Երևանում կկայանա «Շիրվան, Առան և Ատրպատական» վերնագրով միջազգային գիտաժողով՝ նվիրված անվանի իրանցի պատմաբան պրոֆեսոր Էնայաթոլլա Ռեզայի հիշատակին
• 31-10-2013 16:33:02   | Հայաստան  |  Մամլո հաղորդագրություն
ԵՊՀ Իրանագիտության ամբիոնը նոյեմբերի 1-2-ին կազմակերպում է «Շիրվան, Առան և Ատրպատական» (Shirvan, Arran and Azerbaijan: A Historical-Cultural Retrospective) վերնագրով միջազգային գիտաժողով՝ նվիրված անվանի իրանցի պատմաբան պրոֆեսոր Էնայաթոլլա Ռեզայի հիշատակին։
Գիտաժողովի աշխատանքներին կմասնակցեն արևելագետներ (իրանագետներ, կովկասագետներ) Գերմանիայի, Իրանի, Լեհաստանի, Կանադայի, Հայաստանի, Մեծ Բրիտանիայի, Նիդերլանդների, Ռուսաստանի ու Վրաստանի հեղինակավոր գիտական կենտրոններից ու համալսարաններից, ինչպես նաև Ադրբեջանի Հանրապետության ու Հյուսիսային Կովկասի բնիկ ժողովուրդների (թալիշների, թաթերի, ավարների, լեզգիների, լակերի, ինգիլոյցիների ու խինալուգների) անվանի գիտնական ներկայացուցիչներ։ Մասնակիցներն իրենց ելույթներում կներկայացնեն տարածաշրջանի և նրա սահմաններում առաջացած ժամանակակից պետությունների պատմության, մշակույթի ու քաղաքականության վերաբերյալ սեփական ուսումնասիրությունների արդյունքները՝ մասնավորապես անդրադառնալով նաև համեմատաբար վերջերս ամրակայված ու քաղաքականացված դրդումներով առաջացած միտումնավոր գործընթացներին, երբ պատմական Ազերբայջան (Իրանի հյուսիսային Ատրպատական նահանգ) անվանման աշխարհագրական սահմանները ընդլայնվեցին դեպի հյուսիս՝ ներառելով նախկին Ադրբեջանական ԽՍՀ տարածքը։
Կներկայացվեն Շիրվանի, Առանի, Հայաստանի ու Ատրպատականի պատմական քարտեզներ։ Ուշադրություն է դարձվելու միջկրոնական ու միջէթնիկական հարաբերությունների տարբեր ասպեկտներին, ինչպես նաև էթնոգենեզի ու Իրանի և Ռուսական կայսրության/ԽՍՀՄ սահմանագլխին նոր ազգային գաղափարախոսությունների ստեղծման հարցերին։ Այս կապակցությամբ հետարքրքիր են Առանում ու Շիրվանում «թյուրք» էթնոնիմի պատմության մասին զեկույցն ու դիտարկվող տարածաշրջանի պատմության մեջ հյուսիսկովկասյան ու այլ հարևան ժողովուրդների դերի մասին քննարկումները։ Պատմական ու ազգագրական տեղեկությունները կլրացվեն նաև մշակութաբանության, լեզվաբանության ու գրականագիտության ոլորտին վերաբերող ելույթներով՝ դիտարկելով և՛ բնիկ ժողովուրդների բանավոր ավանդույթները, և՛ իրանական դասական բանաստեղծների, մասնավորապես Նիզամի Գյանջևիի գրական ժառանգությունը։

Кафедра иранистики ЕГУ организует международную конференцию под названием “Ширван, Арран и Азербайджан- историко-культурная ретроспектива”
• 31-10-2013 16:33:02   | Армения  |  Пресс-релизы
Кафедра иранистики ЕГУ организует 1-2 ноября международную конференцию под названием “Ширван, Арран и Азербайджан- историко-культурная ретроспектива” (Shirvan, Arran and Azerbaijan: A Historical-Cultural Retrospective), посвящённая памяти профессора Энаятолла Резы.
В работе конференции примут участие востоковеды (иранисты, кавказоведы) изнаучных центров и университетовАрмении, Великобритании, Германии, Грузии, Ирана, Канады, Нидерландов, Польши и России, а также видные учёные-представители коренных народов (талышей, татов, аварцев, лезгин, лакцев, ингилойцев и хиналугцев) Азербайджанской Республики и Северного Кавказа. Участники выступят с докладами об истории, политике и культуре региона и современных государств, образовавшихся на его территории, касаясь, в частности, и сложившейся относительно недавно, политически мотивированной практики выведения исторического термина Азербайджан (названия одной из иранских провинций на севере страны) за её географические пределы - на территорию бывшей Азербайджанской ССР.
Будут представлены исторические карты Ширвана, Аррана, Армении и Атропатены (Атурпатакана). Внимание будет уделено различным аспектам межконфессиональных и межэтнических отношений, а также вопросам этногенеза и конструирования новых национальных идей на стыке границ Ирана и Российской империи/СССР. В связи с этим интересны доклад об истории этнонима “тюрк” в Арране и Ширване, а также обсуждение роли северокавказских и прочих соседних народов в истории рассматриваемого региона. Исторические и этнографические сведения будут дополнены также докладами по культурологии, языкознанию и литературоведению, рассматривая как устные традиции и мифологию автохтонного населения, так и наследие иранских классических поэтов, в частности, Низами Гянджеви.