Նորարար միջոցներ՝ մաքուր էներգիան Ասիայի և Խաղաղօվկիանոսյան երկրների բնակչությանը հասանելի դարձնելու համար
• 18-06-2014 12:20:54   | Ֆիլիպիններ  |  Գիտություն եւ տեխնոլոգիաներ
2014թ. հունիսի 18-ին Մանիլայում, Ֆիլիպիններ, մեկնարկեց Մաքուր էներգիան Ասիայում 9-րդ ֆորումի մաս կազմող «Կայուն էներգիա բոլորի համար» խորագրով Խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանի գլխավոր հանդիպումը, որի նպատակն է համախմբել ներդրումներն ու նորարար միջոցները՝ մաքուր էներգիան Ասիայի և Խաղաղօվկիանոսյան երկրների բնակչության համար հասանելի դարձնելու համար:
«Էներգետիկ ռեսուրսների ապահովվածության տեսանկյունից աշխարհի ամենից անապահով բնակչությունն ապրում է հիմնականում Ասիայի զարգացող երկրներում: Այստեղ ավելի քան 600 միլիոն մարդ զրկված է էլեկտրաէներգիայից, շուրջ 1,8 միլիարդ մարդ սնունդ պատրաստելու և կացարանը ջեռուցելու համար որպես վառելիք մինչ օրս օգտագործում է վառելափայտ կամ փայտածուխ», - ասում է Գիտելիքների կառավարման և կայուն զարգացման գծով ԱԶԲ-ի փոխնախագահ Բինդու Լոհանին:
«Սակայն մենք կարող ենք հաղթահարել էներգետիկ աղքատությունը՝ էներգիայի կայուն և ցածր ածխածնային էներգետիկ միջոցներով: Այդ նպատակին հասնելու համար   նախաձեռնության շուրջ համախմբում ենք ներդրողների, նորարարների ու փորձագետների», - հավելում է պարոն Լոհանին:
Նախաձեռնության շրջանակներում համագործակցում են Ասիական զարգացման բանկը (ԱԶԲ), որը վարում և հյուրընկալում է ֆորումը, ՄԱԿ-ի Ասիայի և Խաղաղօվկիանոսյան երկրների տնտեսական և սոցիալական հանձնաժողովը (UNESCAP), ինչպես նաև ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագիրը (UNDP):
Սա «Կայուն էներգիա բոլորի համար» նախաձեռնության ներքո կազմակերպվող երեք միջոցառումներից մեկն է, որն անցկացվում է 2011թ-ից սկսած՝ ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Բան Կի Մունի կողմից: Այն հետապնդում է երեք հիմնական նպատակ, որոնց պետք է հասնել մինչև 2030թ:
ա) երաշխավորել ժամանակակից էներգետիկ ծառայությունների համատարած հասանելիությունը,
բ) կրկնապատկել էներգաարդյունավետության զարգացման տարեկան տեմպերը ողջ աշխարհում,
գ) կրկնապատկել վերականգվող էներգիայի կիրառման մասնաբաժինը` էներգիայի բոլոր տեսակի աղբյուների ամբողջության մեջ:
Այս համատեղ նախաձեռնության համար կօգտագործվեն ԱԶԲ-ի, ՄԱԿ-ի, ինչպես նաև Ասիայի և Խաղաղօվկիանոսյան երկրների տնտեսական և սոցիակական հանձնաժողովի  էներգետիկ ծրագրերի առկա կառույցները՝ տարածաշրջանի երկրներին աջակցելու մաքուր էներգիայի ոլորտի զարգացման համար արագ գնահատում իրականացնել, քաղաքականության մշակման արդյունավետ երկխոսություն ծավալել, ինչպես նաև համախմբել երկկողմանի և գլոբալ ֆոնդերի միջոցները և խթանել ներդրումները:
Էներգիայի  պահանջարկը Ասիայում կտրուկ աճում է, քանի որ արագ ընդլայնվում են նաև տարածաշրջանի տնտեսությունները, իսկ բնակչության մեծամասնությունը դառնում է քաղաքաբնակ, ինչը ևս մեծացնում է էներգիայի սպառման ընդհանուր ծավալը: 2035թ-ի դրությամբ Ասիայի զարգացող երկրներում էներգիայի սպառման ծավալը կկազմի համաշխարհային բնական էներգետիկ պաշարների սպառման ծավալի 56%-ը՝ աճելով 2010թ-ի 34%-ի համեմատ: Շրջակա միջավայրը պահպանելու համար հարկավոր կլինի մեծացող պահանջարկը բավարարել վերականգնվող էներգառեսուրսների և էներգախնայողության լայն կիրառման միջոցով:
Միջազգային էներգետիկ գործակալության գնահատմամբ՝ մինչև 2030թ. Ասիայում ու Խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանում էներգիայի համապարփակ հասանելիության համար անհրաժեշտ կլինի ավելի քան 200 միլիարդ դոլլարի ներդրում կատարել:
Ասիայի 9-րդ էներգետիկ ֆորումը տեղի է ունենում Մանիլայում գտնվող ԱԶԲ-ի գլխամասային գրասենյակում՝ ս.թ. հունիսի 16-ից 20-ը: Կայուն էներգիայի  զարգացումը տարածաշրջանում քննարկելու համար նախատեսվում է ներգրավել մոտ 1000 մասնակցի, որոնց  թվում քաղաքականություն իրականացնող և նախագծեր մշակող մասնագետների, ներդրողների և տեխնիկական փորձագետների: Քննարկումներն անցկացվում են բարձր մակարդակով՝ Բութանի, Ճապոնիայի, Մալդիվների, Ֆիլիպինների, և Տաջիկստանի էներգետիկայի նախարարների մասնակցությամբ, և անդրադառնում են երեք հիմնախնդրի՝ էներգառեսուրսների մատչելիությանը, կայունությանը և էներգետիկ անվտանգությանը:
Ֆորումին նախորդած հանդիպումների ժամանակ ԱԶԲ-ն փոխըմբռման հուշագիր ստորագրեց Աբու Դաբիում տեղակայված Վերականգնվող էներգիայի միջազգային գործակալության հետ՝ պայմանավորվելով մաքուր և վերականգվող էներգիայի հիմնախնդրի լուծման մասին գիտելիքներ փոխանակել:
Էներգիա հասանելիությունը, վերականգվող էներգիայի զարգացումն ու էներգաարդյունավետությունը ԱԶԲ-ի առաջնահերթություններից են: 2013թ-ին ԱԶԲ-ն 2.3 միլիարդ դոլլար է ներդրել մաքուր էներգիայի ոլորտում և նպատակադրվել է շարունակել տարեկան առնվազն 2 միլիարդ դոլլարի ներդրում կատարել այս ոլորտում:
ԱԶԲ-ն, որի կենտրոնակայանը գտնվում է Մանիլայում, նպատակ ունի նվազեցնել աղքատությունը Ասիայում և Խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանում՝ ներառական տնտեսական աճի,  բնապահպանակայուն զարգացման, ինչպես նաև տարածաշրջանի ինտեգրման միջոցով: ԱԶԲ-ն հիմնադրվել է 1966 թվականին և ունի 67 անդամ երկիր, որոնցից 48-ը տարածաշրջանից են: 2013թ-ին ԱԶԲ-ի ընդհանուր աջակցությունը կազմել է 21.0 միլիարդ ԱՄՆ դոլլար՝ ներառյալ 6,6 միլիարդ ԱՄՆ դոլլարի չափով համաֆինանսավորումը:

ADB TO HOST NEW HUB TO BRING INVESTMENT AND INNOVATION IN CLEAN ENERGY IN ASIA
MANILA, PHILIPPINES (18 June 2014) — The 9th Asia Clean Energy Forum today saw the launch of a Sustainable Energy for All hub for Asia Pacific, aimed at mobilizing investment and finding innovative ways to bring clean, modern energy to the people of Asia and the Pacific.
“Developing Asia is home to the majority of the world’s energy poor, more than 600 million without access to electricity and around 1.8 billion people still using fuels like firewood or charcoal to cook their food and heat their homes,” said BinduLohani, ADB’s Vice-President for Knowledge Management and Sustainable Development.
“But we can overcome energy poverty through sustainable, low-carbon energy means, and through this new hub we are gathering together investors, innovators, and experts to make this happen.”
The hub is a partnership of the Asian Development Bank (ADB), which will manage and host the facility, the United Nations Economic and Social Commission for Asia and the Pacific (UNESCAP), and the United Nations Development Programme (UNDP).
It is one of three regional hubs under the global Sustainable Energy for All Initiative set up in 2011 by UN Secretary-General Ban Ki-moon with three objectives to be met by 2030: to ensure universal access to modern energy services; double the annual global rate of improvement in energy efficiency; and double the share of renewable energy in the global energy mix.
The hub will leverage the existing structures of ADB, UNDP and ESCAP energy programs and support to countries in conducting rapid assessments, building constructive dialogue on policy, and catalyzing investments and mobilizing bilateral and global funds for clean energy development.
Asia’s demand for energy is soaring as the region’s economies expand apace and as populations move to cities where energy use is higher. By 2035, developing Asia will account for 56% of global primary energy use, up from 34% in 2010. This needs to be met by increasing the use of renewable energy and by achieving greater energy efficiency if the environment is to be safeguarded.
The International Energy Agency estimates that Asia and the Pacific will need investments of more than $200 billion to provide full access to energy by 2030.
The 9th Asia Clean Energy Forum taking place at ADB’s Manila headquarters between 16 and 20 June is expected to attract nearly 1,000 participants, including  policymakers, project developers, investors, and technical experts to discuss sustainable energy development in the region. A high-level ministerial dialogue, that included energy ministers from Bhutan, Japan, Maldives, Philippines, and Tajikistan, is discussing the three-fold energy problem of energy affordability, sustainability, and energy security.
In meetings ahead of the forum, ADB signed a memorandum of understanding with the Abu Dhabi-based International Renewable Energy Agency to share knowledge on clean and renewable energy solutions.
Energy access, renewable energy development, and energy efficiency are priorities at ADB. In 2013, ADB invested $2.3 billion in clean energy and has pledged to continue investments of at least $2 billion per year.
ADB, based in Manila, is dedicated to reducing poverty in Asia and the Pacific through inclusive economic growth, environmentally sustainable growth, and regional integration. Established in 1966, it is owned by 67 members—48 from the region. In 2013, ADB assistance totalled $21.0 billion, including cofinancing of $6.6 billion.