Երևան-Բաթումի գնացքին շնորվել է «Արմենիա» անվանումը
Հունիսի 15-ին բացվել է «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ ամառային ուղևորափոխադրումների սեզոնը և Երևան կայարանից մեկնել է Երևան-Բաթում-Երևան առաջին «Արմենիա» ֆիրմային գնացքը:
Այս տարվա առաջին գնացքով Վրաստանի առողջարաններ մեկնել է 97 ուղևոր:
Ինչպես նշեց «ՀԿԵ» ՓԲԸ Ուղևորափոխադրումների տնօրինության պետ Գագիկ Մովսեսյանը, սեզոնի բացումից առաջ տեխնիկական սպասարկում անցել են ֆիրմային գնացքի բոլոր վագոնները: 2014 թվականի նորամուծություններից Տնօրինության պետը նշեց բարձր հարմարավետությամբ կուպեների ուղևորներին Wi-Fi կապի տրամադրումը:
Իսկ հուլիսի 1-ից ննջավագոնների ուղևորներին բացի անվճար Wi-Fi կապից, որն այս կարգի ուղևորների համար գործում է 2013 թվականից,  կտրամադրվեն նաև բջջային sim-քարտեր:
Գագիկ Մովսեսյանը ընդգծեց, որ գնացքը չի զիջում ավտոտրանսպորտին, իսկ ուղևորության համար ստեղծված հարմարավետ պայմանները գնացքի մրցակցային առավելություն են հանդիսանում:
2009-2014 թթ. գնացքի չվերթի տևողությունը կրճատվել է 6 ժամով՝ 21,5 ժամից 2009 թվականին մինչև 15 ժամ 40 րոպե 2014 թվականին:
Անցած տարի գնացքի ուղևորների թիվը գերազանցել էր 46,7 հազարը (2009 թվականին՝ 16 263 ուղևոր):
«ՀԿԵ» ՓԲԸ աստիճանաբար բարձրացնում է ուղևորներին մատուցվող ծառայությունների որակը և գնացքներում հարմարավետության մակարդակը: 2009-2011 թթ. Վորոնեժի վագոնավերանորոգման դեպոյում կապիտալ վերանորոգում են անցել «Արմենիա» միջազգային գնացքի 27 վագոն, իսկ ևս 28 վագոն վերանորոգվեց Երևանի վագոնալոկոմոտիվային դեպոյում 2012 թվականին:
2014 թվականի ապրիլին ԱՊՀ երկրների երկաթուղային տրանսպորտի խորհրդի տնօրինությունը ՀԿԵ Երևան-Բաթումի գնացքին շնորհեց «ֆիրմային» կարգը և «Արմենիա» անվանումը:

Открыт летний сезон пассажирских перевозок ЗАО «ЮКЖД»
В воскресенье - 15 июня - на Южно-Кавказской железной дороге открылся летний сезон пассажирских перевозок, и в путь отправился первый в этом году фирменный поезд «Армения» сообщением Ереван-Батуми-Ереван.
На первом в этом сезоне поезде на черноморские курорты Грузии отправились 97 пассажиров.
Как сообщил начальник Дирекции пассажирских перевозок ЗАО «ЮКЖД» Гагик Мевсесян, в преддверии открытия сезона техническое обслуживание прошли все вагоны фирменного поезда «Армения». Среди нововведений 2014 года руководитель Дирекции назвал задействование Wi-Fi связи для пассажиров купе повышенной комфортности.
С 1 июля пассажирам СВ, помимо бесплатной Wi-Fi-связи, которая действует в вагонах данной категории с 2013 года, будут также предоставляться sim-карты.
Гагик Мовсесян подчеркнул, что поезд ничем не уступает автомобильному транспорту, а созданные комфортные условия для путешествия являются его конкурентным преимуществом.
С 2009 по 2014 год время следования фирменного поезда ЮКЖД сократилось на 6 часов: если в 2009 году время в пути составляло 21,5 часов, то в 2013 году - 15 ч 40 мин.
В 2013 году пассажирами поезда стали 46,7 тыс. человек (в 2009 году услугами поезда воспользовались 16 263 пассажира).
ЗАО «ЮКЖД» проводит последовательные работы по повышению качества предлагаемых пассажирам услуг и уровня комфорта в поездах. В 2009-2011 гг. капитально-восстановительный ремонт с модернизацией на Воронежском вагоноремонтном заводе прошли 27 классных пассажирских вагонов поезда «Армения» с установкой систем кондиционирования, еще 28 вагонов прошли деповской ремонт в Ереванском вагонно-локомотивном депо в 2012 году.
В апреле 2014 года Дирекция совета по железнодорожному транспорту государств-участников Содружества присвоила международному поезду ЗАО «Южно-Кавказская железная дорога» сообщением Ереван-Батуми категорию «фирменный» с названием «Армения».