Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը ցավակցական հեռագիր է հղել Սոս Սարգսյանի ընտանիքին
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը սեպտեմբերի 27-ին ցավակցական հեռագիր է հղել Սոս Սարգսյանի ընտանիքին:
<<Խոր ցավով տեղեկացա ժողովրդական արտիստ, հասարակական գործիչ, հայ ազգի արժանավոր զավակ Սոս Արտաշեսի Սարգսյանի մահվան մասին:
Սոս Սարգսյանը մեծ մտավորական էր, մարդ, ով իր ամբողջ կյանքը նվիրել է հարազատ ժողովրդին անմնացորդ ծառայելու պատվավոր առաքելությանը:
Անգնահատելի է Սոս Սարգսյանի ներդրումը հայկական մշակույթի զարգացման, բազում սերունդների հայրենասիրական դաստիարակության գործում: Իր անսպառ տաղանդի եւ փայլուն աշխատանքի շնորհիվ նա հարգանք ու ճանաչում է վաստակել նաեւ Հայաստանի սահմաններից դուրս:
Մեծ է Սոս Սարգսյանի ավանդը նաեւ Արցախյան ազգային-ազատագրական շարժման եւ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության կայացման գործում: Նա միշտ եղել է Արցախի հետ՝ ըստ ամենայնի աջակցելով մեր պետականաշինության գործընթացին:
Արցախում բարձր են գնահատել Սոս Սարգսյանի հայրենանվեր գործունեությունը՝ պարգեւատրելով նրան <<Գրիգոր Լուսավորիչ>> շքանշանով եւ այլ պետական պարգեւներով:
Արցախի ժողովրդի, իշխանությունների եւ անձամբ իմ անունից վշտակցություն ու զորակցություն եմ հայտնում հանգուցյալի հարազատներին ու մերձավորներին, մեզ բոլորիս՝ անդառնալի կորստի առթիվ:
Սոս Սարգսյանի պայծառ հիշատակը միշտ վառ կմնա մեր սրտերում>>: Այս մասին «ՆՏ»-ին հայտնեցին Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից:

Президент Республики Арцах Бако Саакян направил телеграмму соболезнования семье Соса Саркисяна
27 сентября Президент Республики Арцах Бако Саакян направил телеграмму соболезнования семье Соса Саркисяна.
В письме говорится,
“С глубокой скорбью узнал о преждевременной кончине народного артиста, общественного деятеля, достойного сына армянского народа Соса Арташесовича Саркисяна.
Сос Саркисян был выдающимся деятелем культуры, человеком, который всю свою жизнь посвятил почетной миссии служения родному народу.
Неоценим вклад Соса Саркисяна в дело развития армянской культуры, патриотического воспитания многих поколений. Благодаря неиссякаемому таланту и блестящей работе он заслужил уважение и признание далеко за пределами Родины.
Огромен вклад Соса Саркисяна в Арцахском национально-освободительном движении и становлении Нагорно-Карабахской Республики. Он всегда был рядом с Арцахом, всячески способствуя процессу государственного строительства в нашей стране.
В Арцахе высоко оценили деятельность Соса Саркисяна во благо Отечества, наградив его орденом «Григор Лусаворич» и другими государственными наградами.
От имени народа, властей Арцаха и от себя лично выражаю соболезнования родным и близким покойного, всем нам в связи с невосполнимой утратой.