«Բանկերը վտարում են մարդկանց իրենց տներից».Վրաց Պատրիարք
Դեկտեմբերի 4-ին լարիի կուրսը դոլարի նկատմամբ իջել է 0.0368 կետով: Եվրոյի նկատմամբ` 0.0433 կետով, իսկ բրիտանական ֆունտի նկատմամբ` 0.0622: Վրաստանի Ազգային Բանկի կանխատեսման համաձայն` դեկտեմբերի 5-ին մեկ ԱՄՆ դոլարը կարժենա 1.8984 լարի, իսկ մեկ եվրոն`2.3383 լարի:
Վրաստանի Ֆինանսների նախարարի համաձայն` «լարին արդեն չի վերադառնա իր նախկին արժեքին»: Ֆինանսների նախարարի խոսքերի համաձայն` ազգային արժույթի արժեզրկումը ոչ մի կերպ չի անրադառնա երկրի բյուջեի վրա: «Ես չեմ կարող համաձայնել փորձագետների կարծիքի հետ, որոնք կարծում են, որ լարիի արժեզրկումը կարտացոլվի պետբյուջեի վրա: Ես կարող եմ բոլոր կասկածողներին փոխանցել մեր վիճակագրությունը, և նրանք կարող են հասկանալ, որ իրենց հոռետեսական կանխատեսումներով չեն կայունացնում ազգային արժույթը, այլ խուճապ են ստեղծում», -դեկտեմբերի 4-ին հայտարարել է Վրաստանի Ֆինանսների նախարարը:
Վրաց Պատրիարքը դիմել է բանկերին «մարդկանց իրենց տներից չվտարել ձմեռվա ընթացքում» խնդրանքով: «Մարդիկ պարտքեր են վերցրել բանկերից և գրավ են դրել իրենց տները: Որոշները արդյունքում կորցրել են իրենց տները… Եվ հիմա` ձմռանը, բանկերը վտարում են մարդկանց իրենց տներից և սեփականացնում են այդ տները: Մարդիկ մնում են փողոցներում, առանց տանիքի: Ուզում եմ խնդրել բանկերին` գոնե ձմռանը մի´ վտարեք մարդկանց: Խնդրում եմ ձեզ` օգնե´ք, ներե´ք այդ մարդկանց կամ գոնե մի´ վտարեք նրանց իրենց տներից…»
Վրաստանի Կրթության նախարարության տարածած հայտարարության համաձայն` «երկրի բոլոր դպրոցներում ձմեռային արձակուրդները կսկսվեն դեկտեմբերի 30-ին և կշարունակվեն մինչ հունվարի 14 ներառյալ»:
«Նոր կառավարության` իշխանության գլուխ գալուց հետո Վրաստանի կողմից արտահանվող ապրանքի ծավալն աճել է: Միակ բանը, ինչ մենք դադարեցրել ենք արտահանել, բարեփոխումներն են: Նախկին կառավարությունը համոզում էր իր քաղաքացիներին, որ մեր բարեփոխումները մեծ ժողովրդականություն են վայելում այլ երկրներում… Հիմա մենք արդեն բարեփոխումներ չենք արտահանում, մինչդեռ «Հանրապետական կուսակցությունը» և երկրի նախագահը, դատելով ամեն ինչից, որոշել են լրացնել այդ բացը: Նրանք որոշել են առաջարկել մեր բարեփոխումները Եվրոպային և Ամերիկային», -դեկտեմբերի 4-ին հայտարարել է Վրաստանի նախկին վարչապետ Իվանիշվիլին:
Աշխատանքային այցով Վրաստան ժամանած ՆԱՏՕ-ի Գլխավոր Քարտուղարի հատուկ ներկայացուցիչ Ջեյմս Ապատուրայը դեկտեմբերի 4-ին հանդիպում է անցկացրել Վրաստանի Խորհրդարանի նախագահի հետ: «Ինչպես հայտնել է Ջեյմս Ապատուրայը, այսօր նա եղել է Վրաստանի Պաշտպանության նախարարությունում և համոզվել է, որ մենք ոչ միայն չենք փոխել քաղաքական ուղղությունը, բայց և բոլոր, նույնիսկ տեխնիկական մակարդակի մանր հարցերը շարունակում են զարգանալ այնպես, ինչպես մեզնից ակնկալում է ՆԱՏՕ-ն, այնպես, ինչպես դա ծրագրված է: Ապատուրայը ասել է մեզ, որ ներքաղաքական կյանքը ներքին կյանք է… Եվ ներքին մակարդակում, թե որը ինչպես պետք է կատարվի, պետք է որոշեն իրենք` վրացիները: Բայց միջազգային հանրությունը Վրաստանից ակնկալում է ավելի մեծ կայունություն և ողջամտություն նման հարցերի հանդեպ: Ապատուրայի հետ հանդիպման ընթացքում մենք խոսել ենք այն մասին, որ 2016թ. շատ կարևոր տարի կլինի ինչպես Վրաստանի ներսում, այնպես էլ նրա սահմաններից դուրս: 2016թ. գարնանը կկայանա ՆԱՏՕ-ի հերթական գագաթաժողովը և այդ ժամանակ ՆԱՏՕ-ն սպասելու է մեզնից հստակ առաջընթաց անցկացվող ծրագրերի կապակցությամբ, այդ թվում նաև ՆԱՏՕ-ի Ուսումնական Կենտրոնի կապակցությամբ», -դեկտեմբերի 4-ին հայտարարել է Վրաստանի Խորհրդարանի նախագահը:
«Հիմա Ուկրաինայի, Վրաստանի, Մոլդովայի` ՆԱՏՕ-ին անդմակցելու մասին խոսելու ժամանակը չէ: Այսօր ՆԱՏՕ-ն պետք է առավելագույնս կենտրոնանա իր հավաքական անվտանգությունն ամրացնելու վրա: ՆԱՏՕ-ն պետք է ամրացնի իր սահմանները և պաշտպանի իր անդամներին: Ուկրաինային, Վրաստանին և Մոլդովային Եվրամիությանը և Եվրոպական շուկային ավելի շատ մոտեցնելու համար անհրաժեշտ է աջակցել այդ երկրներում քաղաքական և տնտեսական բարեփոխումների անցկացմանը: Խոսել այն մասին, որ այդ երկրները կդառնան ՆԱՏՕ-ի անդամներ` հակաարդյունավետ է», -դեկտեմբերի 4-ին հայտարարել է Եվրոպական Խորհրդարանի Արտաքին Գործերի հարցերով կոմիտետի նախագահը:

События дня. 4 декабря, Грузия
4 декабря курс лари, по отношению к доллару понизился на 0.0368 пунктов. По отношению к евро –понизился на  0.0433 пункта, а по отношению к британскому фунту –на 0.0622 пункта. Согласно прогнозам Национального Банка Грузии, 5 декабря один доллар США буде стоить 1.8984 лари, а один евро -2.3383 лари.
Согласно заявлению министра финансов Грузии, «лари уже не вернется на прежние позиции». По словам министра финансов обесценивание национальной валюты никак не повлияет на Бюджет страны. «Я не могу согласиться с мнением экспертов, которые считаю, что понижение стоимости лари отразиться на государственном Бюджете. Я могу передать всем сомневающимся экспертам нашу статистику, и они смогут понять, что своими пессимистичными прогнозами они не укрепляют национальную валюту, а создают панику», -4 декабря заявил министр финансов Грузии.
Грузинский патриарх обратился к банкам с просьбой «не выселять людей из их домов в течении зимы». «Люди взяли долги из банка, и заложили свои дома. Кое кто в результате потерял дом… И теперь, зимой, банки выселяют людей из домов и забирают себе эти дома. Люди остаются на улице, без крыши над головой. Хочу попросить банки –хотя бы зимой не выселяйте людей. Прошу Вас –помогите, простите этих людей, или хотя бы не выселяйте их из домов…»
Согласно заявлению, распространенному министерством образования Грузии «во всех школах страны зимние каникулы начнутся 30 декабря и продлятся до 14 января включительно».
«После прихода к власти нового правительства объем продукции экспортируемой Грузией –вырос. Единственное, что мы перестали экспортировать –это реформы. Предыдущее правительство убеждало всю страну в том, что наши реформы пользуются большой популярностью в других странах… сейчас мы уже не экспортируем реформы, однако «Республиканская партия» и президент страны, судя по всему решили восполнить этот недостаток. Они решили предлагать наши реформы Европе и Америке», -4 декабря заявил бывший премьер министр Грузии –Иванишвили.
Прибывший с рабочим визитом в Грузию специальный представитель генерального секретаря НАТО –Джеймс Апатурай 4 декабря провел встречу с председателем парламента Грузии. «Как заявил Джеймс Апатурай, сегодня он побывал в министерстве Обороны Грузии и убедился в том, что мы не только не изменили политический курс, но и все, даже мелкие вопросы на техническом уровне продолжают развиваться так, как ожидает от нас НАТО –так, как это запланировано. Апатурай сказал нам, что внутренняя политическая жизнь –это внутренняя жизнь… И решать –что и как на внутреннем уровне будет происходить –должны сами грузины. Но международное сообщество ждет от Грузии большей стабильности и большей вдумчивости, в ходе подобных вопросов. В ходе встречи с Апатураем мы говорили о том, что 2016 год будет очень важным годом как внутри Грузии, так и за ее пределами. Весной 2016 года состоится очередной саммит НАТО и к этому времени НАТО ждет от нас конкретного прогресса в связи с проводимыми программами, в том числе и в связи с Учебным Центром НАТО», -4 декабря заявил председатель парламента Грузии.
«Сейчас не время говорить о членстве Украины, Грузии и Молдавии в НАТО. Сегодня НАТО должно максимально сконцентрироваться на усилении своей коллективной безопасности. НАТО должно укрепить свои границы и защитить своих членов. Для того, что бы еще больше приблизить Украину, Грузию и Молдавию к интеграции с Европейским Союзом и европейским рынком, необходимо способствовать проведению политических и экономических реформ в этих странах. Говорить о том, что эти страны станут членами НАТО –является контр продуктивным», -4 декабря заявил председатель комитета по вопросам Иностранных Дел Европейского парламента.