ՀԿԵ ՓԲԸ պատվիրակությունը մասնակցում է ԱՊՀ երկրների երկաթուղային տրանսպորտի խորհրդի 59-րդ նիստին
«Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ պատվիրակությունը՝ գլխավոր տնօրեն Վիկտոր Ռեբեցի գլխավորությամբ, մասնակցում է Կիշնևում երեկ մեկնարկած ԱՊՀ երկրների երկաթուղային տրանսպորտի խորհրդի 59-րդ նիստի աշխատանքներին:
Հայկական պատվիրակության կազմում են նաև համագործակցության և լոգիստիկայի գծով ՀԿԵ ՓԲԸ գլխավոր տնօրենի տեղակալ Օլեգ Շատալովը, ՀԿԵ-ի միջազգային կապերի և վարչական մարմինների հետ համագործակցության բաժնի պետ Ալեքսանդր Բոյկոն, ՀՀ տրանսպորտի և կապի նախարարության երկաթուղու վարչության պետ Արսեն Հովհաննիսյանը:
Նիստին մասնակցում են Ռուսաստանի, Հայաստանի, Բելառուսի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի, Մոլդովայի, Տաջիկստանի, Ուզբեկստանի, Թուրքմենստանի, Ուկրաինայի, Ադրբեջանի երկաթուղիների ղեկավարները, Խորհրդի ասոցացված անդմների՝ Վրաստանի, Լատվիայի, Բուլղարիայի և Ֆինլանդիայի երկաթուղիների ղեկավարները:
Նիստին ներկա են նաև Լիտվայի, Էստոնիայի և Իրանի երկաթուղիների, ԱՊՀ գործկոմի, Երկաթուղիների միջազգային միության ներկայացուցիչներ:
Խորհրդակցության մասնակիցներին ողջունեց Մոլդովայի փոխվարչապետ, տնտեսության նախարար Վալերիու Լազերը: Նա նշեց, որ երկաթուղիների առաջ ծառացած մարտահրավերները համանման են: Առաջին հերթին դա մատուցվող ծառայությունների որակի, երկաթուղիների մրցունակության բարձրացումն է, ինչը կապված է պետությունների տնտեսությունների զարգացման հետ:
Երկաթուղիների միջազգային միության գլխավոր տնօրեն Ժան-Պիեր Լուբինուն մասնակիցների ուշադրությունը հրավիրեց այն փաստի վրա, որ երկաթուղիների միավորումն ընկերակցությունների մեջ թույլ է տալիս ակտիվորեն զարգացնել համագործակցությունն անվտագության և տեխնիկական համակարգերի համատեղելիության ոլորտներում:
Երկաթուղային տրանսպորտի տնօրինության նախագահ Պյոտր Կուչերենկոն իր հերթին ամփոփեց կառույցի աշխատանքները: Նրա խոսքերով, անցկացված է հանձնաժողովների և աշխատանքային խմբերի 64 նիստ, մշակվել են մի շարք նորմատիվ փաստաթղթերի փոփոխությունների նախագծեր: Այսպես, համաձայնեցված են Միջազգային խորհրդակցությունում աշխատող բեռնատար վագոնների շահագործման ժամկետի երկարացման կարգի, Վտանգավոր բեռների փոխադրման կանոնների փոփոխությունները:
ԱՊՀ երկրների երկաթուղային տրանսպորտի խորհրդի 59-րդ նիստի օրակարգով նախատեսված է քննարկել հարցերի լայն շրջանակ, այդ թվում նաև 2013 թվականի 9 ամիսների երկաթուղային համակարգի աշխատանքը, 2014-2015 թթ. համար գնացքների չվացուցակների չափորոշիչները, վագոնների և կոնտեյներների հաշվառման արդյունքները, Բեռնատար վագոնների կառավարման և շահագործման ընդհանուր համակարգի ներդրման մասին համաձայնագրի կատարման ընթացքը:
Նոյեմբերի 20-ին խորհրդի նիստը կանցնի «Ռուսական երկաթուղիներ» ԲԲԸ Վլադիմիր Յակունինի նախագահությամբ:
«ՀԿԵ» ՓԲԸ-ն հանդիսանում է «Ռուսական երկաթուղիներ» ԲԲԸ-ի 100% դուստր ընկերություն և իրականացնում է «Հայկական երկաթուղիներ» ՓԲԸ-ի կոնցեսիոն կառավարումը: Համաձայն 2008 թ. փետրվարի 13-ին Երևանում կնքված պայմանագրի՝ կոնցեսիոն կառավարման ժամկետը կազմում է 30 տարի, կողմերի փոխադարձ համաձայնությամբ ևս 10 տարի երկարացման իրավունքով:

Делегация ЗАО «ЮКЖД»принимает участие в 59-ом заседании Совета по железнодорожному транспорту государств-участников Содружества
• 20-11-2013 14:00:44   |   |  Экономика
елегация ЗАО «Южно-Кавказская железная дорога» во главе с генеральным директором компании Виктором Ребцом принимает участие в работе открывшегося накануне в Кишинёве (Республика Молдова) 59-го заседания Совета по железнодорожному транспорту государств-участников Содружества.
В состав армянской делегации также вошли заместитель генерального директора ЮКЖД по взаимодействию и логистике Олег Шаталов, начальник отдела международных связей и взаимодействия с административными органамиАлександр Бойко, начальник управления железной дороги Министерства транспорта и связи Армении Арсен Ованнисян.
В заседании принимают участие руководители железнодорожных администраций Российской Федерации, Армении, Беларуси, Казахстана, Киргизии, Молдовы, Таджикистана, Туркменистана, Узбекистана, Украины,Азербайджана, а также ассоциированные члены Совета - руководители железных дорог Грузии, Латвии, Болгарии и Финляндии.
Также на заседании присутствуют представители железнодорожных администраций Литвы, Эстонии и Ирана, Исполнительного комитета СНГ, Международного Союза Железных Дорог (МСЖД).
С приветствием к участникам обратился вице-премьер - министр экономики Республики Молдова Валериу Лазэр. Он отметил, что вызовы, стоящие перед железнодорожными администрациями, во многом схожи. Это, прежде всего, повышение качества предоставляемых услуг, конкурентоспособности железных дорог, что непосредственно связано с развитием экономики государств.
Генеральный директор Международного Союза Железных Дорог Жан-Пьер Лубину обратил внимание на то, что объединение железных дорог в ассоциации позволяет активно развивать сотрудничество в области безопасности и взаимной совместимости технических систем.
Председатель Дирекции Совета по железнодорожному транспорту государств - участников Содружества Петр Кучеренко подвел итоги работы организации с момента проведения 58-го заседания в Душанбе (Таджикистан) в мае текущего года. По его словам, проведено 64 совещания комиссий и рабочих групп с участием представителей железнодорожных администраций, подготовлены поправки в ряд нормативных документов. Так, согласованы изменения в Положение о продлении срока службы грузовых вагонов курсирующих в международном сообщении, Правила перевозки опасных грузов, Правила перевозок жидких грузов наливом в вагонах-цистернах и вагонах бункерного типа для перевозки нефтебитума.
Повесткой 59-го заседания Совета предусмотрено рассмотрение широкого круга вопросов, среди которых итоги эксплуатационной работы сети железных дорог за 9 месяцев 2013 года, нормативы графика движения поездов на 2014/2015 год, итоги переписи грузовых вагонов и контейнеров, ход реализации Соглашения о единой системе управления и использования парка грузовых вагонов.
Второй день работы 59-го заседания Совета, 20 ноября, пройдет под председательством президента ОАО «Российские железные дороги» Владимира Якунина.