Ներկայացվել է «Ոսկե ծիրան» Երևանի 11-րդ միջազգային կինոփառատոնի ծրագիրը:
«Ոսկե ծիրան» Երևանի միջազգային կինոփառատոնը ՀՀ Մշակույթի նախարարության և իր գլխավոր գործընկեր՝ Հայաստանի հեռահաղորդակցության առաջատար օպերատոր ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի հետ համատեղ մամլո ասուլիսով ներկայացրել է փառատոնի 11-րդ մեկնարկը: Փառատոնը կկայանա այս տարի հուլիսի 13-20-ը` նախորդ տարիների պես Երևան հրավիրելով համաշխարհային կինոարվեստի, և մասնավորապես` հեղինակային կինոյի ինչպես վերջին տարիներին, այնպես էլ նախորդ տեսնամյակներում ստեղծված լավագույն ֆիլմերը և նշանավոր ներկայացուցիչներին:
«Լինելով արվեստի ամենամեծ ժողովրդականություն վայելող ձևերից մեկը և արտացոլելով հասարակական կյանքի բոլոր կողմերը` կինոն անխուսափելիորեն արտահայտում է երկրի պատմությունն ու մշակույթը: Հայկական կինեմատոգրաֆի զարգացմանն ուղղված ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի շարունակական աջակցությունը բխում է այն համոզմունքից, որ նոր սերունդները ինքնատիպ այս արվեստի միջոցով պետք է հնարավորություն ունենան ծանոթանալու իրենց անցյալի և ներկայի ազգային հարստությանն ու մեր արժեքային համակարգին: ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը «Ոսկե ծիրանին» մաղթում է ստեղծագործական մտքերի նոր թռիչք, լի կինոսրահներ և հանդիսատեսի գնահատանք»,-նշել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
«Ոսկե ծիրան»-ի այս տարվա մեկնարկը նվիրված է Սերգեյ Փարաջանովի հիշատակին` ի պատիվ մեծանուն արվեստագետի 90-ամյա հոբելյանի: Այս կապակցությամբ է, որ փառատոնային ողջ ընթացքը, ներառյալ իրադարձությունը ներկայացնող վիզուալ բոլոր ազդագրերը ներշնչված են փարաջանովյան ոգով, իսկ փառատոնային ծրագրում հատուկ կարևորությամբ ընդգրկված են Փարաջանովի արվեստը ներկայացնող մի քանի խորագերր. մասնավորապես` տեղի կունենան ռեժիսորի բոլոր ֆիլմերի հետահայաց ցուցադրություններ, ինչպես նաև կներկայացվեն Փարաջանովին նվիրված ֆիլմեր` ստեղծված տարբեր տարիներին: Փառատոնի օրերին «Մոսկվա» կինոթատրոնում ներկայացված կլինի Փարաջանովին նվիրված լուսանկարչական ցուցահանդես:
«Ոսկե ծիրան»-ի ֆիլմերի ծրագիրը կպահպանի Միջազգային խաղարկային, Միջազգային վավերագրական, Հայկական համայնապատկեր և «Կորիզ» կարճամետրաժ ֆիլմերի ավանդական դարձած չորս մրցույթները, որոնք կգնահատվեն հրավիրյալ ժյուրիների կողմից: Որպես ևս մեկ ձեռքբերում պետք է նշել, որ այս տարի փառատոնին մասնակցության համար ներկայացվել է ավելի քան 1500 հայտ շուրջ 95 երկրից, ինչը գերազանցում է նախորդ տարիների հայտերի քանակը (2013թ.` շուրջ 1200 ֆիլմ): Մասնակցության հայտերի մեծ քանակը հերթական անգամ ապացուցում է կինոփառատոնի հանդեպ միջազգային կինոհանրության կողմից տարեցտարի աճող հետաքրքրությունը:
Համաշխարհային կինոյի հին և նոր շրջանների գլուխգործոցները երևանյան հանդիսատեսին կներկայացվեն Երևանյան պրեմիերաներ, Հետահայաց ցուցադրություններ և Հարգանքի տուրք հատուկ արտամրցութային ծրագրերում:
Կինոցուցադրությունները կուղեկցվեն ռեժիսորների հետ հանդիպումներով: Տեղի կունենան վարպետության բաց դասեր ուսանողների և կինոյի բոլոր սիրահարների համար:
Փառատոնի օրերին ավանդաբար կկայանան «Ռեժիսորներ առանց սահմանների» և «Հայաստան-Թուրքիա կինոպլատֆորմ» համատեղ արտադրության ֆորում-դասընթացները, որոնք կարևոր խթան են հանդիսանում ոչ միայն տարածաշրջանային կինոինդուստրիայի զարգացման, այլև արվեստի միջոցով միջմշակութային կապերի զարգացման, և հետևաբար` երկրների միջև խաղաղ երկխոսության առաջխաղացման համար:
Փառատոնի մեկնարկին կնախորդի նաև արդեն երրորդ տարին իրականացվող «Կինոլրագրողներ առանց սահմանների» եռօրյա դասընթացը երիտասարդ կինոգետ-լրագրողների համար` անցկացվող միջազգային կինոլրագրության մեծ փորձ ունեցող մասնագետների կողմից: Եռօրյա վերապատրաստումն անցած կինոլրագրողները կներգրավվեն փառատոնի օրերին լույս տեսնող «Ոսկե ծիրան» օրաթերթի խմբագրակազմում:

• 06-05-2014 16:38:50   | Armenia  |  Culture
GOLDEN APRICOT Yerevan International Film Festival presented its 11th edition at a joint press conference held in cooperation with the Ministry of Culture of the Republic of Armenia and its General Partner, Armenia’s Leading Telecommunications Operator VivaCell-MTS.
«As one of the most popular forms of art, cinema inevitably bears the birthmarks of the Nation, and represents its culture and history. VivaCell-MTS is committed to supporting Armenian cinematography, because it believes - the new generations of Armenians should be able to get exposed to the full richness of the past and our present-day experience through the magic of cinema. Cinematography has a huge potential in shaping and preserving national identity, becoming a live documentation of the national identity and its heritage. VivaCell-MTS wishes the Golden Apricot creativity, full cinema halls, and appreciation of the public», commented VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian.
GOLDEN APRICOT Yerevan 11th International Film Festival is scheduled for July 13-20 this year. Just as at its previous editions the event is to invite best of the world cinema works, as well as the most celebrated figures of the world film industry to Yerevan.
This year the whole festival is programmed in the honor and memory of Sergei Parajanov on the occasion of the 90th anniversary of this great artist. The whole program including the visual concept of the festival presentation is inspired by Parajanov. In order to present as widely as possible this outstanding Armenian artist all his films will be screened as part of a Retrospective program. Furthermore, various films, dedicated to his life and arts will be presented. Apart from that, a special photo exhibition presenting the artist will be displayed at MOSCOW cinema for the whole period of the festival.
GOLDEN APRICOT will traditionally present its competition film program in four main categories: the International Feature Competition, the International Documentary Competition, the Armenian Panorama and the Apricot Stone (short film competition program held primarily for beginner filmmakers). The films will be evaluated by the invited Boards of Jury.
It is worth to mention that the festival has received around 1500 film submissions this year from 95 countries. This growth in numbers once compared with the previous years (1200 submission in 2013) comes to once again prove the constant growth of the international film community attention towards Yerevan film festival.
The festival non-competition programs - the Yerevan Premieres, Retrospective and Tribute more specifically, will present critically acclaimed films, both newly released and classical works of the world cinema, to the Yerevan audience. The screenings will be accompanied by meetings with the filmmakers and Q&A sessions. Open master classes for interested students and cinema lovers will be held by the renowned filmmakers.
Directors Across Border and Armenia -Turkey Cinema Platform – the regional co-production forum-workshops will be held during the festival. It should be noticed that these two events can truly be considered not only as essential driving forces for the regional film industry development but as powerful artistic tools capable to foster the promotion of a peaceful dialogue and cooperative bridges between neighboring countries.
The festival launch will be preceded by Cinema Journalists Across Borders special three-day workshop-training held by international experts of cinema journalism. The training participants, who are young film critics-journalists, will later be involved in the editorial team of GOLDEN APRICOT daily newspaper being published on the festival days.