«Նորավանք» ԳԿՀ-ի մասնակցությամբ պատրաստվել է ՀԱՊԿ-ին և Մաքսային միությանը վերաբերող 3 զեկույց
2013 թվականին «Նորավանք» ԳԿՀ-ի մասնակցությամբ պատրաստվել է ՀԱՊԿ-ին և Մաքսային միությանը վերաբերող 3 զեկույց (տե՛ս Հավելված 1), գործընկերների հետ համատեղ կազմակերպվել են 5 միջազգային գիտաժողով և սեմինար (տե՛ս Հավելված 2)։ Հրատարակվել են 4 գիրք (տե՛ս Հավելված 3) և 24 ամսագիր՝ 12 համար «21-րդ ԴԱՐ» և 12 համար «Գլոբուս» (ընդհանուր առմամբ «Նորավանքը» հրատարակել է 49 գիրք, 251 ամսագիր և հատուկ թողարկում), հրապարակվել է 76 հոդված (տե՛ս Հավելված 4
Հիմնադրամի աշխատակիցները 26 զեկույցներով մասնակցել են 18 միջազգային և 6 հանրապետական գիտաժողովների (տե՛ս Հավելված 5)։ Կազմակերպվել և անցկացվել են հատուկ և գիտագործնական դասընթացներ (տե՛ս Հավելված 6)։ Հիմնադրամում կազմակերպվել է 7 սեմինար (տե՛ս Հավելված 7
«Նորավանքի» կայքի (ունի 2000 մշտական բաժանորդ) ընթերցումների թիվը հաշվետու տարում կազմել է ավելի քան 1,5 մլն, իսկ Google համակարգով «Նորավանք» գիտակրթական հիմնադրամի» որոնումը 3 լեզուներով տալիս է շուրջ 50. 000 հիշատակում։
Հիմնադրամի 4 աշխատակից պարգևատրվել է կառավարական մեդալներով և հուշամեդալով։
Հիմնադրամի աշխատակիցները տվել են տասնյակ հարցազրույցներ հայրենական և օտարերկրյա լրատվամիջոցներին։
Հիմնադրամը համագործակցում է հետևյալ կազմակերպությունների և կառույցների հետ՝
• ՀՀ Սփյուռքի նախարարություն,
• ՀՀ Պաշտպանության նախարարություն,
• ՀՀ Ազգային ժողով,
• «ՀայՌուսգազարդ» ՓԲԸ,
• Аналитическая Ассоциация ОДКБ (Մոսկվա, ՌԴ),
• European Geopօlitical Forum (Բրյուսել, Բելգիա),
• Центр стратегических оценок и прогнозов (Մոսկվա, ՌԴ),
• «Ինտեգրացիա և զարգացում» ՀԿ,
• «Տնտեսագիտական հետազոտությունների կենտրոն» ՀԿ
• «Արևմտահայության համագումար» ՀԿ։
Հավելված 1
ՀԱՊԿ-ին և Մաքսային միությանը վերաբերող զեկույցներ
1. Публичный доклад Аналитической Ассоциации ОДКБ "Организация договора о коллективной безопасности и безопасность Евразии'', Москва, 2013.
2. Социологическое исследование «Отношение армянского общества к евразийской и европейской интеграции», 5-11 октября, 2013г., Ереван.
3. Армения и Таможенный союз: оценка экономического эффекта интеграции, Санкт-Петербург, Доклад N 20, 2013.
Հավելված 2
Միջազգային գիտաժողովներ և սեմինարներ
1. Թուրքիայում հայերից բռնագրավված գույքին և մարդու իրավունքներին առնչվող խնդիրներին նվիրված կլոր սեղան-քննարկում թուրքական մտավորականության ներկայացուցիչների հետ, ապրիլի 27-28, 2013։
2. ՀԱՊԿ-ը և Կովկասի անվտանգությունը, հունիսի 26, 2013, Երևան, «Նորավանք» ԳԿՀ (ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Ն.Ն. Բորդյուժայի և ՀԱՊԿ Վերլուծական ասոցիացիայի համակարգող Ի.Ն. Պանարինի մասնակցությամբ)։
3. ՀԱՊԿ-ը և Եվրասիայի անվտանգությունը, հոկտեմբերի 23-25, 2013, Երևան, ՀԱՊԿ Վերլուծական ասոցիացիայի հետ համատեղ։
4. ՀԱՊԿ-ը և անվտանգության ժամանակակից մարտահրավերները, նոյեմբերի 19, 2013, Երևան, ՀԱՊԿ Վերլուծական ասոցիացիայի, ՀԱՊԿ ինստիտուտի հայաստանյան մասնաճյուղի և «Ռուս-հայկական համագործակցություն» ՀԿ-ի հետ համատեղ։
5. Անվտանգությունը և համագործակցությունը Հարավային Կովկասում, դեկտեմբերի 18-20, 2013, Երևան, «ՊոլիտԿոնտակտ» քաղաքական տեխնոլոգիաների կենտրոնի (Ռուսաստան) հետ համատեղ։
Հավելված 3
Հրատարակված գրքեր
1. Իդեոլոգեմները ՀՀ տեղեկատվական տարածքում, հեղինակային խմբի ղեկավար՝ Գագիկ Հարությունյան, Երևան, 2013։
2. Արա Մարջանյան, Ադրբեջանի Հանրապետության սոցիալ-տնտեսական համակարգը, Երևան, 2013։
3. Հարությունյան Գ., Սիմավորյան Ա., Հովյան Վ., Ղանալանյան Տ., Սփյուռքի գիտավերլուծական հանրությունը. կազմակերպչական խնդիրներ և համագործակցության հեռանկարներ, Երևան, 2013։

ИТОГОВЫЙ ОТЧЕТ ЗА 2013г. И РАБОЧИЕ ПРОГРАММЫ НА 2014г. НОФ "НОРАВАНК"
В 2013 году при участии НОФ «Нораванк» было подготовлено три доклада об ОДКБ и Таможенном союзе (см. Приложение 1), совместно с парнерами организовано 5 международных научных конференций и семинаров (см. Приложение 2). Издано 4 книги (см. Приложение 3) и 24 журнала – 12 номеров журнала «21-рд ДАР» и 12 номеров журнала «Глобус» (в целом «Нораванком» издано 49 книг, 251 журнал и специальный выпуск), опубликовано 76 статей (см. Приложение 4).
Сотрудники фонда с 26 докладами принимали участие в 19 международных и 6 республиканских научных конференциях (см. Приложение 5). Были организованы и проведены специальные и научно-практические курсы (см. Приложение 6). В фонде было организовано 7 семинаров (см. Приложение 7).
Численность посетителей сайта «Нораванк» (имеющего 2000 постоянных подписчиков) за отчетный год составила более 1,5 млн., а запрос «научно-образовательный фонд “Нораванк”» в системе Google выдает 50.000 упоминаний.
4 сотрудников фонда награждены правительственными и памятными медалями.
Сотрудниками фонда даны десятки интервью отечественным и зарубежным СМИ.
Фонд сотрудничает со следующими организациями и структурами:
Министерство диаспоры РА,
Министерство обороны РА,
Национальное собрание РА,
ЗАО «АрмРосгазпром»,
Аналитическая Ассоциация ОДКБ (Москва, РФ),
European Geopօlitical Forum (Брюссель, Бельгия),
Центр стратегических оценок и прогнозов (Москва, РФ),
ОО «Интеграция и развитие»,
ОО «Центр экономических исследований»,
ОО «Съезд западного армянства».
Приложение 1
Доклады о ОДКБ и Таможенном союзе
Публичный доклад Аналитической Ассоциации ОДКБ «Организация договора о коллективной безопасности и безопасность Евразии», Москва, 2013.
Социологическое исследование «Отношение армянского общества к евразийской и европейской интеграции», 5-11 октября, 2013, Ереван.
Армения и Таможенный союз: оценка экономического эффекта интеграции, Санкт-Петербург, Доклад №20, 2013.
Приложение 2
Международные конференции и семинары
Круглый стол-обсуждение с представителями турецкой интеллигенции по вопросам, связанным с правами человека и захваченным имуществом армян в Турции, 27-28 апреля 2013.
ОДКБ и безопасность Кавказа, 26 июня 2013, Ереван, НОФ «Нораванк» (при участии генерального секретаря ОДКБ Н.Н.Бордюжи и координатора Аналитической ассоциации ОДКБ И.Н.Панарина).
ОДКБ и безопасность Евразии, 23-25 октября 2013, Ереван, совместно с Аналитической ассоциацией ОДКБ.
ОДКБ и современные вызовы безопасноти, 19 ноября 2013, Ереван, совместно с Аналитической ассоциацией ОДКБ, армянским филиалом Института ОДКБ и ОО «Российско-армянское сотрудничество».
Безопасность и сотрудничество на Южном Кавказе, 18-20 декабря 2013, Ереван, совместно с центром политических технологий «ПолитКонтакт» (Россия).
Приложение 3
Изданные книги
Идеологемы в информационном пространстве РА, руководитель авторского коллектива – Гагик Арутюнян, Ереван, 2013.
Марджанян А., Социально-экономическая система Азербайджанской Республики, Ереван, 2013.
Арутюнян Г., Симаворян А., Овян В., Ганаланян Т., Научно-аналитическое сообщество Диаспоры: организационные вопросы и перспективы сотрудничества, Ереван, 2013.