ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը և FPWC-ն խրախուսում են պատանիների՝ բնության հետ ներդաշնակ ապրելու ջանքերը
Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամն (FPWC) իր գլխավոր գործընկեր` ՎիվաՍել-ՄՏՍ ընկերության հետ համատեղ ամփոփել են 2013-ի հոկտեմբերին կայացած 6-րդ Համահայկական նկարչական մրցույթի և 4-րդ Դիմակահանդես-շքերթի արդյունքները:
Հիշեցնենք, որ 6-րդ Համահայկական նկարչական մրցույթին մասնակցել են Հայաստանի տարբեր մարզերի և Սփյուռքի հարյուրավոր երեխաներ:
Այս տարի ևս հաղթողներին մրցանակներ էին տրամադրել նախագծի գլխավոր գործընկեր ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը, ինչպես նաև այլ կազմակերպություններ: Լավագույն 17 աշխատանքների հեղինակները ստացել են բազմաթիվ նվերներ` տեսախցիկ, նոութբուք, խաղալիքներ, դրամական մրցանակներ և այլն:
Ողջույնի խոսքում Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամի հիմնադիր (FPWC) Ռուբեն Խաչատրյանը համառոտ ներկայացրեց հիմնադրամի գործունեությունը` մանրամասնելով մրցույթների ամփոփումը: ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը հանձնեց մրցանակները` կարևորելով երիտասարդների դերը բնապահպանության գործում:
«Այս երեխաների ամենամեծ հաղթանակը մարդկությանն ուղղված կոչն է` սիրել բնությունը, չլինել անտարբեր, չլինել անպատասխանատու, բնության հետ ապրել ներդաշնակության մեջ, մերժել սպառողական մոտեցումը, չոչնչացնել մոլորակի էկոհամակարգը: Ուրախ եմ, որ երիտասարդ սերնդի մոտ արդեն կա այս մոտեցումը: Այն այսօր արտահայտվել է նկարներում, իսկ վաղը կարտահայտվի առօրյա վարքագծում»,-նշել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Այս տարի ժյուրիի կազմում էին ՀՀ-ում Գերմանիայի դաշնության դեսպանի տիկին` Քրիստին Մորելը, Վայրի բնության համաշխարհային հիմնադրամի (WWF) Հայաստանի տնօրեն Կարեն Մանվելյանը և նկարչուհի Մարի Ադամյանը:
Հիշեցնենք, որ մրցույթի համար առաջարկվել էր երեք թեմա`
«Հայաստանի գետերն ու լճերը»
«Ես հովազ եմ»
«Իմ երազած կենդանաբանական այգին»
2013թ. հոկտեմբերին կազմակերպված դիմակահանդես-շքերթին մասնակցել են Հայաստանի տարբեր մարզերի և մայրաքաղաքի երեք տասնյակից ավելի դպրոցների աշակերտներ:
4-րդ դիմակահանդես-շքերթի մրցույթի հաղթողների համար սահմանվել էր դրամական 3 մրցանակ` (100 000-ական դրամ) հետևյալ անվանակարգերում`

VivaCell-MTS and FPWC are encouraging the efforts of youngsters to live in harmony with nature
Hundreds of children from different regions of Armenia and Diaspora had participated in the 6th Pan-Armenian Painting Contest. The authors of the best 17 paintings were awarded with special prizes from FPWC’s General Partner VivaCell-MTS and other companies as well.
Ruben Khachatryan, FPWC Founder, welcomed the guests and briefly presented FPWC’s activities in 2013 as well as summarized the results of the contests. VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian also spoke to the audience and handed over some of the awards.
«The biggest victory of these children is the message directed to the society: to love the nature, not to be indifferent, not to be irresponsible, to live in harmony with the nature, to reject consumerist approach, not to destroy our planet’s ecosystem. I am happy that these young people have this belief. Today we can see it in pictures, tomorrow it will be reflected in their behavior», mentioned VivaCell-MST General Manager Ralph Yirikian.
This year the jury members were Kristin Morell (wife of the Ambassador of the Federal Republic of Germany in Armenia), Karen Manvelyan (Director of WWF Armenia) and Marie Adamian (artist). The topics of the contest were:
Rivers and Lakes of Armenia
I am a Leopard
The Zoo of my Dreams
More than three dozen different schools from Yerevan and the regions joined the 4rd Animal Carnival Parade in Yerevan in October 2013.  The participants received three prizes of AMD 100,000 each in the following categories:
Best environmental costume
Best creative solution
Best musical group
Many children from music and art schools in the capital and the different regions of Armenia as well as representatives of international organizations and many other partners attended the Award Ceremony.