ԵԱՀԿ դիտարկումն ընդհատվել է
Հունվարի 14-ին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության իշխանությունների հետ ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն` ԵԱՀԿ առաքելությունը Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի զինված ուժերի շփման գծի պլանային դիտարկում է անց կացրել Հադրութի ուղղությամբ՝ Հորադիզ բնակավայրի մոտակայքում:
ԼՂՀ պաշտպանության բանակի դիրքերից դիտարկմանը մասնակցել են ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի դաշտային օգնականներ Խրիստո Խրիստովը /Բուլղարիա/ և Իրժի Աբերլեն /Չեխիա/։
Շփման գծի հակառակ կողմից դիտարկմանը մասնակցել են ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի դաշտային օգնական Եվգենի Շարովը /Ուկրաինա/, ինչպես նաև ԳՆԱՆ անձնական օգնական Սայմոն Թիլերը /Մեծ Բրիտանիա/ և ԵԱՀԿ ԳՆԱՆ գրասենյակի աշխատակից Պետեր Սվեդբերգը /Շվեդիա/:
Ղարաբաղյան կողմը ԵԱՀԿ առաքելությունը դուրս է բերել իր առաջապահ դիրքեր, սակայն ադրբեջանական կողմից արձակած կրակոցի պատճառով ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի դաշտային օգնականները՝ ելնելով անվտանգության նկատառումներից նպատակահարմար են գտել ընդհատել դիտարկման անցկացումը:

• 14-01-2015 14:08:26   |   |  Politics
On January 14, in accordance with the arrangement reached with the authorities of the Nagorno Karabakh Republic, the OSCE Mission conducted a planned monitoring of the Line of Contact between the armed forces of Nagorno Karabakh and Azerbaijan in the Hadrut direction near Horadiz settlement.
From the positions of the NKR Defense Army, Field Assistants of the Personal Representative of the OSCE Chairman-in-Office Khristo Khristov (Bulgaria) and Jiri Aberle (Czech Republic) participated in the monitoring.
From the opposite side of the Line of Contact, Field Assistant of the Personal Representative of the OSCE Chairman-in-Office Yevgeny Sharov (Ukraine), as well as Personal Assistant to the Personal Representative of the CiO Simon Tiller (Great Britain) and staff member of the Office Peter Svedberg (Sweden) participated in the monitoring.
The Karabakh side led the OSCE mission to its front-lines, however, due to the shot from the Azerbaijani side, the Field Assistants of the Personal Representative of the OSCE Chairman-in-Office, for safety reasons, found it expedient to halt the monitoring.