես շատ պարզորոշ տեսա նրա հաշվարկից, որ Րաֆֆին անհամեմատ առաջ էր: Մոտավորապես 21:15-ին ես տեքստ ուղարկեցի իմ ղեկավարին՝ ասելու, որ ձայների 30%-ը հաշվարկված է, եւ մոտավորապես 3/1 հարաբերակցությամբ Րաֆֆին առաջ է:
Այդ պահին եւ մինչ մենք կլքեինք տեղամասը, անվավեր քվեաթերթիկները հայտարարվում էին: Օրինակ՝ մեկ քվեաթերթիկ համարվեց անվավեր այն պատճառով, որ ընտրողը նշում էր արել բոլոր թեկնածուների օգտին՝ բացառությամբ գործող նախագահի: Մեկ այլ քվեաթերթիկ համարվեց անվավեր, քանզի ընտրողը նշում էր արել, որ քվեարկում է նախորդ ընտրություններին մասնակցած թեկնածուի օգտին: Որոշ քվեաթերթիկներ էլ համարվեցին անվավեր, քանզի այս կամ այն թեկնածուի օգտին նշումը ճիշտ չէր արված կամ քվեաթերթիկում բացակայում էր որեւէ նշում: Իմ հաշվարկով 20:00-ից մինչեւ 22:00-ն ընկած ժամանակահատվածում, երբ մենք գնացինք ԸԸՀ, անվավեր քվեաթերթիկների թիվն անցում էր 10-ը:
ՏԸՀ-ն լքելու պահին մենք համակարծիք էինք, որ ձայների 35%-ը հաշվարկված է, եւ մոտավորապես 3/1 հարաբերակցությամբ Րաֆֆին առաջ է: Մենք գնացինք Եղվարդի թիվ 26 ԸԸՀ եւ ներկայացանք ԸԸՀ թիմին: Այստեղ հաշվարկի տեղի պայմանները հեռու էին կատարյալ լինելուց: Այն բաղկացած էր երկու սենյակներից, որոնք միմյանցից բաժանված էին միջանցքով, ինչը նշանակում է, որ ես մնացի այն սենյակում, որտեղ նախագահը եւ փոխնախագահն ընդունում էին արդյունքներով եկած ՏԸՀ թիմերին: Իմ գործընկեր Հեդդան մնաց այն սենյակում, որտեղ քարտուղարը մուտքագրում էր տարբեր արձանագրությունների տվյալները:
ԸԸՀ թիմն ինձ հետ քիչ համագործակցեց այն առումով, որ նրանք ինձ, ինչպես նաեւ իրենց արձանագրություններով եկող ՏԸՀ թիմերին որեւէ տեղեկություն չտրամադրեցին: Տարածության պակասը դժվարություն հարուցեց ինձ համար որեւէ բան տեսնելու առումով: Ես ստիպված էի տեղեկություն խնդրել ամեն անգամ, երբ ցանկանում էի: Իմ թարգմանիչն ու վարորդը մատնանշեցին, որ թիմն ինչ-որ չափով անհանգիստ է զգում իրեն մեր ներկայությունից:
Երբ եկան թիվ 26/1-ի արդյունքները, ես հատկապես հետաքրքրվեցի եւ խնդրեցի արդյունքը: Համագործակցության չհանդիպեցի, սակայն իմ թարգմանչին հաջողվեց տեսնել արձանագրությունը: Նա նշեց, որ գործող նախագահը հաղթել է Րաֆֆուն մոտավորապես 382/302 հարաբերակցությամբ: Ես ապշել էի այս ակնհայտ շրջադարձից, որը տեղի էր ունեցել մեր՝ տեղամասը լքելուց հետո: Ես ապարդյուն փորձեցի ստանալ լրացուցիչ տեղեկատվություն: Այնուամենայնիվ՝ իմ թարգմանիչն ասաց՝  նկատել է, որ արձանագրությունում անվավեր քվեաթերթիկների թիվը զրո է: Սա ինձ ամբողջովին հանկարծակիի բերեց, եւ ես խնդրեցի իմ թարգմանչին տեղյակ պահել նախագահողին իմ զարմանքի մասին: Այդ ժամանակից ի վեր մինչեւ մոտավորապես առավոտյան 3:30-ը, երբ մենք վերջացրինք տվյալների աղյուսակի կազմման դիտարկումը, ինձ հետ քիչ կամ ընդհանրապես չհամագործակցեցին: Ես վերջնականորեն խնդրեցի տեսնել գրավոր վերջնական արդյունքը, սակայն նախագահողը մերժեց: Ես հանդիպեցի իմ գործընկեր Հեդդային, ով գոհունակություն հայտնեց կողքի սենյակում տեղի ունեցածի, այն է՝ տվյալների մուտքագրման կապակցությամբ: Ես առաջարկեցի նրան նախագահողից խնդրել արձանագրության կրկնօրինակը: Նորից, սակայն, նա մերժեց՝ օդում թափահարելով ձեռքերը: Մենք հարցրեցինք արդյոք նրանք հրապարակելու են արդյունքները, եւ պատասխանը եղավ՝ առավոտյան: Մենք անմիջապես դուրս եկանք: Մենք լրացրեցինք ԵԱՀԿ ձեւաթուղթը՝ գիշերվա ընթացքում մշտական կապի մեջ լինելով նրանց հետ:
Ես 32 տարի  է՝ քաղաքականությամբ եմ զբաղվում այստեղ՝ Իռլանդիայում, մասնակցելով եւ հաղթելով յուրաքանչյուր ընտրություն, որոնցում ես անձամբ պայքարել եմ: Իմ կուսակցության կողմից ներկայացված լինելով՝ եղել եմ ընտրությունների խորհրդի տնօրեն ազգային եւ տեղական մակարդակում: Ես նման բանի երբեք ականատես չեմ եղել: Իմ փորձը ցույց է տալիս շեղում, երբ ես տեսնում եմ  մի բան, եւ տեղի է ունենում մի տարօրինակ բան, որը շրջում է ընտրության արդյունքն այն բանից հետո, երբ մենք լքեցինք թիվ 26 ՏԸՀ-ը: Ինչպես Ձեզ հավաստեցի, ես զգում եմ, որ այս հաշվարկը պետք է ամբողջովին վերաքննվի: Ես չեմ կարողացել հասկանալ այն ժամանակ եւ մինչ այժմ՝ ինչպես կարող են անվավեր քվեաթերթիկները դառնալ վավեր:
Լրացուցիչ տեղեկատվության կարիքի դեպքում խնդրում եմ չվարանել եւ կապ հաստատել ինձ հետ:
Դերմոտ Ահերն,
2013թ. Հայաստանում նախագահական ընտրությունների՝ ԵԱՀԿ դիտորդական առաքելության անդամ, Իռլանդիայի հանրապետության արտաքին գործերի եւ Արդարադատության նախկին նախարար»:

• 11-03-2013 15:33:19   | Armenia  |  Politics
Attached find 2013 Armenian presidential election observer of OSCE and former Minister for Foreign Affairs of the Republic of Ireland Dermot Ahern’s letter to Armenian Bar Association Chairman Garo Ghazarian regarding the fraud he witnessed during the February 18 election, particularly in Precinct 26/1, in which a landslide for Raffi Hovannisian was converted into a victory for the incumbent.
Dear Garo Ghazarian, Chairman of the Armenian Bar Association
March 5, 2013
You might remember that we spoke at length on the plane from Yerevan to Paris, just after the presidential election. I indicated to you that I felt uneasy about what happened in the polling station and in the TEC that I observed on the day of the election.
To recap, I and my German colleague Hedda Haars observed six polling stations during the day and as instructed by the OSCE core team, we finished observing the election in PEC 26/1 Yeghvard Elementary School No 3. From what we saw, from 7 PM to the close at 8 PM, everything was done correctly.
The presiding officer and team proceeded to count the votes.  Again, everything was done in accordance with the instructions.  The presiding officer showed to everyone, including ourselves, our interpreter, our driver as well as a proxy on behalf of the incumbent, every vote once he had taken it from the envelope.
Immediately, it transpired that Raffi was hovering up the votes.  This caused some surprise with the local participants.  Indeed, it became somewhat embarrassing in that virtually every vote was for Raffi.  Every odd time, a vote came out for the incumbent, there was a slight laugh from some of the locals.  On and on, it continued with Raffi getting virtually all of the votes.  The proxy for the incumbent was tallying in a very methodical way and I could see clearly from his tally that Raffi was way ahead. In fact, he actually ran out of paper, Raffi got so many votes over the incumbent.  At about 9:15 PM.  I sent a text to my principal to say that with 30 percent of the votes counted Raffi was at least 3 to 1 ahead.
During this time and up until when we left, a number of invalid votes were declared. For instance, one vote was declared invalid because the voter had voted for everyone, except the incumbent.  Another vote was invalid because the voter voted for somebody who previously contested an election, but not this one.  A number of other votes were declared invalid because they did not have the correct mark or indeed no mark at all.  I estimated that there were more than 10 during our time there between 8 PM and 10 PM when we left for the TEC.
By the time we left, we both agreed that with approximately 35% of the vote counted, Raffi was ahead by at least 3 to 1. We proceeded to the TEC 26 in Yeghvard and introduced ourselves to the TEC team.  The conditions of the location for tabulation at this location were far from ideal.  It consisted of two rooms separated by a corridor which meant that I stayed in the room where the chair and deputy chair met with the PEC teams as they came in with their results.  My colleague Hedda stayed in the other room where a secretary entered the results from the various protocols.
I was given very little cooperation by the TEC team in that they did not offer any information to me as to the PEC teams coming in with their protocols.  The lack of space made it particularly difficult for me to see anything.  I had to ask for information, any time I wanted it.  My interpreter and driver indicated to me that the team were somewhat uneasy about our presence.
When the results came in from number 26/1, I particularly was interested and asked for the result.  This wasn't forthcoming, but my interpreter got to see the protocol and indicated that the incumbent had beaten Raffi by 382 to 302 approximately. I was astonished by this apparent turnaround since we left the count.  I tried to get more information, to no avail.
However, my interpreter then told me that he noticed on the protocol that there were zero invalid votes.  I was completely taken aback by this, and I asked my interpreter to let the chair know about my astonishment.
Between then and when we finally finished the tabulation observation at approximately 3:30 AM, I was given little or no cooperation.  I finally asked if I could see the final written result and the chair refused.  I met up with my colleague Hedda who had expressed satisfaction with what she had seen in the other room, in that the results were properly put onto the computer.  I suggested that she might ask the chairman herself for a copy of the protocol.  But again he declined waving his hands in the air.  We asked if they would be publishing the result and his reply was in the morning.  We immediately left. We filled out the necessary form for the OSCE, having kept in constant contact with them during the night.
I've been practicing politician here in Ireland for 32 years, contesting and winning every election I personally fought in.  I was director of elections board at national and local level for my party. I have never witnessed anything like this.  From my experience, I know a trend, when I see one, and something very strange happened to overturn the result, after we left the count in PEC 26/1.
As I stated to you, I feel that full re-examination of this count should take place.  I could not understand then and still now how invalid votes can become valid.
If you require any further information please do not hesitate to contact me.
Dermot Ahern
2013 presidential election observer of OSCE  in Armenia, former Minister of Foreign Affairs and former Minister of Justice and Law Reform of the Republic of Ireland.