Լեւոն Տեր-Պետրոսյան. «Եվս մի այսպիսի նախաձեռնողական<br /> քաղաքականություն` եւ Հայաստանից ու Արցախից ոչինչ չի մնա»<br />
Լեւոն Տեր-Պետրոսյան. «Եվս մի այսպիսի նախաձեռնողական
քաղաքականություն` եւ Հայաստանից ու Արցախից ոչինչ չի մնա»
• 01-03-2010 21:04:00   | Հայաստան  |  Քաղաքական
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՄԱՐՏԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: «Եվս մի այսպիսի նախաձեռնողական քաղաքականություն` եւ Հայաստանից ու Արցախից ոչինչ չի մնա»,- մեկնաբանելով ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի վարած արտաքին քաղաքականությունը` մարտի 1-ի հանրահավաքում հայտարարեց ՀՀ առաջին նախագահ, Հայ Ազգային կոնգրեսի (ՀԱԿ) առաջնորդ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը: Նրա խոսքերով, առասպել է այն խոսակցությունը, թե իբր հայ-թուրքական հաշտեցման գործընթացը մտել է փակուղի: Իրականում, ըստ ՀԱԿ-ի առաջնորդի, Թուրքիան հասել է իր ուզածին` կասեցրել է Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործընթացը, այժմ բոլորովին շտապելու կարիք չունի եւ բանակցությունները Հայաստանի հետ կշարունակի միայն ղարաբաղյան խնդրում իր ակնկալած առաջընթացի դեպքում: Լ.Տեր-Պետրոսյանի դիտարկմամբ, Թուրքիան վաղուց է ապացուցել, որ ինքը ճնշումներից վախեցող երկիր չէ: Այդ ամենը, ինչպես հայտարարեց ՀՀ առաջին նախագահը, նշանակում է, որ Ս.Սարգսյանի վարած արտաքին քաղաքականությունը խայտառակ կերպով ձախողվել է: Ինչ վերաբերում է մարտի 1-ի խորհրդին, ապա, ըստ Լ.Տեր-Պետրոսյանի, այն առաջին հերթին տասը զոհերի ոգեկոչման եւ ոճիրը համակողմանիորեն գնահատելու օրն է: Նա հավելեց, որ խոսելով 2008թ.-ի մարտի 1-ի դեպքերի մասին` շատերը մոռանում են դրանց սկզբնապատճառը` կեղծված նախագահական ընտրությունները: Առաջին նախագահը նշեց, որ եթե այդ կեղծիքը չլիներ, ժողովուրդը 10 օր շարունակ հանրահավաքների չէր մասնակցի, իսկ իշխանությունը զավթած մարդիկ բռնության դիմելու կարիք չէին ունենա: Նրա կանխատեսմամբ, գալու է մի օր, երբ 2008թ.-ի մարտի 1-ի սպանդի նախօրոք կազմակերպված լինելը Հաագայի միջազգային դատարանում դառնալու է նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի դեմ հարուցվելիք քրեական գործի հիմնական փաստարկը: Լ.Տեր-Պետրոսյանի ելույթից առաջ հնչեցին շուրջ մեկ տասնյակ ելույթներ: ՀԱԿ-ի ներկայացուցիչ Վահագն Խաչատրյանն ու ՀՀ նախկին վարչապետ Հրանտ Բագրատյանն անդրադարձան գազի գնի թանկացմանը` նշելով, որ դա ամենեւին կապ չունի ռուսական գազի սակագնի բարձրացման հետ: Պարզապես, Հ.Բագրատյանի խոսքերով, ՀՀ իշխանությունները այդպիսով «լրացուցիչ հարկ են դրել ժողովրդի վրա, որպեսզի վերջինս ակամա սուբսիդավորի հարուստներին»: Հանրահավաքի ավարտից հետո ցուցարարները երթով անցան Երեւանի կենտրոնական փողոցներով:

Levon Ter-Petrosian: Another such policy of initiative, and<br /> nothing will remain of Armenia and Artsakh <br />
Levon Ter-Petrosian: Another such policy of initiative, and
nothing will remain of Armenia and Artsakh
• 01-03-2010 21:04:00   | Armenia  |  Politics
YEREVAN, MARCH 1, NOYAN TAPAN. "Another such a policy of initiative, and nothing will remain of Armenia and Artsakh," the first President of Armenia, leader of the Armenian National Congress (ANC) Levon Ter-Petrosian said at the March 1 rally, when commenting on the foreign policy conducted by Armenian President Serzh Sargsyan. In his words, the talk that the Armenian-Turkish rapprochement has allegedly reached a deadlock is a myth. In reality, according to the ANC's leader, Turkey has achieved what it wanted: it suspended the Armenian Genocide recognition process, and now there is no need for Turkey to hurry and it will continue negotiations with Armenia only in case of progress that it expects in the Karabakh problem. L. Ter-Petrosian said that Turkey proved long ago that it is not a country to be afraid of any pressure. He declared that all this means that the foreign policy of Serzh Sargsyan has failed shamefully. As regards the symbol of March 1, L. Ter-Petrosian said it is a day of remembrance of the 10 victims of the March 1 events and a day for giving a comprehensive assessment of that crime. He added that while speaking about the 1 March 2008 events, many forget their initial cause - the rigged presidential election. L. Ter-Petrosian underlined that if election rigging had not been committed, people would not have held rallies for 10 days, while those who seized power would have needed to resort to violence. By his forecast, one day the organized nature of the March 1 slaughter will become the main argument in the lawsuit to be brought against the former President Robert Kocharian in the Hague Court. About a dozen speeches were made prior to L. Ter-Petrosian's speech. The member of ANC Vahagn Khachatrian and the former Prime Minister Hrant Bagratian spoke about the gas price growth, noting that it has no relation to the rise in the Russian gas tariff. In H. Bagratian's words, in this way the Armenian authorities "put an additional tax on the people so that the latter will subsidize the rich willy-nilly". After the rally, the participants marched through central streets of Yerevan.