Արդշինինվեստբանկը և Եվրասիական զարգացման բանկը ստորագրել են 10 մլն ԱՄՆ դոլարի վարկային պայմանագիր
2014 թվականի նոյեմբերի 11-ին Եվրասիական զարգացման բանկի և հայկական Արդշինինվեստբանկի միջև Մոսկվայում տեղի ունեցավ վարկային պայմանագրի ստորագրում: 10 միլիոն ԱՄՆ դոլարի վարկային միջոցները կուղղվեն փոքր և միջին ձեռնարկությունների կողմից ՀՀ բոլոր մարզերում իրականացվող նախագծերի ֆինանսավորմանը: Հաճախորդների ընտրությունը կկատարվի ըստ ԵԱԶԲ-ի հետ համաձայնեցված չափանիշների:
Սույն ծրագրի իրագործումը կնպաստի փոքր և միջին ձեռնարկությունների կայուն զարգացման համար նպաստավոր պայմանների ստեղծմանը և զարգացմանը, մրցակցային միջավայրի բարելավմանը, ինչպես նաև փոքր և միջին ձեռնարկությունների՝ տեղական և արտաքին շուկաներում մրցունակության բարձրացմանը:
«Ես բարձր եմ գնահատում այն փաստը, որ ԵԱԶԲ-ի կողմից տրամադրված միջոցները կնպաստեն Հայաստանի մասնավոր հատվածի զարգացմանն ի շնորհիվ փոքր և միջին ձեռնարկությունների համար երկարաժամկետ ֆինանսական միջոցների հասանելիության ընդլայնման:Այսօր ԵԱԶԲ-ն միավորում է իր ուժերը խոշորագույն ֆինանսական հաստատություններից մեկի հետ, որն ունի ուժեղ դիրքեր տեղական շուկայում և սպասարկում է այդ թվումփոքր, միկրո և միջին սեգմենտի հաճախորդներին: Սույն պայմանագրի ստորագրումը հանդիսանում է ԵԱԶԲ-ի և Արդշինինվեստբանկի միջև համագործակցությանլավ սկիզբ, որն անշուշտ կունենա ամրապնդման և ընդլայնման միտում»,-ասաց Արդշինինվեստբանկի Վարչության նախագահ Մհեր Գրիգորյանը:
«Փոքր և միջին ձեռնարկությունների զարգացումը հանդիսանում է տնտեսության ընդհանուր զարգացման կարևորագույն պայման, և մենք վստահ ենք, որ այս նախագիծը բարենպաստ ազդեցություն կթողնի այս գործընթացի վրա, - նշեց ԵԱԶԲ-ի Վարչության նախագահի տեղակալ Դմիտրի Կրասիլնիկովը,-բացի այդ, համաձայն ԵԱԶԲ-ի 2013-2017թթ.-ի ռազմավարության ՓՄՁ-ների վարկավորման նպատակով բանկային հատվածի ֆինանսավորումը հանդիսանում է Հայաստանում Բանկի ներդրումային գործունեության առաջնային ուղղություններից մեկը»:
Արդշինինվեստբանկը հիմնադրվել է 2002 թվականին: Բանկը հանդիսանում է Հայաստանի խոշորագույն բանկերից մեկը և ունի լայն մասնաճյուղային ցանց (55 մասնաճյուղ), ինչպես նաև ՓՄՁ հաճախորդների կայուն բազա: Լրացուցիչ տեղեկատվության կարող եք ստանալ՝ այցելելով www.ashib.amկամ զանգահարելով 59-04-04 հեռախոսահամարով:
Եվրասիական զարգացման բանկը հանդիսանում է միջազգային ֆինանսական կազմակերպություն՝ հիմնադրված 2006թ. Ռուսաստանի և Ղազախստանի կողմից մասնակից-պետությունների շուկայական տնտեսությունների զարգացմանը, դրանց կայուն տնտեսական աճին նպաստելու և փոխադարձ առևտրատնտեսականկապերի ընդլայնման նպատակով: ԵԱԶԲ-իկանոնադրական կապիտալը գերազանցում է 1,5 միլիարդ ԱՄՆ դոլարը: Մասնակից-պետություններն են Հայաստանի Հանրապետությունը, Բելառուսի Հանրապետությունը, Ղազախստանի Հանրապետությունը, Ղրղզստանի Հանրապետություն, Ռուսաստանի Դաշնությունը և Տաջիկստանի Հանրապետությունը: ԵԱԶԲ-ի վերաբերյալ լրացուցիչ տեղեկատվության համար այցելեք http://www.eabr.org:

Ardshininvestbank and Eurasian Development Bank have signed a USD 10 million loan agreement
On November 11, 2014 Eurasian Development Bank and Armenian Ardshininvestbank have signed a loan agreement in Moscow. Loan proceeds in amount of USD 10 million will be channeled to the financing of projects implemented by small- and medium-sized enterprises in all regions of the Republic of Armenia. The selection of clients will be made according to criteria agreed with EADB.
The completion of the project will contribute to the creation and development of favorable conditions for sustainablegrowth of small- and medium-sized businesses, enhancement of competitive environment and improvement of competitiveness of SMEs in internal and external markets.
“I highly value the fact, that the funds provided by EADB will contribute to the development of Armenian private sector due toincreased access to long-term financing for SMEs. Today EADB unites its forces with one of the largest financial institutions which has strong positions in the local market and serves among other clients small-, micro- and medium-sized enterprises. Signing of this agreement is a good start for cooperation between EADB and Ardshininvestbank which will certainlyhave tendency to strengthen and evolve,” said Mher Grigoryan, Chairman of the Management Board of Ardshininvestbank.
“Development of small- and medium-sized enterprises is a key condition for overall development of economy, and we are confident that this project will have a positive impact on this process, - mentioned Dmitry Krasilnikov, Deputy Chairman of the Management Board of EADB, -moreover according to EADB’s strategy for 2013-2017 the financing of banking sector for on-lending to SMEs is one of the priority directions of the Bank’s investment activity in Armenia”.
Established in 2002, Ardshininvestbank is one of the leading banks in Armenia and has a large distribution network with over 55 branches all over the country and a strong SME customer base. For additional information please visit www.ashib.am or call +374 (10) 59-04-04.
Eurasian Development Bank is an international financial institution established by Russia and Kazakhstan in 2006 with the aim of facilitatingthe development of market economies,sustainable economic growth and the expansion of trade and other economic ties in its member states.EADB’s charter capital exceeds USD 1,5 billion. Member-states of the Bank are Republic of Armenia, Republic of Belarus, Republic of Kazakhstan,Kyrgyz Republic, Russian Federation and Republic of Tajikistan. For more information about the Bank, please visit http://www.eabr.org.