Անվճար ակնաբուժական ծառայություններ Կոտայքի մարզում
Մարտ, ապրիլ և մայիս ամիսներին Հայկական ակնաբուժության նախագծի (ՀԱՆ) և Orange Հիմնադրամի կողմից Կոտայքի մարզում իրականացվող անվճար ակնային զննումների և բուժումների ծրագրի արդյունքում ակնային հետազոտություն են անցել շուրջ 4,800 մեծահասակներ և երեխաներ: Դուրս է գրվել 1,500 ակնոց: Լազերային բուժում և վիրահատություն ստացել են 300 հոգի, ում մոտ նախնական զննումների ժամանակ հայտնաբերվել են նման միջամտություն պահանջող խնդիրներ: Մարզի ինը դպրոցներում ակնային զննումներին զուգահեռ անց են կացվել նաև ակնային խնամքի հանրակրթական դասընթացներ 700 երեխաների համար:
« Հայկական ակնաբուժության նախագծի հետ միասին մենք արդեն 7-րդ մարզի այցն ենք ավարտում, որտեղ ևս կարողացանք օգտակար լինել հազարավոր մարդկանց: Ուրախ ենք, որ կարողանում ենք աջակցել իրական փոփոխություններ բերել բազմաթիվ մարդկանց ու նրանց ընտանիքներին: Այժմ արդեն Տավուշի մարզ ենք այցելում և խրախուսում ենք բոլորին այցելել ու անվճար ստուգել տեսողությունը», ասաց Orange Հիմնադրամի խորհրդի նախագահ Ֆրանսիս Ժելիբտերը:
«Մենք կարևորում ենք այն փաստը, որ մեր համագործակցությունը Orange Հիմնադրամի հետ կրում է երկարատև և շարունականան բնույթ՝ ՀՀ մարզերում ՀԱՆ-ի համար ստեղծելով գործունեության ավելի լայն հնարավորություններ: Ավարտելով աշխատանքները Կոտայքում՝ այժմ ՀԱՆ-ը սկսում է իր առաքելությունը Տավուշի մարզում: Մեր բժշկական խմբերը կայցելեն Իջևանի, Տավուշի և Նոյեմբերյանի տարածաշրջանները: Աչքի շարժական հիվանդանոցը կկայանի Դիլիջանում, Իջևանում, Բերդում և Նոյեմբերյանում», - ասաց ՀԱՆ-ի հայաստանյան գրասենյակի տնօրեն Նունե Եղիազարյանը:
Ծրագիրն անցկացվում է երկու փուլով: Առաջին փուլում բժիշկ մասնագետները կզննեն տվյալ բնակավայրում բոլոր ցանկացողներին, որից հետո այն սոցիալապես անապահով բնակիչները, ում մոտ կհայտնաբերվեն վիրահատական միջամտություն պահանջող խնդիրներ, կուղղեգրվեն աչքի շարժական հիվանդանոց՝ անվճար բուժումը ստանալու համար: Նրանք, ովքեր ակնոցի կարիք կունենան, կստանան նաև հատուկ իրենց համար պատրաստված ակնոց: Մայիսի 13-ից 27-ը ՀԱՆ-ի բժշկական խմբերը կլինեն Իջևանի տարածաշրջանում, hունիսի 3-ից 8-ը՝ Տավուշի և հունիսի 10-ից 15-ը՝ Նոյեմբերյանի տարածաշրջաններում:
Հիշեցնենք, որ մանրամասների համար Տավուշի բնակիչները պետք է դիմեն իրենց բնակավայրի առողջության կենտրոն և հետևեն այնտեղ փակցված հայտարարություններին: Տեղեկություններ կարելի է ստանալ նաև ՀԱՆ-ի գրասենյակից՝ զանգահարելով 010 55 90 68: Տավուշի մարզ այցելության ժամանակացույցը կարելի է ներբեռնել այստեղից՝ http://goo.gl/yMPxW
Orange Հիմնադրամի մասին
Orange Հիմնադրամը Հայաստանում ստեղծվել է 2011թ. ապրիլին: Ամբողջ աշխարհում Խմբի շրջանակներում գործող հիմնադրամների շարքում Orange Արմենիա Հիմնադրամը 11-րդն է: Նման հիմնադրամներ արդեն իսկ գործում են մի շարք երկրներում ինչպիսիք են` Ֆրանսիան, Իսպանիան, Սենեգալը, Մալին, Կոտ դ’Իվուարը, Կամերունը, Լեհաստանը, Սլովակիան, Մոլդովան և Դոմինիկյան Հանրապետությունը: 1987 թվականին իր հիմնադրումից ի վեր` Orange Հիմնադրամը եղել է Orange Խմբի բարեգործական և մարդասիրական ծրագրերն իրականացնող հիմնական կառույցը: Համարելով հաղորդակցումը հասարակության զարգացման հիմնական խթաններից մեկը` Orange Հիմնադրամն աջակցում է այնպիսի ծրագրերի, որոնք հաղորդակցությունը դարձնում են առավել մատչելի բոլորի համար:
Orange Արմենիա Հիմնադրամի գործունեությունը հիմնականում ուղղված է գյուղական համայնքների զարգացմանը, երեխաներին, ինչպես նաև առողջապահական, մասնավորապես հաշմանդամների խնդիրների լուծմանն ուղղված ծրագրերի աջակցմանը:
Orange Հիմնադրամը համակարգում է Ֆրանս Տելեկոմ Խմբի կողմից իրականացվող բարեգործական գործունեությունն ամբողջ աշխարհում` սերտորեն համագործակցելով Խմբի շրջանակներում գործող բոլոր հիմնադրամների և Խմբի մաս կազմող ընկերությունների հետ: Ներկայումս Հիմնադրամն աջակցում է միջազգային և տեղական հասարակական կազմակերպությունների կողմից նախաձեռնվող ծրագրերի իրականացմանը Եվրոպայի, Ասիայի, Միջին Արևելքի և Աֆրիկայի ավելի քան 30 երկրներում:

With the support of the Orange Foundation the Armenian Eye Care Project provided free eye care services for around 4,800 people in Kotayk region
18-05-2013 15:03:09 | | Сharity
In the scope of the free eye screening and eye treatment project jointly implemented by the Armenian Eye Care Project (AECP) and the Orange Foundation in Kotayk region in March, April and May, around 4,800 adults and children underwent eye screening and 1,500 glasses were provided. 300 people underwent laser and surgical treatment, as during the preliminary screening problems requiring such intervention had been revealed. Besides, 9 schools of Kotayk region hosted special classes on eye care for 700 children parallel to eye screenings.
“Kotayk is the 7th region visited in the scope of our joint initiative with the Armenian Eye Care Project, where we could be of any help to local people. We are happy to support and bring real changes into the lives of these people and their families. Now we are planning a visit to Tavush region and we encourage everybody to visit and benefit from free eye care services,” said Francis Gelibter, Chairman of the Board of the Orange Foundation.
“Our long-lasting and ongoing partnership with the Orange Foundation is a matter of priority for us. It creates wide opportunities for us to develop our activities in the regions of Armenia. Following our visit to Kotayk region, the AECP is heading to Tavush to continue its mission there. Our medical specialists will be in Ijevan, Tavush and Noyemberyan. The mobile eye hospital will stop in Dilijan, Ijevan, Berd and Noyemberyan,” said Nune Yeghiazaryan, Country Director of the Armenian Eye Care Project.
The project will be implemented in 2 phases. In the 1st phase our medical specialists will examine all those who will wish to undergo preliminary eye screening followed by organization of surgical treatment for those socially vulnerable groups, with whom serious problems requiring surgical intervention will be revealed. Such patients will be recommended to have their free treatment in the mobile eye hospital. Those in need of glasses will be provided glasses made special for them. On May 13-27 the AECP medical staff will be in Ijevan, on June 3-8 – in Tavush and on June 10-15 – in Noyemberyan.
As a reminder, for more details the inhabitants of Tavush region will need to apply to the local health center and follow the announcements posted there. For more information they may also call the AECP office (010 55 90 68). The schedule of visit to Tavush region may be downloaded from http://goo.gl/yMPxW.