Դեռևս ուշ չէ խուսափել համամոլորակային աղետից.Հայկ Քոթանջյան
Քաղաքական գիտության Հայաստանի ասոցիացիայի խորհուրդը ս. թ. հոկտեմբերի 7-ի նիստում, արտահայտելով մտահոգություն ՌԴ-ի և ԱՄՆ-ի միջև խորացող առճակատման կապակցությամբ, ընդունեց դիմում` ուղղված Ռուսաստանի Դաշնության և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների նախագահներ, Նորին գերազանցություններ պարոն Վլադիմիր Պուտինին և պարոն Բարակ Օբամային` նրանց կոչ անելով վերադառնալու ՌԴ-ի և ԱՄՆ-ի միջև հարաբերությունների «վերաբեռնման» քաղաքականությանը: Դիմումի տեքստը բաժանվել է նաև Հայաստանի Հանրապետությունում հավատարմագրված բոլոր միջազգային ներկայացուցչություններին: Ստորև հրապարակվում է Դիմումի լրիվ տեքստը, որը տրամադրել է Քաղաքական գիտության Հայաստանի ասոցիացիայի նախագահ, քաղաքական գիտությունների դոկտոր (ՌԴ), Պաշտպանության ազգային համալսարանի (ԱՄՆ) առաջատար հրավիրված պրոֆեսոր և Հարվարդի համալսարանի Ջ. Քենեդիի անվան Պետութենաշինության դպրոցի հրավիրված հետազոտող, ՌԴ Ռազմական գիտությունների ակադեմիայի ընտրված իսկական անդամ, գեներալ-մայոր Հայկ Քոթանջյանը:
ԴԵՌԵՎՍ ՈՒՇ ՉԷ ԽՈՒՍԱՓԵԼ ՀԱՄԱՄՈԼՈՐԱԿԱՅԻՆ ԱՂԵՏԻՑ
ԴԻՄՈՒՄ ՌՈՒՍԱՍՏԱՆԻ ԴԱՇՆՈՒԹՅԱՆ ԵՎ ԱՄԵՐԻԿԱՅԻ ՄԻԱՑՅԱԼ ՆԱՀԱՆԳՆԵՐԻ ՆԱԽԱԳԱՀՆԵՐ` ՆՈՐԻՆ ԳԵՐԱԶԱՆՑՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ՊԱՐՈՆ ՎԼԱԴԻՄԻՐ ՊՈՒՏԻՆԻՆ
ԵՎ ՊԱՐՈՆ ԲԱՐԱԿ ՕԲԱՄԱՅԻՆ
Ռուսաստանի Դաշնության մեծարգո Նախագահ Վլադիմիր Պուտին
Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների մեծարգո Նախագահ Բարակ Օբամա
Համայն մարդկությունը լրջորեն անհանգստացած ու մտահոգված է երկու միջուկային տերությունների` ԱՄՆ-ի և ՌԴ-ի միջև հարաբերությունների լարվածության խորացմամբ, որը հղի է հակամարտության վերածվելու վտանգով: Ժամանակակից աշխարհում Ձեր գլխավորած պետությունների բացառիկ կարևոր դերը, դիրքը և ազդեցությունը հաշվի առնելով` աշխարհի ժողովուրդներն սկսում են ավելի ու ավելի մտահոգվել այն բանի համար, որ եթե աշխարհի երկու առաջատար պետությունների միջև առճակատումը շարունակվի և խորանա, ինչի նշաններն արդեն ցայտունորեն արտահայտվում են, այն կարող է դուրս գալ ԱՄՆ-ի և ՌԴ-ի միջև դիմակայության սահմաններից: Գիտնական-փորձագետները վաղուց են զգուշացնում, որ Ձեր երկու պետությունների միջուկային ներուժը լիովին բավարար է մեր ընդհանուր տունը` Երկիր մոլորակը, մի քանի անգամ ոչնչացնելու համար: Համոզված ենք, որ չի կարելի թույլ տալ, որ այս մտահայեցական եզրակացությունն ստանա գործնական հաստատում, հատկապես, որ նման իրադարձության վկաներ այլևս չեն լինի, քանի որ երկրագնդի հետ կոչնչանա նաև այն բնակեցնող ամբողջ մարդկությունը: Մենք վստահ ենք, որ Դուք ևս այդպիսի բան չեք ցանկանում:
Մեծարգո պարոն Վլադիմիր Պուտին
Մեծարգո պարոն Բարակ Օբամա
Ձեր ղեկավարած պետություններին Ճակատագրով վիճակված է այնպիսի կարևոր առաքելություն, ինչպիսին է մոլորակի և նրա վրա բնակվող բոլոր մարդկանց անվտանգ գոյության, զարգացման, բարեկեցության ու խաղաղ կյանքով ապրելու իրավունքի ապահովումը: Միևնույն ժամանակ, ներկայիս  քաղաքական իրավիճակում ավելի ու ավելի ազդու են դառնում այն մարտահրավերները, որոնց աղբյուրներն են միջազգային ահաբեկչությունն ու կազմակերպված հանցավորությունը, թմրաբիզնեսն ու մարդկանցով առևտուրը, մոլորակային մասշտաբի բնապահպանական խնդիրները: Հենց Ձեր ղեկավարած պետություններին` որպես համաշխարհային քաղաքականության առանցքային դերակատարների է նախանշված այդ սպառնալիքների դեմ պայքարում ուղղորդել համաշխարհային հանրության ջանքերը:
Կարծում ենք, որ ստեղծված իրավիճակում ելքը վերադարձն է այն քաղաքականությանը, որը Դուք դեռ վերջերս էիք վարում, և որը պատմության մեջ արդեն մտել է «ռուս-ամերիկյան հարաբերությունների վերաբեռնման քաղաքականություն» անվամբ: Դա բանակցությունների, երկխոսության, փոխադարձ հարգանքի ու փոխզիջման սկզբունքների վրա հիմնված և իրեն արդարացրած քաղաքականություն է, որն արթնացրել է ինչպես Ձեր ղեկավարած ժողովուրդների, այնպես էլ համայն մարդկության խաղաղ, կայուն զարգացման հույսեր և արժանացել համաշխարհային հանրության մեծ աջակցությանը: Մենք միանում ենք այն գիտնականներին, որոնց կարծիքով տվյալ քաղաքականությունը իրեն տակավին չի սպառել և կարող է ծառայել ռուս-ամերիկյան հարաբերությունների բարելավման և լարվածության թուլացման շահերին, ինչպես նաև միջազգային հարաբերությունները նորմալ հուն վերադարձնելու նպատակին:
Քաղաքական գիտության Հայաստանի ասոցիացիան պատիվ ունի խնդրելու Ձեզ անհրաժեշտ քայլեր ձեռնարկելու «վերաբեռնման» քաղաքականությանը վերադառնալու համար: Անտարակույս, Ձեր գլխավորած պետություններն ունեն մերձեցման քաղաքականությունն ապահովելու և իրացնելու համար հսկայական մասնագիտական ռեսուրս, ինչպես նաև այդ երկու տերությունների միջև ծագած հակամարտությունների լուծման փորձ: Համաշխարհային առճակատման աճման ներկայիս միտումները նախադեպ չունեցող կարևորություն են տալիս վստահության ու համընդհանուր անվտանգության շահերի գերակայության սկզբունքների հիման վրա ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի շրջանակներում Ձեր պետությունների համագործակցությանը: Բացի այդ, Ասոցիացիան  Ձեզ կոչ է անում օգտագործելու ԵԱՀԿ շրջանակներում Ձեր պետությունների միջև համագործակցության լավ մշակված ու փորձարկված մեխանիզմները, մի կազմակերպության, որը միմյանց է մոտեցնում ինչպես Ռուսաստանի Դաշնության, Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների և Եվրամիության, այնպես էլ անվտանգության ու համագործակցության համընդհանուր արժեքներն ընդունող մի շարք պետությունների շահերը: Եվրոպայում առճակատման ներուժի ներկայիս զարգացման համատեքստում ԵԱՀԿ շրջանակներում համագործակցության ինտենսիվացումը անհրաժեշտ է առաջին հերթին Ձեր գլխավորած տերությունների` որպես համաեվրոպական անվտանգության երաշխավորների առաջատար դերի տեսակետից:
Հայաստանի քաղաքագետների, քաղաքական սոցիոլոգների և հակամարտաբանների գիտական ներուժը համախմբող Քաղաքական գիտության Հայաստանի ասոցիացիան, ելնելով աշխարհի քաղաքագետներին միավորող մասնագիտական պարտքից, պատիվ ունի դիմելու Քաղաքական գիտության ռուսաստանյան ասոցիացիային և ԱՄՆ-ի քաղաքական գիտության ասոցիացիային` առաջարկելով գործի դնել իրենց գիտափորձաքննական ծառայություններն այս ամենակարևոր, համայն մարդկության համար բախտորոշ խնդիրը լուծելու նպատակով:
Ռուսաստանի Դաշնության մեծարգո Նախագահ Վլադիմիր Պուտին, ԱՄՆ-ի մեծարգո Նախագահ Բարակ Օբամա, համայն մարդկությունը խորապես երախտապարտ կլինի Ձեզ այդ որոշման համար, որը Ձեզ պատվավոր տեղ կապահովի համաշխարհային պատմության մեջ:

• 08-10-2014 16:36:04   | Armenia  |  Politics
The Board of the Political Science Association of Armenia at its meeting of October 7, 2014, expressing concern over the exacerbating confrontation between the Russian Federation and the United States, adopted an Address to the Presidents of the Russian Federation and the US, Their Excellencies Mr. Vladimir Putin and Mr. Barack Obama, urging to return to the “reset” policy in the relations between the Russian Federation and the US. The text of the Address was delivered also among all the international missions accredited to the Republic of Armenia. We publish below the full text of the Address presented by the Chairman of the Political Science Association of Armenia, Doctor of Political Science (RF), Distinguished Visiting Professor at the National Defense University (US), Visiting Research Fellow at the John F. Kennedy School of Government, Harvard University, and Elected Full Member of the Academy of Military Sciences of the Russian Federation, Major General Hayk Kotanjian.
IT IS STILL NOT TOO LATE TO AVOID A GLOBAL CATASTROPHE
ADDRESS TO THE PRESIDENTS OF THE RUSSIAN FEDERATION AND THE US, THEIR EXCELLENCIES MR. VLADIMIR PUTIN AND MR. BARACK OBAMA
The Honorable President of the Russian Federation Mr. Vladimir Putin!
The Honorable President of the US Mr. Barack Obama!
All of humanity is seriously concerned with and alarmed at the tensions increasingly deepening and threatening to escalate into a confrontation between the two nuclear powers ‒ the US and Russia. Due to the extremely important role, position, and influence on the modern world, the states headed by you possess, a concern looms over the peoples that, in case the confrontation between the two leading nations of the world persists and aggravates, the clear signs of which are already observed, it may leave beyond the conflict between the US and Russia. Experts have long warned that the nuclear arsenal of the two states is enough for several-time destruction of our common home – the planet Earth. We are confident that this speculative conclusion should not become a reality, especially as in this case there will be no witnesses to this event, as with the Globe all humanity inhabiting it will disappear. We have no slightest doubt that you are not for it too.
The Honorable Mr. Putin!
The Honorable Mr. Obama!
By fortune the states headed by you carry such a paramount mission as the responsibility to ensure safe existence, development and prosperity of our planet and all the people inhabiting it, and for their right to live in peace. Meanwhile, in terms of the political realities of the day, the challenges are intensifying, the sources of which are international terrorism and organized crime, drug and human trafficking, environmental problems on a global scale. The states you head, as the key actors in the world politics, are to lead efforts for consolidating the international community in the struggle against these threats.
It seems that in these circumstances the way out could be the return to the policy you have pursued recently, which has already gone down in history as “the reset policy of the Russian-American relations”. This is a proven policy based on negotiations, dialogue, compromise and mutual respect, which aroused hope for peaceful and sustainable development of peoples, led by you, and the humanity as a whole, and received great support from the international community. We agree with those scholars who believe that such a policy has not exhausted itself and can serve to mitigate and improve the US-Russian relations, and contribute to the task of normalizing the international relations.
The Political Science Association of Armenia has the honor to request that you take the steps necessary to return to the “reset” policy. Undoubtedly, the states you lead possess a huge professional resource to ensure and implement the policy of rapprochement, as well as historical experience of conflict resolution between the two nuclear powers. Modern trends in the rise of global confrontation make the interaction of your states within the UN Security Council – based on principles of trust and prevalence of global security interests ‒ necessary than ever. In addition, the Association urges you to make use of the acquired and reviewed mechanisms of interaction between your states within the OSCE – an organization drawing together the interests of the Russian Federation, the United States of America and the European Union, as well as a number of countries that share the universal values of security and cooperation. In the context of the contemporary development of the confrontation potential in Europe, the intensification of the cooperation within the OSCE is first of all necessary from the point of view of the leading role of the powers headed by you as the guarantors of the Pan-European security.
On the basis of the professional duty uniting political experts of the world, the Political Science Association of Armenia, consolidating the academic potential of political experts, political sociologists and conflict analysts of Armenia, has the honor to address to the Russian Political Science Association and the American Political Science Association, with a proposal to apply their academic expertise to solve this key problem, so fateful for the mankind.
The Honorable President of the Russian Federation Mr. Vladimir Putin, the Honorable President of the US Mr. Barack Obama, people all across the Globe will be deeply grateful to you for this decision, which will provide you a place of honor in the world history!