05-02-2015 18:04:28 | Հայաստան | Գիտություն եւ տեխնոլոգիաներ
Հայաստանի հեռահաղորդակցության առաջատար օպերատոր ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը տեղեկատվական ժամանակակից ենթակառուցվածքներով է ապահովել մայրաքաղաքում ծանրաբեռնված սպասարկում իրականացնող գրադարանները: Քաղաքապետարանի ենթակայությամբ գործող՝ Ավետիք Իսահակյանի անվան գրադարանի բոլոր մասնաճյուղերում ստեղծվել են Wi-Fi անկյուններ: Տրամադրվել է «Home-Zone Turbo» փաթեթի շրջանակում գործող 13 հատ 3G երթուղիչ:
Պետության և մասնավոր հատվածի այս համագործակցության հիմքում ընթերցասեր հասարակությանն ընդառաջելու ցանկությունն է: Ծրագիրը թիրախային խմբին` երիտասարդ սերնդին, հասանելի է դարձնում նորարարական տեխնոլոգիաների ընձեռած հնարավորությունը: Համացանցի տեղեկատվական հզոր բազայից օգտվողների թիվը տարեցտարի ավելանում է: Վիճակագրական տվյալներով, միայն անցյալ տարվա ընթացքում, շուրջ 13 հազարով ավելացել է նշված գրադարաններ այցելությունների և առկա հնարավորություններից օգտվողների թիվը: Ծրագրի տարեկան արժեքը կազմում է ավելի քան 2,4 մլն դրամ: Այս գրադարաններում այսօրինակ հնարավորությունների տրամադրման համար, ընդհանուր առմամբ, հատկացվել է 4,8 մլն դրամ:
Հաշվի առնելով արդյունավետությունը` համագործակցող կողմերը որոշել են ընդլայնել ծրագիրը: Ընթացիկ տարում նախատեսվում է ինտերնետ հասանելության սարքերով ապահովել մշակութային ևս 4 օջախ. Երևան քաղաքի պատմության, Ժամանակակից արվեստի թանգարաններում, Կարեն Դեմիրճյանի տուն-թանգարանում, ինչպես նաև «Էրեբունի» պատմահնագիտական արգելոց-թանգարանում:

VivaCell-MTS and the Center of Management Technologies of Yerevan provided Internet in the branches of the City Central library after Avetik Isahakyan
05-02-2015 18:04:28 | Armenia | Science and Technology
Armenia’s leading telecommunications operator VivaCell-MTS provided a number of libraries in Yerevan with modern information infrastructures. Wi-Fi corners were created in all branches of City Central Library after Avetik Isahakyan managed by the Yerevan Municipality. 13 3G-compatible Wi-Fi routers with “Home Zone Turbo” Internet package were donated to the branches of the library.
The wish to encourage reading lies in the core of this initiative implemented jointly by the state and private sectors. The project makes the use of innovative technologies easier for the young generation, its target group. The number of users of the rich information available on the Internet grows year by year. According to statistics, within the last year alone the number of patrons of the above-mentioned libraries has grown by around 13 000 people. The cost of the project is over AMD2.4 million per year. In general, AMD 4.8 million has been allocated for the implementation of the whole project.
Taking into account the efficiency of the program, the cooperating sides have decided to expand it.
It is planned to provide Internet access to four more cultural centers in the current year: the Museum of History of Yerevan, the Modern Art Museum of Yerevan, Karen Demirchyan Museum and the Erebuni Historical and Archeological Museum-Reserve.