Ընդունելություն՝ նվիրված Ֆրանկոֆոնիայի երկամսյակի մեկնարկին
Մարտի 10-ին ԱԳՆ-ում տեղի ունեցավ Ֆրանկոֆոնիայի երկամսյակի մեկնարկին նվիրված ավանդական ընդունելությունը։
Ընդունելությանը ողջույնի խոսքով հանդես եկավ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը, ով շնորհակալություն հայտնեց Պարտիսա Կաասին իր ներկայության և Էդիթ Պիաֆին նվիրված փայլուն համերգային ծրագրով հանդես գալու համար, որով մեկնարկ տրվեց Հայաստանում ֆրանկոֆոնիյաի երկամսյակին:
“Հայաստանն այս տարի հերթական անգամ տոնելու է Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային օրը: Երկու ամսվա ընթացքում կանցկացվեն ավելի քան 400 մշակութային, գեղարվեստական, կրթական և բուհական միջոցառումներ:
Չորս հարյուրից ավելի միջոցառումների կազմակերպումը Ֆրանկոֆոնիայի երկամսյակի շրջանակներում աննախադեպ է ոչ միայն Հայաստանում, այլև անգամ Ֆրանկոֆոնիայի անդամ երկրների շարքում:
Կարևոր է ընդգծել Հայաստանի պետական կառույցների` հատկապես Ազգային ժողովի, Տարածքային կառավարման, Կրթության և գիտության, Մշակույթի նախարարությունների, Երևանի քաղաքապետարանի ներգրավվածությունը` ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության կողքին, որը համակարգում է այդ աշխատանքը:
Ողջունելի է նաև տեղական ինքնակառավարման մարմինների ակտիվ մասնակցությունը ֆրանկոֆոն մշակույթի այս խոշոր իրադարձությանը:
Ուրախալի է, որ Հայաստանի երիտասարդությունը` դպրոցականները և ուսանողները, շարժիչ ուժ են հանդիսանում ֆրանկոֆոն արժեքների տարածման համար:
Ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել Ֆրանկոֆոնիայի անդամ երկրների դիվանագիտական ներկայացուցչություններին Հայաստանում Ֆրանկոֆոնիայի երկամսյակի հաջող անցկացմանը օժանդակելու համար, և հատկապես Ֆրանսիայի դեսպանությանը և անձամբ դեսպանին, որն ամեն տարի, պատրաստակամորեն, իր կարևոր նպաստն է բերում այս իրադարձության հաջողության ապահովմանը:
Ֆրանկոֆոն երկամսյակը ևս մեկ առիթ է Հայաստանի համար` վերահաստատելու մեր նվիրվածությունը ֆրանկոֆոն արժեքներին: Դա վկայությունն է այն կարևորության, որ Հայաստանը տալիս է իր պատկանելությանը ֆրանկոֆոն տարածքին, որը երկխոսության և համագործակցության արդյունավետ շրջանակ է և մեզ հնարավորություն է ընձեռում առավել համակարգված գործել միջազգային ասպարեզում:
Գոհունակությամբ կարելի է արձանագրել, որ Հայաստանի համագործակցությունը ֆրանկոֆոն կառույցների հետ ամրապնդվել է բոլոր բնագավառներում: Այդ համատեքստում ցանկանում եմ, նախ և առաջ ընդգծել Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության հետ Հայաստանի սերտ համագործակցությունը: Ողջունելի է ս.թ. փետրվարի 5-ին Ֆրանկոֆոնիայի խորհրդարանական վեհաժողովի Բյուրոյի կողմից ՀՀ Ազգային ժողովին վեհաժողովի լիիրավ անդամի կարգավիճակ շնորհելու մասին որոշումը: Դինամիկ զարգացում է ապրում նաև ֆրանկոֆոն ապակենտրոնացված համագործակցությունը, որի վկայությունն է Հայաստանի և Ֆրանսիայի` շուրջ երեք տասնյակից ավելի տեղական ինքնակառավարման մարմինների մասնակցությամբ Հայ-ֆրանսիական ապակենտրոնացված համագործակցության համաժողովի անցկացումը:
Այս ամենը ցույց է տալիս, որ Հայաստանում մեկնարկող Ֆրանկոֆոնիայի երկամսյակը լիովին համահունչ է Հայաստանի և Ֆրանկոֆոնիայի միջև հաստատված սերտ հարաբերություններին: Համոզված եմ, որ այս տարի ևս այն մեծ արձագանք և ընդունելություն կգտնի հայ հասարակության լայն շրջանակներում: Մաղթում եմ ամենայն հաջողություն Ֆրանկոֆոնիայի երկամսյակին”, ասաց Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը:
Ընդունելությանը ողջույնի խոսքերով հանդես եկան նաև Պատրիսիա Կաասը, Հայաստանում Ֆրանսիայի դեպսան Անրի Ռենոն։
Միջոցառմանը ներկա էին ՀՀ պետական գերատեսչությունների ներկայացուցիչներ, ԱԺ պատգամավորներ, ՀՀ տեղական ինքնակառավարման մարմինների ղեկավարներ, ՀՀ-ում հավատարմագրված դեսպաններ, Հայաստանում գործող ֆրանսիական հաստատությունների ղեկավարներ, գիտակրթական ոլորտի բարձրաստիճան ներկայացուցիչներ:
Ինչպես տեղեկացնում են ՀՀ ԱԳՆ մամուլի, տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապի վարչությունից, Ֆրանկոֆոնիայի երկամսյանկի շրջանակներում մարտի 9-ի Կ.Դեմիրճյանի անվան Մարզահամերգային համալիրում, Հայաստանի և Սերբիայի արտգործնախարարների ներկայությամբ, տեղի ունեցավ հանրաճանաչ երգչուհի Պատրիսիա Կաասի համերգը, որը բուռն և ջերմ ընդունելության արժանացավ հայաստանյան հանդիսատեսի կողմից։

В Армении стартовала двухмесячная программа Франкофонии
10-го марта в МИД Армении состоялся традиционный прием в связи со стартом двухмесячной программы Франкофонии.
Со вступительным словом выступил министр иностранных дел Эдвард Налбандян, который поблагодарил Патрисию Каас за присутствие и прекрасный концерт с репертуаром Эдит Пиаф, чем был дан старт двухмесячной программе Франкофонии в Армении.
“В этом году Армения в очередной раз с большим размахом отметит Международный день Франкофонии. В течение двух месяцев будет проведено более 400 культурных, художественных, образовательных и студенческих мероприятий.
Организация более 400 мероприятий в рамках двухмесячной программы Франкофонии беспрецедентна не только для Армении, но и для стран-членов Организации.
Необходимо подчеркнуть вовлеченность государственных структур Армении, в частности, Национального собрания, министерств территориального управления, образования и науки, культуры, Мэрии Еревана, которые находились в тесном сотрудничестве с министерством иностранных дел, координирующем эти работы. Приветствую также активное участие органов местного самоуправления в этом крупном событии франкофонной культуры.
Приятно, что молодежь Армении - школьники и студенты - являются движущей силой распространения ценностей франкофонной культуры.
Я бы хотел выразить благодарность за содействие успешному проведению двухмесячной программы Франкофонии дипломатическим представительствам стран-членов Франкофонии, в особенности, посольству Франции, которое каждый год с готовностью привносит свой весомый вклад в обеспечение успеха проводимых мероприятий.
Двухмесячная программа Франкофонии представляет для Армении дополнительную возможность подтвердить свою приверженность ценностям франкофонной культуры. Это служит свидетельством той значимости, которую Армения придает принадлежности к франкофонному пространству – формату диалога и эффективного сотрудничества – предоставляющему возможность действовать более скоординировано на международной арене.
С удовлетворением можно отметить укрепление сотрудничества Армении с франкофонными структурами во всех сферах. В этом контексте я бы хотел, в первую очередь, подчеркнуть тесное сотрудничество Армении с Международной организацией Франкофонии. Приветствую решение Бюро Парламентской Ассамблеи Франкофонии от 5 февраля с. г. о придании Национальному собранию РА статуса полноправного члена Ассамблеи. Динамично развивается и децентрализованное взаимодействие в рамках Франкофонии, доказательством чего является проведение конференции армяно-французского децентрализованного сотрудничества с участием около трех десятков органов местного самоуправления.
Все это наглядно иллюстрирует созвучность проведения двухмесячной программы Франкофонии в Армении установленному тесному сотрудничеству Армения-Франкофония. Я уверен, что и в этом году оно удостоится большого признания и будет воспринято широкими кругами армянской общественности".
На приеме со вступительным словом выступили также Патрисия Каас, посол Франции в Армении Анти Рено.
На мероприятии присутствовали представители государственных органов РА, депутаты НС, руководители органов местного самоуправления, аккредитованные в Армении послы, руководители действующих в Армении французских организаций, высокопоставленные представители научно-образовательной сферы.
9-го марта, в рамках двухмесячной программы Франкофонии, в Спортивно-концертном комплексе им. К. Демирчяна, в присутствии министров иностранных дел Армении и Сербии, состоялся концерт известной певицы Патрисии Каас, удостоившейся теплого приема армянской аудитории.