16-10-2014 12:04:08 | Վրաստան | Ի՞նչ է գրում մամուլը
«Վրաստանի Կառավարությունը մշակել է գործողությունների ծրագիր արտասահմանցի քաղաքացիներին օգնելու համար,որպեսզի նրանք կարողանան հարմարվել նոր վիզային ռեժիմին», -հայտարարել է Վրաստանի Արդարադատության նախարար Թեա Ծուլուկիանին: Ըստ Արդարադատության նախարարի խոսքերի` «արտասահմանցի քաղաքացիներին ժամանակ կտրվի մինչ 2015թ.-ի մարտը վիզայի հետ խնդիրները կարգավորելու համար»: Միաժամանակ նա նշել է, որ «դա ժամանակավոր քայլ է, և թող ոչ ոք չմտածի, որ դա այդպես կշարունակվի միշտ»: Մասամբ, այն քաղաքացիները, որոնք մինչև սեպտեմբերի մեկը գտնվել են Վրաստանում առանց վիզայի, կամ նրանք, որոնց վիզայիկամ ժամանակավոր կացության ժամկետը լրացել է, կարող են մինչև գալիք տարվա մարտ ամիսը դիմել Վրաստանի Արդարադատության նախարարությանը կից գործող պետական ծառայությունների զարգացման գործակալություն, և դուրս չգալով երկրից, լուծել փաստաթղթերի հետ կապված խնդիրները: Նաև մինչ մարտը կարող են փոխել իրենց ժամանակավոր կացությունը, և այն արտասահմանցի քաղաքացիները, որոնք սեպտեմբերի 1-ի դրությամբ ենթադրում էին Վրաստանում գործող ժամանակավոր կացության համար: Բացի այդ, երկրից դուրս չգալով իրենց վիզային փաստաթղթերը կարող են կարգի բերել նաև այն քաղաքացիները, ովքեր գտնվում են Վրաստանում անօրինական: Մինչ մարտ ամիսը Վրաստանի Ներքին գործերի նախպարարությունը նրանց հանդեպ քայլեր չի ձեռնարկի, որոնք կիրառվում են անօրինական փախստականների հանդեպ: Միաժամանակ մեծանում է արտասահմանցի քաղաքացիների` Վրաստանում մնալու ժամկետը վիզայի ժամկետի լրանալուց հետո` 5-10 օրով: Արդարադատության նախարարի խոսքերի համաձայն` «արտասահմանցիները կարող են փոխել ուսումնական վիզան աշխատանքայինի` դուրս չգալով երկրից, այն դեպքում, եթե նրանք աշխատանք գտնեն երկրի տարածքում և նեկայացնեն համապատասխան փաստաթղթեր: Բացի այդ անձից, հայրենակցի կարգավիճակ ունենալով, կարող են Վրաստանում ժամանակավոր կացության իրավունք ստանալ առանց վիզա ստանալու»:
Վրաստանի Ազգային բանկի տարածած տեղեկությունների համաձայն` Վրաստանում 2014թ.ի սեպտեմբերի ընթացքում դրամական փոխանցումների ծավալը կազմում է 231 000 000 լարի, ինչը 0,7% ավել է, քան 2013թ.-ի նույն ժամանակահատվածի ընթացքում: Դրամական փոխանցումների ընդհանուր ծավալի 50%-ը կատարվել է Ռուսաստանից` 66 000 000 ԱՄՆ դոլար: Հունաստանից Վրաստան է փոխանցվել 17 000 000 ԱՄՆ դոլար, ինչը կազմում է սեպտեմբեր ամսին կատարված դրամական փոխանցումների ընդհանուր ծավալի 13%: Վրաստանի դոնորների խոշորագույն հնգյակն ամփոփվում է Իտալիայով, Թուրքիայով և ԱՄՆ-ով: Վրաստանի Ազգային Բանկի նույն տվյալների համաձայն` երկրից 2014թ.-ի սեպտեմբերի ընթացքում փոխանցվել է 25 000 000 լարի, ինչը 3 000 000 լարիով ավել է, քան 2013թ. սեպտեմբերի ընթացքում:
Հոկտեմբերի 15-ին կայացել է Ճգնաժամերի Կառավարման և Անվտանգության հարցերով Պետական Խորհրդի նիստը: Նիստի ընթացքում քննարկվել են երկրում և տարածաշրջանում ընթացող գործընթացների հետ կապված հարցեր` ուղղակիորեն կապված Վրաստանի անվտանգության հետ: «Ճգնաժամերի ղեկավարման և Անվտանգության հարցերով Խորհրդի նիստի ընթացքում, քննարկվել են բազաթիվ հարցեր, այդ թվում նաև Աբխազիայի բռնագրավման հարցը: Մասամբ Աբխազիայի և Ռուսաստանի միջև ծրագրված «Համագործակցության և ինտեգրացիայի մասին» պայմանագրի ստորագրման հարցը: Խորհուրդը քննարկել է տվյալ պայմանագրի բոլոր հնարավոր հետևանքները, ինչպես նաև քննարկել է մեր արձագանքների և արձագանքների հետևանքների տարբերակները», -ասված է Ճգնաժամերի Կառավարման և Անվտանգության հարցերով Պետական Խորհրդի նիստի ավարտին տարածված հայտարությունում:

События дня. 15 октября, Грузия
Правительство Грузии разработало план действий для помощи иностранным гражданам, чтобы они смогли адаптироваться к новому визовому режиму, заявила министр юстиции Грузии Тея Цулукиани. По словам министра юстиции, «иностранным гражданам будет предоставлен срок до марта 2015 года на урегулирование проблем с визами». В то же время она отметила, что «это временная мера и пусть никто не думает, что так будет продолжаться всегда». В частности, те граждане, которые до 1 сентября находились в Грузии без виз, или те, у кого закончился срок действия визы, или срок действия вида на жительство, смогут до марта будущего года обратится в Агентство развития государственных сервисов при Министерстве юстиции Грузии, и не выезжая из страны, решить проблемы с документами. Также до марта месяца смогут поменять свой временный вид на жительство и те иностранные граждане, которые на 1 сентября располагали действующим видом на временное жительство в Грузии. Помимо этого, не выезжая из страны, свои визовые документы смогут привести в порядок и те, кто находится в Грузии нелегально. До марта месяца министерство внутренних дел не будет применять к ним меры, которые применяются к нелегальным мигрантам. При этом увеличивается срок максимального пребывания на территории Грузии иностранных граждан после истечения визы - с пяти до десяти дней. По словам министра юстиции, «иностранцы смогут поменять учебную визу на рабочую не выезжая из Грузии, в том случае, если они найдут работу на территории страны и представят соответствующие документы. Помимо этого лица, имеющиеся статус соотечественника, смогут получить вид на жительство в Грузии без получения визы».
Согласно данным, распространенным Национальным Банком Грузии, объем денежных переводов, сделанных в Грузию в сентябре 2014 года, составляет 231 000 000 лари, что на 0,7% больше чем в аналогичный период 2013 года. 50% от общего объема денежных переводов совершенно из России -66 000 000 долларов США. Из Греции в Грузию переведено 17 000 000 долларов США, что составляет 13% от общего объема денежных переводов за сентябрь месяц. Пятерка крупнейших «доноров» Грузии замыкается Италией, Турцией и США. Согласно тем же данным Национального Банка Грузии, из страны в сентябре 2014 года было переслано 25 000 000 лари, что на 3 000 000 лари больше, чем в сентябре 2013 года.
15 октября состоялось заседание Государственного Совета по вопросам Безопасности и Управления Кризисами. В ходе заседания были обсуждены вопросы связанные с протекающими в стране и регионе процессами, напрямую связанными с безопасностью Грузии. «В ходе заседания Совета по вопросам Безопасности и Управления Кризисами, было обсуждено множество вопросов, в том числе и ситуация в оккупированной Абхазии. В частности вопрос запланированного подписания между оккупированной Абхазией и Россией договора «о Союзничестве и интеграции». Совет обсудил все возможные последствия подписания данного договора, а так же обсудил все варианты нашего реагирования и последствия реагирования», -сказано в заявлении распространенном по окончанию заседания Государственного Совета по вопросам Безопасности и Управления Кризисами.