Նախախորհրդարանը կոչ է անում ստեղծել համահայկական հիմնադրամ՝ որպես այլընտրանք «Հայաստան» Համահայկական հիմնադրամին
• 17-01-2014 13:47:35   | Հայաստան  |  Մամլո հաղորդագրություն
"Հայության առջև ծառացած գոյութենական մարտահրավերները հաղթահարելու համար անհրաժեշտ է ունենալ ինքնիշխան պետություն, որի առաջին նախապայմանը յուրային` ազգային շահերով առաջնորդվող պետական կառավարման համակարգի, առկայությունն է:
Մինչդեռ Հայաստանում այդ համակարգը ոչ միայն յուրային չէ, այլև անձնական ու կլանային շահի համար անթաքույց կերպով ծառայում է օտարին: Նրա ապազգային և կեղեքիչ գործունեության հետևանքով վտանգված է ոչ միայն պետականությունը, այլև հայաստանաբնակ հայության ֆիզիկական գոյությունը:
Ուստի այսօր հայության գերխնդիրը պետական կառավարման յուրային համակարգի  ձևավորումն է, որի լուծման համար անհրաժեշտ նախադրյալների ստեղծման գործը ձեռնարկել է Նախախորհրդարան ազգային-քաղաքական նախաձեռնությունը:
Իրապես համազգային մասշտաբի այս ձեռնարկումը պահանջում է զգալի միջոցներ, որոնք անհրաժեշտ են նոր հայկական պետության ստեղծման համազգային շարժում ձևավորելու համար: Մասնավորապես` հարկ կլինի.
1) մասնագետներ ներգրավել նոր պետության ռազմավարական ծրագրի մշակման համար,
2) Հայաստանում և արտերկրի գաղթօջախներում ձևավորել ցանցային կառույց` իր գրասենյակներով,
3) ստեղծել և գործադրել տեղեկութային-քարոզչական անկախ համակարգ (հեռուստատեսություն, լրատվական գործունեություն և այլն),
4) ապահովել հալածյալների և նրանց ընտանիքների անդամների իրավական ու սոցիալական պաշտպանությունը,
5) ձևավորել վարչախմբի հեռացման և դրանից հետո պետության կառավարման համար անհրաժեշտ ներկայացուցչական մարմիններ, առաջին հերթին` այլընտրանքային յուրային խորհրդարան ու ապահովել դրանց լեգիտիմացումը և գործունեությունը:
Վերոհիշյալ գերխնդրի լուծման համար անհրաժեշտ է նաև չսնուցել օտարին ծառայող հանցավոր համակարգի այն քայլերը, որոնք նա կատարում է իրեն որպես յուրային մատուցելու միջոցով մեր ժողովրդին մոլորեցնելու նպատակով:
Դրան է ծառայում նաև «Հայաստան» Համահայկական հիմնադրամը: Այն վաղուց արդեն համազգային տուրքի միջոցով Հայրենիքի շենացման գործիք չէ, այլ կիրառվում է հատկապես Սփյուռքի հաշվին վարչախմբի քրեաօլիգարխիկ շահերն սպասարկելու համար:
Այս ամենի հաշվառմամբ` Նախախորհրդարանը կոչ է անում դադարեցնել նվիրաբերումները վարչախմբին և դրա փոխարեն ստեղծել այլընտրանքային համահայկական հիմնադրամ, որի գլխավոր ու հիմնական նպատակը պիտի լինի Հայաստանում պետական կառավարման յուրային համակարգի ձևավորումը":

Pre-parliament urges to establish an alternative nationwide fund to the "Hayastan" All Armenian Fund
• 17-01-2014 13:47:35   | Armenia  |  Press release
"To overcome the existential challenges that all Armenians are facing today it is a must to establish a nation-state, and the first precondition of it is the existence of a sovereign government led by national interests.
Meanwhile, the current government of the Republic of Armenia and the core of it - the administration not only fail to be led by those interests but also openly serve the foreign powers for the sake of their personal and clan interests. As a consequence of the anti-national and oppressing activities of this system we have reached a state where not only sovereignty but also the physical existence of Armenians in their homeland are endangered.
Hence, today the overarching goal for all Armenians is the formation of a representative government in Armenia, serving national interests and Pre-Parliament has undertaken the process of creating the necessary preconditions for reaching this goal.
This nationwide undertaking requires significant resources necessary for the formation of all-Armenian movement targeting the creation and development of a renewed Armenian state.
For this purpose we shall particularly need:
1) to attract professionals in the development of the strategic vision of the renewed state;
2) to create a network support structure in Armenia and Diaspora centered around above mentioned goal;
3) to develop and operate an independent media system (TV and e-media ecosystem, etc.);
4) to provide  legal and social protection and support to the oppressed and their family members;
5) to form representative governing bodies necessary for the removal of the regime, and first of all - an alternative parliament, and to ensure the legitimization and activities of those bodies.
Reaching above mentioned goal implies stopping of any  support to criminal administration and its actions to pretend serving national interests and to mislead our people.
That purpose is served also by "Hayastan" All-Armenian Fund. It is no longer an instrument for the development of our Homeland and is mainly applied to fulfill the criminal oligarchic interests of the regime at the expense of the Diaspora.
Taking into account all the above-mentioned, the Pre-parliament urges all Armenians to stop donating to the regime and to establish an alternative nationwide fund, the main objective of which shall be the formation of the government led by national interests".