Ուսուցողական սեմինար՝ դատավորների, դատախազների և իրավապահ մարմինների աշխատակիցների համար
ԾԱՂԿԱՁՈՐ, Հայաստան, 2013 թ. դեկտեմբերի 12 – Այսօր Ծաղկաձորում ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի աջակցությամբ մեկնարկել է թրաֆիքինգի դեմ պայքարի լավագույն պրակտիկայի թեմայով սեմինար դատավորների, դատախազների և իրավապահ մարմինների աշխատակիցների համար:
Սեմինարի ընթացքում դատական համակարգի ներկայացուցիչները և ոչ կառավարական կազմակերպությունների փորձագետները կքննարկեն   թրաֆիքինգին առնչվող քրեական գործերի դատական պրակտիկան, ինչպես նաև կուսումնասիրեն, թե ինչպես են միջազգային իրավական գործիքները ներառվում թրաֆիքինգին վերաբերող դատական պրակտիկայում: Մասնակիցները նաև կկիսեն իրենց փորձը և կքննարկեն աշխատանքային թրաֆիքինգի դատավարությունների ժամանակ ապացուցման բեռի հետ առնչվող մարտահրավերները: Միջոցառումը վարում է Իտալիայից ժամանած փորձագետը, որը կներկայացնի իր փորձը, որպես դատախազ, ով զբաղվում է մարդկանց թրաֆիքինգի դեպքերով:
Թրաֆիքինգի դեմ պայքարի աշխատանքային խմբի ղեկավար, ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության ներկայացուցիչ Վահրամ Կաժոյանը նշեց. «Այսօրվա սեմինարը կարևոր  ներդրում է թրաֆիքինգի դեմ պայքարի 2013-2015 թթ.. ազգային գործողությունների ծրագրի իրականացման գործում: Այն հնարավորություն է տալիս մասնակիցներին վերլուծելուիրենց աշխատանքը մարդկանց թրաֆիքինգի հետ կապված դեպքերով, քննարկելու թրաֆիքինգի հետ առնչվող դատավարության առանձնահատկությունները և կենտրոնանալու մարդկանց թրաֆիքինգի զոհերի պաշտպանության միջազգային լավագույն փորձի վրա»:
ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի ժողովրդավարացման ծրագրի ղեկավար Օլիվեր ՄակՔոյը հավելեց. «ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակը ողջունում է աշխատանքային խմբի վճռականությունը հասնելու օրենքի և կառավարման տարբեր դերակատարների մասնակցությամբ այնպիսի համակարգի, որը կաջակցի զոհերին և արագ կգտնի և կպատժի հանցագործներին: Այս սեմինարը պետք է օգնի մեր գործընկերներին բարելավելու իրենց կարողությունները թրաֆիքինգի զոհերի պաշտպանության, ինչպես նաև նրանց համար արդարության ապահովման գործում»:
Սեմինարը ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի Թրաֆիքինգի դեմ պայքարի ծրագրի մաս է կազմում և իրականացվում է ԱՄՆ ֆինանսական աջակցությամբ:

• 12-12-2013 14:07:56   |   |  Press release
TSAKHKADZOR, Armenia, 12 December 2013 – The OSCE Office in Yerevan kicked off a seminar for judges, prosecutors, and law enforcement officials on best practices in combating trafficking of human beings today in Tsakhkadzor.
During the seminar judicial officials and experts from local non-governmental organizations will discuss judicial practices during criminal trafficking cases, as well as will review how international legal anti-trafficking tools are incorporated into judicial practice. Participants will also share their experiences and discuss the challenges pertaining to the burden of proof in labour trafficking cases. The event is conducted by an expert from Italy, who will share his experience as an acting prosecutor handling trafficking in human beings cases.
Vahram Kazhoyan, the Head of the Anti-Trafficking working group from the Foreign Ministry of Armenia, said: “Today’s training is an important contribution to the implementation of the 2013-2015 National Action Plan on Combating Human Trafficking.  It enables participants to review how they handle human trafficking cases, discuss the peculiarities when adjudicating crimes related to trafficking, and focus on international best practices in protecting human trafficking victims.”
Oliver McCoy, Democratization Officer at the OSCE Office in Yerevan, said: “The OSCE Office in Yerevan welcomes the working group’s commitment to maintaining a multi-actor system of law and governance which supports victims and quickly deals with perpetrators. This seminar should help improve the capacity of our national counterparts in protecting victims of human trafficking as well as seeking justice for them.”