Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը ցավակցական հեռագիր է հղել Սոս Սարգսյանի ընտանիքին
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը սեպտեմբերի 27-ին ցավակցական հեռագիր է հղել Սոս Սարգսյանի ընտանիքին:
<<Խոր ցավով տեղեկացա ժողովրդական արտիստ, հասարակական գործիչ, հայ ազգի արժանավոր զավակ Սոս Արտաշեսի Սարգսյանի մահվան մասին:
Սոս Սարգսյանը մեծ մտավորական էր, մարդ, ով իր ամբողջ կյանքը նվիրել է հարազատ ժողովրդին անմնացորդ ծառայելու պատվավոր առաքելությանը:
Անգնահատելի է Սոս Սարգսյանի ներդրումը հայկական մշակույթի զարգացման, բազում սերունդների հայրենասիրական դաստիարակության գործում: Իր անսպառ տաղանդի եւ փայլուն աշխատանքի շնորհիվ նա հարգանք ու ճանաչում է վաստակել նաեւ Հայաստանի սահմաններից դուրս:
Մեծ է Սոս Սարգսյանի ավանդը նաեւ Արցախյան ազգային-ազատագրական շարժման եւ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության կայացման գործում: Նա միշտ եղել է Արցախի հետ՝ ըստ ամենայնի աջակցելով մեր պետականաշինության գործընթացին:
Արցախում բարձր են գնահատել Սոս Սարգսյանի հայրենանվեր գործունեությունը՝ պարգեւատրելով նրան <<Գրիգոր Լուսավորիչ>> շքանշանով եւ այլ պետական պարգեւներով:
Արցախի ժողովրդի, իշխանությունների եւ անձամբ իմ անունից վշտակցություն ու զորակցություն եմ հայտնում հանգուցյալի հարազատներին ու մերձավորներին, մեզ բոլորիս՝ անդառնալի կորստի առթիվ:
Սոս Սարգսյանի պայծառ հիշատակը միշտ վառ կմնա մեր սրտերում>>: Այս մասին «ՆՏ»-ին հայտնեցին Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից:

President Bako Sahakyan sent a condolence letter to the family of Sos Sargsyan
On 27 September Artsakh Republic President Bako Sahakyan sent a condolence letter to the family of Sos Sargsyan.
The letter runs as following:
“I have learnt with deep sorrow about the death of People’s Artist, public figure, deserving son of the Armenian nation Sos Sargsyan.
Sos Sargsyan was a great intellectual, a person, who dedicated his entire life to the honorable mission of devotedly serving his native people.
Sos Sargsyan’s contribution to the process of development of Armenian culture and the patriotic education of many generations is invaluable. Due to his limitless talent and outstanding work he gained respect and recognition far beyond the borders of Armenia.
Sos Sargsyan has had a substantial contribution to the Artsakh national-liberation movement and the development of the Nagorno Karabagh Republic. He was always with Artsakh, assisting by all means possible state building process in our country.
Sos Sargsyan’s patriotic activity was rated high in Artsakh where he has been decorated with the “Grigor Lousavorich” Order and other state awards.
On behalf of the Artsakh people, authorities and personally myself I express my sincere sympathies and condolences to the relatives and friends of the deceased, to all of us over the irretrievable loss.