Նախախորհրդարանը կոչ է անում ստեղծել համահայկական հիմնադրամ՝ որպես այլընտրանք «Հայաստան» Համահայկական հիմնադրամին
• 17-01-2014 13:47:35   | Հայաստան  |  Մամլո հաղորդագրություն
"Հայության առջև ծառացած գոյութենական մարտահրավերները հաղթահարելու համար անհրաժեշտ է ունենալ ինքնիշխան պետություն, որի առաջին նախապայմանը յուրային` ազգային շահերով առաջնորդվող պետական կառավարման համակարգի, առկայությունն է:
Մինչդեռ Հայաստանում այդ համակարգը ոչ միայն յուրային չէ, այլև անձնական ու կլանային շահի համար անթաքույց կերպով ծառայում է օտարին: Նրա ապազգային և կեղեքիչ գործունեության հետևանքով վտանգված է ոչ միայն պետականությունը, այլև հայաստանաբնակ հայության ֆիզիկական գոյությունը:
Ուստի այսօր հայության գերխնդիրը պետական կառավարման յուրային համակարգի  ձևավորումն է, որի լուծման համար անհրաժեշտ նախադրյալների ստեղծման գործը ձեռնարկել է Նախախորհրդարան ազգային-քաղաքական նախաձեռնությունը:
Իրապես համազգային մասշտաբի այս ձեռնարկումը պահանջում է զգալի միջոցներ, որոնք անհրաժեշտ են նոր հայկական պետության ստեղծման համազգային շարժում ձևավորելու համար: Մասնավորապես` հարկ կլինի.
1) մասնագետներ ներգրավել նոր պետության ռազմավարական ծրագրի մշակման համար,
2) Հայաստանում և արտերկրի գաղթօջախներում ձևավորել ցանցային կառույց` իր գրասենյակներով,
3) ստեղծել և գործադրել տեղեկութային-քարոզչական անկախ համակարգ (հեռուստատեսություն, լրատվական գործունեություն և այլն),
4) ապահովել հալածյալների և նրանց ընտանիքների անդամների իրավական ու սոցիալական պաշտպանությունը,
5) ձևավորել վարչախմբի հեռացման և դրանից հետո պետության կառավարման համար անհրաժեշտ ներկայացուցչական մարմիններ, առաջին հերթին` այլընտրանքային յուրային խորհրդարան ու ապահովել դրանց լեգիտիմացումը և գործունեությունը:
Վերոհիշյալ գերխնդրի լուծման համար անհրաժեշտ է նաև չսնուցել օտարին ծառայող հանցավոր համակարգի այն քայլերը, որոնք նա կատարում է իրեն որպես յուրային մատուցելու միջոցով մեր ժողովրդին մոլորեցնելու նպատակով:
Դրան է ծառայում նաև «Հայաստան» Համահայկական հիմնադրամը: Այն վաղուց արդեն համազգային տուրքի միջոցով Հայրենիքի շենացման գործիք չէ, այլ կիրառվում է հատկապես Սփյուռքի հաշվին վարչախմբի քրեաօլիգարխիկ շահերն սպասարկելու համար:
Այս ամենի հաշվառմամբ` Նախախորհրդարանը կոչ է անում դադարեցնել նվիրաբերումները վարչախմբին և դրա փոխարեն ստեղծել այլընտրանքային համահայկական հիմնադրամ, որի գլխավոր ու հիմնական նպատակը պիտի լինի Հայաստանում պետական կառավարման յուրային համակարգի ձևավորումը":

Предпарламент призывает создать альтернативный Всеармянскому фонду “Айастан” общенациональный фонд
"Для противодействия экзистенциальным вызовам, стоящим ныне перед армянским народом, необходимо иметь суверенное государство, первым условием создания которого является наличие собственной системы государственного управления, руководствующейся национальными интересами.
Между тем, в Армении эта система не только не является собственной, но и, исходя из своих личных и клановых интересов, самым откровенным образом  служит чужим интересам. Вследствие ее антинациональной и грабительской деятельности возникла реальная угроза не только потери государственности, но и угроза физическому существованию населения  Армении.
Поэтому сегодня сверхзадачей всех армян является формирование собственной системы государственного управления. Национальная политическая инициатива “Предпарламент” предпринимает соответствующие шаги с целью создания необходимых предпосылок для решения этой задачи.
Это  предприятие поистине общенационального масштаба, осуществление которого требует значительных средств, необходимых для формирования всенародного движения во имя создания нового армянского государства. В частности, потребуется:
1) вовлечение в процесс разработки стратегической программы нового государства большого числа специалистов;
2) создание сетевой структуры со своими представительствами в Армении и за рубежом;
3) создание и задействование независимой информационно-пропагандистской системы, включая телевидение и СМИ;
4) обеспечение необходимой правовой и социальной защиты репрессированных и их семей;
5) формирование альтернативных органов представительной власти, в первую очередь – парламента, необходимых для устранения правящего режима и последующего государственного управления, и обеспечение их легитимации и функционирования.
Для решения этой сверхзадачи необходимо также не способствовать  каким-либо действиям преступной системы, служащей чужим интересам, которыми она пытается ввести в заблуждение наш народ.
Именно таким целям сейчас служит Всеармянский фонд “Айастан”.  Он уже давно перестал быть инструментом благоустройства Отечества посредством общенациональных взносов, в основном за счет Диаспоры, и превратился в средство обслуживания преступно-олигархических нужд ключевых фигур режима.
Учитывая все это, Предпарламент призывает отныне не способствовать режиму, а вместо этого создать альтернативный Общенациональный фонд, главной целью которого должно стать содействие формированию в Армении собственной системы государственного управления".