Թբիլիսիում կայացել է Կիբեռանվտանգության և Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների զարգացման տարածաշրջանային VII Վեհաժողովը՝ GiTi-2014: Տարածաշրջանային վեհաժողովը կազմակերպվել է Տեղեկատվության Փոխանակման Գործակալության (PDP) կողմից և Բիզնես Խորհրդի աջակցությամբ՝ ICT: Տարածաշրջանային VII Վեհաժողովին մասնակցում էին Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների բնագավառում աշխատող 20 երկրներից ավելի քան 400 ընկերություն և կազմակերպություն:
Տարածաշրջանային VII Վեհաժողովի կազմակերպիչների հայտարարության համաձայն` կայացած վեհաժողովի հիմնական նպատակն է Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների բնագավառում վերջին ժամանակների ձեռքբերումների շնորհանդեսը, ինչպես նաև պրոֆիլային ընկերությունների միջև փորձի փոխանակման աջակցումը: «Ուզում եմ նշել, որ ժամանակակից հասարակության գիտակցման մակարդակը, դանդաղ, բայց, այնուամենայնիվ փոխվում է և հարմարվում ժամանակակից պայմաններին: Իսկ դա իր հերթին նշանակում է, որ քաղաքացիներն ավելի շատ ուշադրություն են դարձնում ինչպես այն հնարավորությունների վրա, որոնք բացվում են մշտապես զարգացող Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների բնագավառում, այնպես էլ այն ապրանքների վրա, որոնք թույլ են տալիս ապահովել մեր անձնական տվյալների անվտանգությունը», -GiTi 2014 կիբեռանվտանգության և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների զարգացման Տարածաշրջանային VII վեհաժողովի բացման արարողությանը ելույթ ունենալիս հայտարարել է Տեղեկատվության փոխանակման Միջազգային Համագործակցության հարցերով մասնաճյուղի ղեկավար Նինո Սարիշվիլին:
Վեհաժողովի աշխատանքին մասնակցել են նաև հայկական IT բնագավառում աշխատող խոշորագույն ընկերությունների` ArmTab և Apricot Software ներկայացուցիչները, որոնց ապրանքը ոչ միայն մեծ ուշադրության են արժանացել Վեհաժողովի հյուրերի և մասնակիցների կողմից, այլև արժանացել են պարգևների GiTi-2014 Տարածաշրջանային Վեհաժողովի կազմակերպիչների կողմից:
Technology & Science Dynamics (TSD) ընկերությունը հաղթող է ճանաչվել երկու` «The best Provider of IT education» և «The best Mobile solution» անվանակարգում, իսկ Apricot Software ընկերության կողմից ներկայացված ապրանքը` «AS-Accountant 6» հաշվապահական ծրագիրը, զբաղեցրել է Առաջին տեղը և արժանացել «Տարվա լավագույն ծրագրային ապահովում» մրցանակին (Software of the Year):
Այն մասին, թե ինչ է իրենից ներկայացնում Apricot Software ընկերությունը և նրա արտադրանքը, «Միություն»-ը զրուցել է Apricot Software-ի տնօրեն Վահագն Վասիլյանի հետ:
«Apricot Sofware ընկերությունը մի ընկերություն է, որը վերջերս է հայտնվել վրացական շուկայում: Մեր ռազմավարական գործընկերն է ArmSoft ընկերությունը, որն ահա 27 տարի է, ինչ աշխատում է Հայաստանի տեղեկատվական տեխնոլոգիաների շուկայում և հայկական շուկայում զբաղեցնում առաջնային դիրքեր: Ընկերության հիմնական գործունեությունն է բանկային համակարգերի, ERP-ի համակարգերի, հաշվապահական և առևտրային ծրագրերի անցկացում, ներմուծում և մշակում»:
Apricot Software ընկերությունը վերցրել է ArmSoft ընկերության մշակած ամենատարածված հաշվապահական ծրագրերը և իրականացրել է դրանց հարմարեցումը վրացական շուկայի համար: Այսինքն, թարգմանել է դրանք վրացերեն, հարմարեցրել վրացական օրենսդրությանը, ներգրավել են Վրաստանի ինտերնետ բանկային համակարգերը և հարկային ծառայության էլեկտրոնային համակարգը: Տվյալ ծրագրերի պահանջարկը հիմնված է հետևյալ բաղադրիչների միաձուլման վրա. Դրանք են` գործառությունը, գինն ու ներդրման և շահագործման պարզությունը:
Այսօր մենք առաջարկում ենք վրացի հաճախորդին խոշոր հաշվապահական համակարգերին հատուկ գործառույթներով ծրագիր` միջին և մանր սեգմենտին հատուկ գներով:
Ավելին, մենք առաջարկում ենք մեր հաճախորդներին անվճար հաշվապահական ծրագիր` AS-BookKeeper 6, որը AS-Accountant 6 ծրագրի հեշտացված տարբերակն է: Ծրագիրը իդեալական ընտրություն է մանր բիզնեսի համար: Ինչպես նաև այլընտրանքային ընտրություն է այն ընկերությունների համար, որոնք չեն կարող իրենց թույլ տալ գնել հաշվապահական ավելի հզոր համակարգեր: Ծրագրի հետ աշխատելիս հաշվապահը կարող է նաև օգտվել անվճար տեխնիկական աջակցությունից մեր մասնագետների կողմից:
Apricot Software-ը առաջարկում է ոչ միայն որակյալ արտադրանք, այլև սպասարկման բարձր մակարդակ: Մեր ընկերությունն աշխատում է առաջին հերթին հաճախորդի օգտին և այդ պատճառով մեր կողմից առաջարկվող սպասարկումն արմատապես տարբերվում է նրանից, ինչին սովոր է վրացի հաճախորդը:
Apricot Software-ը առաջարկում է իր հաճախորդին սպասարկման լայն սպեկտր` բազմակողմանի տեխնիկական աջակցություն, թրեյնինգներ, ուսուցողական ծրագրեր և տեսանյութեր, պորտալ հաճախորդի համար, գիտելիքների բազա և այլն: Մենք գիտենք, որ AS-Accountant 6 ծրագրին պահանջված է դարձնում ոչ միայն որակյալ սոֆտը, այլև բազմակողմանի սպասարկումը:
Վերջում ուզում եմ նշել, որ Apricot Software բիզնես մոդելը նեղ համագործակցություն է ենթադրում աուդիտ և հաշվապահական ծառայություններ առաջարկող ընկերությունների, ինչպես նաև հաշվապահություն ուսուցանող ուսումնական կենտրոնների հետ: Մենք համագրոծակիցներին հնարավորություն ենք տալիս վաստակել մեր ծառայությունների անցկացմամբ, ներդրմամբ և ուսուցմամբ: Վերջին ժամանակներս անցկացվել է ավելի քան 20 հաջողված շնորհանդեսներ, այնպիսի ըկերությունների, ինչպիսիք են` Grant Thornton, Capto group, UHY Baramidze, Finansical Office (Fino), KK-Group, Busines Audit service, Audit and Legal Service: Շնորհանդեսների նպատակն է եղել ներկայացնել մեր պոտենցյալ գործընկերներին Apricot Software ընկերությունը և նրա հաշվապահական հաշվառման ավտոմատ լուծումները», -պատմեց Apricot Software ընկերության տնօրեն Վահագն Վասիլյանը:
Ինչ վերաբերում է Technology & Science Dynamics (TSD) ընկերությանը, ապա դա խոշորագույն գիտահետազոտական ընկերություն է իր գրասենյակներով Հայաստանում և ԱՄՆ-ում, որը զբաղվում է ժամանակակից տեխնիկայի արտադրությամբ: Ընկերությունն արդեն երկրորդ տարին է, ինչ մասնակցում է GiTi տարածաշրջանային Վեհաժողովին և մեծ հետաքրքրություն է գրավում, երբեմն էլ նախանձ Տեղեկատվական տեխնոոգիաների բնագավառում աշխատող շատ այլ ընկերությունների կողմից:
«Տարածաշրջանային VI Վեհաժողովի շրջանակներում TSD ընկերությունը ներկայացրել է մի շարք ուսումնական տեխնոլոգիաներ. ArmTab-ի տարբեր չափսերի նոր մոդելներ, մեր կողմից թողարկվող ArmPhone սմարտֆոնի նոր մոդելներ, ընդհանուր գիտությունների, ֆիզիկայի, քիմիայի և կենսաբանության դպրոցական լաբորատորիաներ: Նաև վեհաժողովի մասնակիցները կարողացան ծանոթանալ մեր ընկերության կողմից թողարկվող պլանշետների հետ նախադպրոցական հաստատությունների համար, որոնցում ներբեռնված են հատուկ ուսումնական ծրագրեր: Մենք բերել ենք նաև մեր վերջին ձեռքբերումներից մեկը` ռադիոկապի նորագույն միջոց` ստեղծված հատուկ Արտակարգ իրավիճակների ծառայությունների համար: Այդ բոլոր ապրանքնքերը թողարկվում են Հայաստանում», -«Միության» հետ զրույցում պատմեց Technology & Science Dynamics ընկերության նախագահ Վահան Չաքարյանը:
Հարցին, թե արդյո՞ք ծրագրում է Technology & Science Dynamics ընկերությունը դուրս գալ վրացական շուկա, Վահան Չաքարյանը պատասխանեց, որ ընկերությունն աշխատում է այդ ուղղությամբ: «Այն արտադրանքը, որը մենք առաջարկում ենք վրացական շուկային, հիմնականում նախատեսված է ուսումնական բնագավառի համար: Խոսքը վերաբերում է դպրոցական լաբորատորիաներին և ժամանակակից պլանշետներին իր համապատասխան ուսումնական ծրագրերով», -հայտնել է Վահան Չաքարյանը:
Հարկ է նկատել, որ այսօրվա դրությամբ Վրաստանի հայալեզու դպրոցները ապահովված են այն նույն միջոցներով, ինչ վրացախոս դպրոցները: Օրինակ, հայալեզու դպրոցների առաջին դասարացիներն օգտվում են «նոուտբուք»-ներից, որոնք ունեն վրացալեզու ծրագրեր: Վրաստանի Կրթության նախարարն արդեն վաղուց տեղյակ է, որ «Վրաստանի Հայ Համայնքի» կողմից տվյալ դրությունը գնահատվում է որպես անմիջական խտրականություն հայալեզու առաջին դասարանցիների հանդեպ, մինչդեռ, չնայած կրթական ծրագրերը հայերեն թարգմանելու խոստմանը, մինչ օրս բոլոր ծրագրերը շարունակում են մնալ վրացալեզու: Այդ հարցի օպտիմալ լուծումը կարող էր լինել Վրաստանի պետական գերատեսչությունների ավելի բաց վերաբերմունքն այն ձեռքբերումների հանդեպ, որոնց հասել են տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում գործող հայկական ընկերությունները: Չէ՞ որ նրանք առաջարկում են ոչ թանկ, բայց միաժամանակ որակյալ ապրանքի լայն տեսականի…

Качество и высокий уровень сервиса. Армянские компании на грузинском рынке
В Тбилиси состоялась VII Региональная Конференция по Развитию Информационных Технологий и Кибербезопасности -GiTi 2014. Региональная конференция была организована Агентством по Обмену Информации(PDP) и при поддержке Бизнес Совета ICT. В работе VII Региональной Конференции принимали участие более чем 400 компаний и организаций работающих в сфере Информационных Технологий из 20 стран.
Согласно заявлению организаторов VII Региональной Конференции -основной целью состоявшейся Конференции является презентация последних достижений в сфере Информационных Технологий, а так же способствование обмену опытом между профильными компаниями.  «Хочу отметить, что уровень сознания современного общества, медленно, но все же меняется и адаптируется к современным условиям. А это, в свою очередь означает то, что граждане все больше внимания будут обращать как на те возможности, которые открываются благодаря постоянно развивающейся сфере Информационных Технологий, так и на продукты позволяющие обеспечить безопасность личных данных», -выступая на церемонии открытия VII Региональной Конференции по Развитию Информационных Технологий и Кибербезопасности -GiTi 2014, заявила руководитель департамента по вопросам Международного Сотрудничества Агентства по Обмену Информации –Нино Саришвили.
В работе Конференции так же принимали участие и представители крупных армянских компаний, работающих в сфере IT – Technology & Science Dynamics (TSD) и Apricot Software, продукты которых не только привлекли большое внимание со стороны участников и гостей Конференции, но и удостоились наград со стороны организаторов Региональной Конференции GiTi-2014.
Компания Technology & Science Dynamics (TSD) удостоилась победы сразу в двух номинациях -«The best Provider of IT education» и «The best Mobile solution», а продукт представляемый компанией Apricot Software - бухгалтерская программа «AS-Accountant 6» удостоилась Первого места и награды в номинации «Лучшее Программное обеспечение Года» (Software of the Year).
О том –что же из себя представляет компания Apricot Software и предлагаемые ею продукции «Миутьюн» пообщался с директором Apricot Software-а Ваагном Василяном.
«Компания Apricot Sofware, это компания, которая совсем недавно появилась на грузинском рынке. Нашим стратегическим партнером является компания ArmSoft, которая вот уже на протяжении 27 лет работает на рынке Информационных Технологий в Армении и занимает лидирующие позиции на армянском рынке. Основной деятельностью компании является разработка, внедрение и сопровождение банковских систем, ERP-систем, бухгалтерских и торговых программ.
Компания Apricot Software взяла самые популярные бухгалтерские программы, разработанные компанией ArmSoft, и осуществили их адаптацию для грузинского рынка. То есть -перевела их на грузинский язык, локализовала под грузинское законодательство, интегрировали с электронной системой налоговой службы и популярными интернет банкинг системами Грузии. Востребованность данных программ основана на совокупности следующих параметров –это функциональность, цена и легкость внедрения и эксплуатации.
Сегодня мы предлагаем грузинским потребителям программу с функциональностью присущие крупным бух. системам по ценам присущим для среднего и малого сегмента.
Более того, мы предлагаем нашим клиентам бесплатную бухгалтерскую программу AS-BookKeeper 6, которая является усеченной (лайт) версий программы AS-Accountant 6. Программа является идеальным решением для малого бизнеса. Так же она является альтернативным решением для компаний которые не могут позволить себе покупать более мощные системы автоматизации бухучета. При работе с программой бухгалтер может так же воспользоваться бесплатной технической поддержкой со стороны наших специалистов.
Apricot Software не только предлагает качественную продукцию, но и высокий уровень обслуживания. Наша компания работает в первую очередь на потребителя и по этому уровень предлагаемого нами сервиса–кардинально отличается от того, к чему привык грузинский потребитель.
Apricot Software предлагает своим клиентам широкий спектр сервиса – всесторонняя техническая поддержка, тренинги, обучающие программы и ролики, портал для клиентов, база знаний и т.д.
Мы знаем, что программу AS-Accountant 6 делает востребованной не только качественный софт, но так же и всесторонний сервис.
В конце хочу отметить, что бизнес модель Apricot Software предполагает тесное сотрудничество с компаниями предлагающие аудиторские и бухгалтерские услуги а так же с учебными центрами по обучению бухгалтерии. Мы даем возможность партнерам зарабатывать на услугах по внедрению, обучению и сопровождению  наших программ. За последнее время были проведены более 20 успешных презентаций таким компаниям как Grant Thornton, Capto group, UHY Baramidze, Finansical Office (Fino), KK-Group, Busines Audit service, Audit and Legal Service. Целью презентаций было представить нашим потенциальным партнерам компанию Apricot Software и его решения по автоматизации бухгалтерского учета.», -рассказал директор компании Apricot Software –Ваагн Василян.
Что же касается компании Technology & Science Dynamics (TSD), то это крупнейшая научно-исследовательская компания с офисами в Ереване, Армения и Санта-Барбаре, США, которая занимается производством современной техники. Компания уже второй год, как участвует в Региональной конференции GiTi и привлекает большой интерес, а порой и зависть со стороны многих компаний, работающих в сфере Информационных Технологий.
«В ходе проводящейся в рамках VI Региональной Конференции компания Technology & Science Dynamics представила ряд образовательных технологий: новые модели ArmTab разных размеров, новые модели выпускаемых нами смартфонов –ArmPhone, школьные лаборатории по общим наукам, физике, химии и биологии. Также участники Конференции смогли ознакомиться с производимыми нашей компанией планшетами для дошкольных учреждений, в которых загружены специальные образовательные программы. Мы также привезли одно из последних наших достижений –новейшее средство радиосвязи, специально созданное для служб Экстренной Помощи. Все эти продукты производятся в Армении», - в беседе с «Миутьюном» рассказал президент компании Technology & Science Dynamics -Ваган Чакарян.
На вопрос, планирует ли компания Technology & Science Dynamics выйти на грузинский рынок, Ваган Чакарян ответил, что компания работает в данном направлении.
«Та продукция, которую мы предлагаем грузинскому рынку, в основном предназначена для образовательной сферы. Речь идет о школьных лабораториях и современных планшетах с соответствующими образовательными программами», - заявил Ваган Чакарян.
Следует заметить, что на сегодняшний день армяно-язычные школы Грузии обеспечиваются теми же средствами, что и грузино-язычные. Так, например, первоклассники из армяно-язычных школ обучаются по т.н. «нетбукам», программы которых грузино-язычные. Министерство образования Грузии уже давно в курсе о том, что «Общиной Армян Грузии» данное положение расценивается как прямая дискриминация армяно-язычных первоклассников, однако, несмотря на обещание перевести обучающие программы на армянский язык, до сегодняшнего дня все программы продолжают оставаться грузино-язычными. Оптимальным решением этого вопроса могла бы стать открытость государственных ведомст Грузии по отношению к тем достижениям, которые совершены армянскими компаниями работающими в сфере Информационных технологий. Ведь они предлагают широкий ассортимент недорогой, и в то же время качественной продукции…