Հարութ Սասունյան.Թուրքիան ընտրվել է ՄԱԿ-ի մշակութային հանձնաժողովի անդամ. «գառը գայլին պահ են տվել»
Այս տարվա սկզբին ես մի հոդված էի գրել, որտեղ ներկայացրել էի Թուրքիայի կառավարության կոշտ մարտավարությունը` եվրոպական և ամերիկյան թանգարաններից անտիկ իրերը վերադարձնելու համար: Զավեշտալի է, որ Թուրքիան՝ այլ ազգերի մշակութային ժառանգության խոշորագույն թալանչիներից ու ավազակներից մեկը, կարող է այդպես ագրեսիվորեն պահանջել այդ հնությունները:
Սպառնալիքներով հաջողության չհասնելուց հետո Թուրքիան անցյալ ամիս ձեռնամուխ եղավ գործողության մեկ այլ մեթոդի՝ կաշառքի: Թուրքիայի կրթության նախարար Նաբի Ավջըն նոյեմբերի 10-ին հայտարարեց. «Թուրքիան կրկնապատկել է իր ներդրումը ՄԱԿ-ի կրթության, գիտության և մշակույթի կազմակերպությանը (ՅՈՒՆԵՍԿՕ), որը հայտնվել  է ֆինանսական ճգնաժամի մեջ Միացյալ Նահանգների և Իսրայելի կողմից իրենց անդամավճարները չվճարելու պատճառով»:
Նախարար Ավջըն նույնիսկ չի էլ փորձել թաքցնել Թուրքիայի առատաձեռնության բուն պատճառը: Նա բացահայտել է, որ «էական առաջընթաց է գրանցվել ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Համաշխարհային ժառանգության հանձնաժողովի ընտրությունների համար Թուրքիայի թեկնածության հարցում, որոնք տեղի են ունենալու նոյեմբերի 19-ին»: Իրոք, թուրք նախարարի կանխատեսումն իրականացավ, երբ նրա երկիրը Համաշխարհային ժառանգության հանձնաժողովի 21-րդ անդամ ընտրվեց առաջիկա չորս տարիների համար:
Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարությունն անմիջապես հայտարարեց, որ որպես այդ Հանձնաժողովի անդամ «Թուրքիան մտադիր է կիսել իր փորձն ու գիտելիքները միջազգային մասշտաբով, որ կուտակել է համաշխարհային ժառանգության իր սեփական 11 շրջանների կառավարման և պաշտպանության ընթացքում, որոնք ներկայացնում են անատոլիական քաղաքակրթության տարբեր շերտերը, այդ թվում՝ նեոլիթյան, հելլենիստական, հռոմեական, բյուզանդական, սելջուկյան և օսմանյան դարաշրջանները»:
Թուրքիայի ընտրությունը մի մարմնում, որ կոչված է պահպանելու մշակութային արժեքները, հավասարազոր է գառը գայլին պահ տալուն:  Թուրքիան չպետք է իրավունք ունենա ծառայելու ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի հանձնաժողովում կամ ՄԱԿ-ի որևէ այլ բաժնում՝ նրա ունեցած երկար փորձի համար որպես մարդու իրավունքների խոշոր խախտող և հարևան երկրների  խաղաղության ու անվտանգության հիմնական սպառնալիք:
Զարմանալի չէ, որ Թուրքիայի արտգործնախարարության հայտարարության մեջ որևէ հիշատակություն չի արվել հայկական բազմաթիվ կրոնական և մշակութային կոթողների մասին, որոնք գտնվում են ժամանակակից Թուրքիայի տարածքում: Միայն վերջերս, մտադիր լինելով հեշտացնել Եվրամիության թեկնածության իր ճանապարհը, ինչպես նաև օտարերկրյա զբոսաշրջիկներից եկամուտ ապահովելու նպատակով, Թուրքիայի կառավարությունը վերանորոգել է մի քանի հայկական և հունական եկեղեցիներ, տասնամյակներով դրանք անուշադրության մատնելուց, պարբերաբար սրբապղծելուց և ոչնչացնելուց հետո:
Այժմ, երբ Թուրքիան անարժան կերպով անդամակցել է Համաշխարհային ժառանգության հանձնաժողովին, ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ում Հայաստանի ներկայացուցիչը հնարավորություն ունի առաջիկա չորս տարիների ընթացքում յուրաքանչյուր հանդիպման ժամանակ մատնանշել այն զավեշտալի իրավիճակը, որին բախվելու է Թուրքիան` ունենալով մշակութային կոթողների պահպանության հանձնարարականը և շարունակելով մնալ որպես այլ ազգերի մշակութային ժառանգության ամենամեծ բռնազավթողներից մեկը:
Թուրքիայի մշակութային ժառանգության և թանգարանների գլխավոր տնօրեն Մուրադ Սուսլուն, դեմքի անվրդով արտահայտությամբ «Նյու Յորք թայմս» թերթին ասել է. «Մենք միայն ցանկանում ենք վերադարձնել այն ամենը, ինչն արդարացիորեն մերն է…. Եթե դուք գաք իմ տուն և ինձանից գողանաք արժեքավոր իրեր, ի՞նչ է, ես իրավունք չունե՞մ դրանք հետ ստանալ»: Պարոն Սուսլուին, որը պնդում է, որ գողությունն ու թալանը սխալ են անկախ այն բանից, թե դրանք երբ են տեղի ունեցել, պետք է հիշեցնել, որ Թուրքիան կարող է նման պահանջներ ներկայացնել միայն` ալևիներին, ասորիներին, արաբներին, կիպրացիներին, հայերին, հույներին և քրդերին այն ամենը վերադարձնելուց հետո, ինչն արդարացիորեն պատկանում է նրանց:
Նույնքան զավեշտալի էր Թուրքիայի մշակույթի նախարար Էրթուգրուլ Գյունայի հայտարարությունը, որ նա արել է «Էկոնոմիստ» շաբաթաթերթին. «Ես անկեղծորեն հավատում եմ, որ յուրաքանչյուր հնություն աշխարհի ցանկացած մասում ի վերջո պետք է վերադառնա իր հայրենիքը: Թեկուզև այդ իրերը պատրաստված են քարից, ինչպես որ մարդիկ, այնպես էլ կենդանիները, բույսերն ու հուշարձանները հոգի ունեն: Հուշարձանի հեռացնելն ապակայունացնում է աշխարհն և անհարգալից վերաբերմունք է պատմության հանդեպ»:
Թուրք պաշտոնյաներն իրենց երկիրը որպես թալանի զոհ ներկայացնելու փոխարեն պետք է գիտակցեն, որ նրանք յուրացրել են բազմաթիվ հնություններ, որոնք իրենց օսմանյան նախնիները բռնազավթել են ավելի քան մեկ տասնյակ հարևան երկրների գրավման ժամանակ: Օրինակ` Ալեքսանդր Մակեդոնացու սարկոֆագը, որը 1887 թվականին հայտնաբերվել է Լիբանանում, Սիդոնի մերձակայքում, և Սուլթան Աբդուլ Համիդ II հրամանով առաքվել Ստամբուլի հնագիտական թանգարան, որտեղ էլ այն պահվում է մինչ օրս որպես թանգարանի ունեցվածքի ամենաթանկարժեք նմուշներից մեկը: Այժմ Լիբանանը կարող է Թուրքիայից հետ պահանջել այս արժեքավոր մշակութային գանձը: Սաուդյան Արաբիան ևս իրավունք ունի պահանջելու բազում իսլամական սուրբ մասունքներ, որոնք օսմանյան իշխանությունների կողմից 19-րդ դարում տեղափոխվել են Մեքքայից:
Թուրքիայի անդամակցությունը ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Համաշխարհային ժառանգության հանձնաժողովին բացառիկ հնարավորություն է ընձեռում հայ ժողովրդին և այլ ազգերին` աշխարհի ուշադրությունը հրավիրել թուրքական կառավարության կողմից իրենց մշակութային ժառանգության ապօրինի բռնազավթման վրա և պահանջել դրանց անհապաղ վերադարձը:

Арут Сасунян. Турция избрана членом культурного комитета ООН: доверили волку пасти ягнят
В начале этого года я написал статью, в которой представил жесткую тактику правительства Турции в вопросе возвращения античных экспонатов европейских и американских музеев. Вызывает усмешку тот факт, что Турция – один из крупнейших разбойников и грабителей культурного наследия других народов, может так агрессивно требовать назад свои реликвии.
Не добившись успеха путем угроз, Турция в прошлом месяце перешла к другому методу – взяткам. Министр образования Турции Наби Авджи 10 ноября заявил: «Турция удвоила свой вклад в Организацию Объединенных Наций по вопросам образования, науки и культуры (ЮНЕСКО), оказавшейся в кризисе из-за неуплаты Соединенными Штатами и Израилем членских взносов».
Министр Авджи даже не пытался скрыть подлинную причину щедрости Турции. Он заявил, что «в вопросе кандидатуры Турции в ходе выборов Комитета по всемирному наследию ЮНЕСКО, которые состоятся 19 ноября, зафиксирован существенный прогресс». Действительно, прогноз турецкого министра сбылся: его страна была выбрана в качестве 21-го члена Комитета по всемирному наследию на ближайшие 4 года.
Министерство иностранных дел Турции сразу же заявило, что, будучи членом этого комитета, «Турция намерена в международном масштабе поделиться своими знаниями и опытом, которые накопились в ходе управления и охраны собственных 11 округов всемирного наследия, представляющих различные пласты анатолийской цивилизации, в том числе – неолитической, эллинистической, римской, византийской, сельджукской и османской эпох».
Членство Турции в органе, который призван охранять культурные ценности, равносильно тому, что доверить волку пасти ягнят. Турция не должна иметь право служить в комитете ЮНЕСКО или любом другом отделе ООН, так как имеет многолетний опыт крупного нарушителя прав человека и является основной угрозой миру и безопасности соседних стран.
Не удивительно, что в заявлении министерства иностранных дел Турции не было упомянуто о многочисленных армянских религиозных и культурных памятниках, находящихся на территории современной Турции. Лишь недавно, собираясь упростить свой путь в Евросоюз, а также с целью обеспечения прибыли с иностранных туристов, правительство Турции отремонтировало несколько армянских и греческих церквей, хотя до этого, на протяжении десятилетий, не обращало на них никакого внимания, периодически оскверняло и разрушало их.
Теперь, когда Турция недостойным образом стала членом Комитета по всемирному  наследию, у представителя Армении в ЮНЕСКО появилась возможность на протяжении 4 лет, во время каждой встречи указывать на двусмысленное положение, в котором оказалась Турция, с одной стороны имеющая обязательство по охране культурных памятников, а с другой – оставаясь одним из крупнейших захватчиков культурного наследия других народов.
Генеральный директор культурного наследия и музеев Турции Мурад Саслу невозмутимо заявил газете «Нью-Йорк Таймс» следующее: «Мы лишь хотим вернуть все то, что по праву принадлежит нам… Если вы придете в мой дом и украдете у меня ценные вещи, я не буду иметь права получить их назад?». Господину Суслу, который утверждает, что воровство и грабеж – это плохо, независимо от того, когда они были совершены, нужно напомнить, что Турция может предъявлять подобные требования лишь после возвращения алавитам, ассирийцам, арабам, киприотам, армянам, грекам и курдам всего того, что по праву принадлежит этим народам.
Так же издевательски прозвучало заявление министра культуры Турции Эртугрула Гюная в интервью еженедельнику «Экономист»: «Я искренно верю, что каждая реликвия, хранящаяся в любом уголке мира, в конце концов, должна вернуться на родину. Пусть даже эти экспонаты изготовлены их камня, но, как люди, так и животные, растения и памятники обладают душой. Увозить памятник – значит дестабилизировать мир и проявлять неуважение к истории».
Турецкие должностные лица, вместо того, чтобы представлять свою страну в качестве жертвы разбоя, должны осознать, что они присвоили многочисленные реликвии, захваченные их османскими предками во время завоевания более десятка соседних стран. К примеру, саркофаг Александра Македонского, который в 1887 году был обнаружен в Ливане, в окрестностях Сидона, и по указу султана Абдул-Гамида II  был доставлен в Археологический музей в Стамбуле, хранится там по сей день в качестве одного из наиболее ценных экспонатов музейной коллекции. Теперь Ливан может потребовать от Турции вернуть ему это культурное сокровище. Саудовская Аравия также вправе потребовать назад многочисленные исламские святыни, вывезенные османскими властями в XIX веке из Мекки.
Членство Турции в Комитете по всемирному наследию ЮНЕСКО предоставляет армянскому народу и другим нациям уникальную возможность обратить внимание всего мира на незаконный захват турецким правительством их культурного наследия и потребовать немедленного возвращения ценностей.