Ինժեներական կրթության հեռանկարները`Հայաստանի դպրոցներում
Երևանի մաթեմատիկական մեքենաների գիտահետազոտական ինստիտուտի «Երևան Էքսպո» կենտրոնում հրավիրվել է կոնֆերանս` «Ինժեներական կրթության հեռանկարները Հայաստանի դպրոցներում» թեմայով:
Կոնֆերանսի հիմնական նպատակնառկա ինժեներական ծրագրերը ներկայացնելն ու Հայաստանի դպրոցական ինժեներական կրթության կարևորության շուրջ հետաքրքրված բոլոր կողմերինհամախմբելն էր:
«Նման համախմբումնանհրաժեշտ է առկա մտավոր ներուժնօգտագործելու, Հայաստանը բարձր տեխնոլոգիական երկիր դարձնելու գործում:Այս հարցում մեզ կօգնի հատկապես ռոբոտաշինության զարգացումը, որն էլ կհանդիսանամեր երկրի մրցունակության ամրապնդման հեռանկարներից մեկը»,-նշել է Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանը:
«Դպրոցական տարիքում ստացած գիտելիքները մնայուն են: Կրթական ծրագրերին նոր որակ հաղորդելու մեր ձգտումը կարևոր առաքելություն ունի: Այն ռոբոտաշինությամբ հետաքրքրված սովորողների շրջանում կմեծացնի բացահայտելու և նորը ստեղծելու ձգտումը: Այս ամենին հասնելու համար, հարկավոր է ապահովել զարգացած ինժեներական մտքով սերունդների հերթափոխ»,-ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Կոնֆերանսի ընթացքում ներկայացվել է«Նաիրի» կոնսորցիումի կողմից մշակված`ՏՏ ուսուցման ժամանակակից մեթոդաբանության վրա հիմնված լաբորատորիայի դպրոցականհայեցակարգը,ամփոփվել էկրթական անիմացիաների և խաղերի ստեղծման մրցույթը:Ցուցադրվել են նաևԻՏՁՄ կողմից իրականացվող` «Ռոբոտներն առօրյայում»  գաղափարների մրցույթի մասնակից նախագծերը:
Միջոցառման ընթացքում, «Ռոբոտաշինություննսկսվում է դպրոցից» ծրագրի շրջանակներում,խմբակավարներին տրամադրվել են ռոբոտկոնստրուկտորային կոմպլեկտներ:
Ծրագրի իրականացման նպատակով միայն 2013թ-ին, ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը հատկացրել է 30 միլիոն դրամ:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը (Ղ-Տելեկոմ ՓԲԸ) Հայաստանի շարժական կապի առաջատար օպերատորն է, որն ունի ամենահզոր 2G/3.75G/4Gցանցը և տրամադրում է ձայնային և տվյալների փոխանցման ծառայությունների բազմազան տեսականի` Հայաստանի ամբողջ տարածքում: Գործունեության հիմք ընդունելով իր բաժանորդների շահերին լավագույնս ծառայելը, հիմնադրման օրվանից` 2005թ. հուլիսի 1-ից, ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը կարճ ժամանակամիջոցում կարողացել է ստեղծել համահանրապետական ցանց և բաժանորդների մեծ բազա: ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը նորարարությունների առաջատարն է և հետամուտ է ոլորտի բոլոր զարգացումներին` ի շահ երկրի շարժական հեռահաղորդակցության շուկայի: Հավելյալ տեղեկություններ ստանալու համար այցելեք www.vivacell.am

The perspectives of the education in the sphere of engineering in the schools of Armenia
The Yerevan Expo center of the Yerevan Research Institute for Mathematical Machines hosted a conference on “The Perspectives of Education in the Sphere of Engineering in the Schools of Armenia”.
The major aim of the conference was to share the currently implemented projects and to unite all those interested in the education in engineering in the schools of Armenia.
“Meeting like this one is necessary to use the intellectual potential while working to make Armenia into a technology-oriented country. The development of robotics will particularly help us in this, and will become one of the cornerstones of strengthening our country’s competitiveness,” underlined Executive Director of the Union of Information Technology Enterprises Karen Vardanyan.
“Knowledge gained during the school years remains for a lifetime. Our readiness to provide new quality to the educational programs has an important mission. It will increase the willingness to discover and to create something new among those who are engaged in the robotics. To achieve the set goals we need to provide a change of generations in the sphere of engineering,” said VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian.
During the conference the school concept for laboratory based on the contemporary methodology of IT education developed by the “Nairi” consortium was presented, followed by the contest of educational animation films and games. The conference also hosted presentation of the projects participating in the “Robots in Everyday Life” contest.
During the event, robot-making sets were handed over to the heads of robotics groups in the frame of the “Robotics begins from School” project.