Արդշինինվեստբանկը և Եվրասիական զարգացման բանկը ստորագրել են 10 մլն ԱՄՆ դոլարի վարկային պայմանագիր
2014 թվականի նոյեմբերի 11-ին Եվրասիական զարգացման բանկի և հայկական Արդշինինվեստբանկի միջև Մոսկվայում տեղի ունեցավ վարկային պայմանագրի ստորագրում: 10 միլիոն ԱՄՆ դոլարի վարկային միջոցները կուղղվեն փոքր և միջին ձեռնարկությունների կողմից ՀՀ բոլոր մարզերում իրականացվող նախագծերի ֆինանսավորմանը: Հաճախորդների ընտրությունը կկատարվի ըստ ԵԱԶԲ-ի հետ համաձայնեցված չափանիշների:
Սույն ծրագրի իրագործումը կնպաստի փոքր և միջին ձեռնարկությունների կայուն զարգացման համար նպաստավոր պայմանների ստեղծմանը և զարգացմանը, մրցակցային միջավայրի բարելավմանը, ինչպես նաև փոքր և միջին ձեռնարկությունների՝ տեղական և արտաքին շուկաներում մրցունակության բարձրացմանը:
«Ես բարձր եմ գնահատում այն փաստը, որ ԵԱԶԲ-ի կողմից տրամադրված միջոցները կնպաստեն Հայաստանի մասնավոր հատվածի զարգացմանն ի շնորհիվ փոքր և միջին ձեռնարկությունների համար երկարաժամկետ ֆինանսական միջոցների հասանելիության ընդլայնման:Այսօր ԵԱԶԲ-ն միավորում է իր ուժերը խոշորագույն ֆինանսական հաստատություններից մեկի հետ, որն ունի ուժեղ դիրքեր տեղական շուկայում և սպասարկում է այդ թվումփոքր, միկրո և միջին սեգմենտի հաճախորդներին: Սույն պայմանագրի ստորագրումը հանդիսանում է ԵԱԶԲ-ի և Արդշինինվեստբանկի միջև համագործակցությանլավ սկիզբ, որն անշուշտ կունենա ամրապնդման և ընդլայնման միտում»,-ասաց Արդշինինվեստբանկի Վարչության նախագահ Մհեր Գրիգորյանը:
«Փոքր և միջին ձեռնարկությունների զարգացումը հանդիսանում է տնտեսության ընդհանուր զարգացման կարևորագույն պայման, և մենք վստահ ենք, որ այս նախագիծը բարենպաստ ազդեցություն կթողնի այս գործընթացի վրա, - նշեց ԵԱԶԲ-ի Վարչության նախագահի տեղակալ Դմիտրի Կրասիլնիկովը,-բացի այդ, համաձայն ԵԱԶԲ-ի 2013-2017թթ.-ի ռազմավարության ՓՄՁ-ների վարկավորման նպատակով բանկային հատվածի ֆինանսավորումը հանդիսանում է Հայաստանում Բանկի ներդրումային գործունեության առաջնային ուղղություններից մեկը»:
Արդշինինվեստբանկը հիմնադրվել է 2002 թվականին: Բանկը հանդիսանում է Հայաստանի խոշորագույն բանկերից մեկը և ունի լայն մասնաճյուղային ցանց (55 մասնաճյուղ), ինչպես նաև ՓՄՁ հաճախորդների կայուն բազա: Լրացուցիչ տեղեկատվության կարող եք ստանալ՝ այցելելով www.ashib.amկամ զանգահարելով 59-04-04 հեռախոսահամարով:
Եվրասիական զարգացման բանկը հանդիսանում է միջազգային ֆինանսական կազմակերպություն՝ հիմնադրված 2006թ. Ռուսաստանի և Ղազախստանի կողմից մասնակից-պետությունների շուկայական տնտեսությունների զարգացմանը, դրանց կայուն տնտեսական աճին նպաստելու և փոխադարձ առևտրատնտեսականկապերի ընդլայնման նպատակով: ԵԱԶԲ-իկանոնադրական կապիտալը գերազանցում է 1,5 միլիարդ ԱՄՆ դոլարը: Մասնակից-պետություններն են Հայաստանի Հանրապետությունը, Բելառուսի Հանրապետությունը, Ղազախստանի Հանրապետությունը, Ղրղզստանի Հանրապետություն, Ռուսաստանի Դաշնությունը և Տաջիկստանի Հանրապետությունը: ԵԱԶԲ-ի վերաբերյալ լրացուցիչ տեղեկատվության համար այցելեք http://www.eabr.org:

Ардшининвестбанк и Евразийский банк развитияподписали кредитный договор на 10 млн. долларов США
11 ноября 2014 года в Москве состоялось подписание кредитного договора между Евразийским банком развития  и армянским Ардшининвестбанком. Кредит в размере 10 миллионов долларов будет направлен на кредитование проектов, реализуемых компаниями малого и среднего бизнеса во всех регионах Республики Армения.  Отбор клиентов будет производиться согласно согласованным с ЕАБР критериям.
Реализация проекта будет способствовать созданию и развитию благоприятных условий для устойчивого развития малого и среднего бизнеса, развитию конкурентной среды и повышению конкурентоспособности компаний МСБ на внутренних и внешних рынках.
«Я высоко ценю тот факт, что средства, предоставленные ЕАБР будут способствовать развитию армянского частного сектора благодаря расширению доступа малого и среднего бизнеса к долгосрочному финансированию. Сегодня ЕАБР объединяет усилия с одной из крупнейших финансовых организаций, имеющей сильные позиции на локальном рынке и обслуживающей в том числе клиентов малого, микро и среднего бизнеса. Подписание этого договора является хорошим стартом сотрудничества между ЕАБР и Ардшининвестбанком, которое безусловно будет иметь тенденцию укрепления и расширения», - сказал Мгер Григорян, Председатель правления Ардшининвестбанка.
«Развитие малых и средних предприятий является важнейшим условием развития экономики в целом, и мы уверены, что этот проект окажет благоприятное влияние на данный процесс, - отметил Дмитрий Красильников, Заместитель председателя правления ЕАБР. - Кроме того, согласно Стратегии ЕАБР на 2013-2017 гг. финансирование банковского сектора для целей последующего кредитования МСБ является одним из приоритетных направлений инвестиционной деятельности Банка в Армении».
Ардшининвестбанк был основан в 2002 году. Банк является одним из крупнейших банков Армении с широкой филиальной сетью (55 филиала), Банк также имеет стабильную базу клиентов малого и среднего бизнеса. Дополнительную информацию можно получить обратившись по адресу в интернете: www.ashib.am или по телефону: +374 (10) 59-04-04.
Евразийский банк развитияявляется международной финансовой организацией, учрежденной Россией и Казахстаном в январе 2006 года с целью содействия развитию рыночной экономики государств-участников, их устойчивому экономическому росту и расширению взаимных торгово-экономических связей. Уставный капитал ЕАБР превышает 1,5 млрд. долларов США. Государствами-участниками Банка являютсяРеспублика Армения, Республика Беларусь Республика Казахстан, Кыргызская Республика, Российская Федерация, и Республика Таджикистан.Более подробная информация о ЕАБР на сайтеhttp://www.eabr.org