Հարութ Սասունյան. Ո՞վ է պատասխանատու Էրդողանին մոլեռանդ բռնակալ դարձնելու համար
Երբ 2002 թվականին Թուրքիայում իշխանության գլուխ եկավ «Արդարություն և զարգացում» կուսակցությունը, նրա հիմնադիր Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը բարեպաշտ մահմեդականի տպավորություն էր թողում, որ ձգտում էր վերացնել կոռուպցիան և բարելավել Թուրքիայի քաղաքացիների կենսամակարդակը:
Վերջին 13 տարիների ընթացքում Էրդողանը աստիճանաբար վերածվեց
կոռումպացված բռնակալի՝ ժամանակակից Օսմանյան սուլթանի հովերով տարված: Արդյոք ի սկզբանե նա եղե՞լ է գառան մորթի հագած գայլ, թե՞ շփացել է միջազգային հանրության կույր աջակցության և շռայլ գովասանքների պատճառով: Հատկանշական է, որ նախագահ Օբաման Էրդողանին անվանում էր աշխարհի հինգ ղեկավարներից մեկը, որոնց հետ նա հատկապես մտերիմ էր: Օբաման և այլ պետությունների ղեկավարները վերջապես հասկացան, որ իրենց ստեղծած հրեշը դուրս է եկել շշից և վերահսկողությունից: Էրդողանի հանդեպ վստահության չարաշահման գլխավոր զոհը ոչ այլ ոք էր, քան Սիրիայի նախագահ Բաշար ալ-Ասադը:
Թե ինչքան ամբարտավան են դարձել Էրդողանը և Թուրքիայի ղեկավարները, ցույց են տալիս ստորև հատվածները նրանց վերջին հրապարակային ելույթներից, ինչպես ներկայացված է Մերձավոր Արևելքի լրատվամիջոցների հետազոտությունների ինստիտուտի կողմից.
Հունվարի 21-ին Ստամբուլում կայացած Իսլամական երկրների միջխորհրդարանական միության համաժողովում Էրդողանն իր ճառով ավելի շատ նմանվեց Իսլամական պետության առաջնորդի, քան ՆԱՏՕ-ի անդամ պետության նախագահի՝ կոչ անելով մահմեդական երկրներին «միավորվել և պարտության մատնել Լոուրենս Արաբացու հետնորդներին, որոնք ձգտում են քայքայել Մերձավոր Արևելքը»: Նա մեղադրեց Արևմուտքին իսլամական աշխարհի դեմ դավադրություն կազմակերպելու և մահմեդականների եղբայրասպանության պատճառ դառնալու համար:
Վերջերս Ջիբութի կատարած այցելության ժամանակ Էրդողանը պարծեցավ. «Թուրքիան հզոր երկիր է: Եթե դուք [Եվրամիություն] Թուրքիային դեռ դիտում եք որպես մի երկրի, որը կաղաչի ձեր [ԵՄ] դռանը, ապա Թուրքիան այն երկիրը չէ, որ խնդրի»: Ի պատասխան Թուրքիայում լրատվամիջոցների դեմ կիրառված պատժամիջոցների վերաբերյալ հնչած եվրոպական քննադատությանը՝ Էրդողանը հայտարարեց ԵՄ ղեկավարներին՝ «ձեզ պահեք ձեր գաղափարները» և հավելեց. «Բարի եղեք գալ Թուրքիա, որպեսզի Թուրքիա՛ն ձեզ ժողովրդավարության դասեր տա»:
Թուրքիայի փոխվարչապետ Նուման Քուրթուլմուշը, ուղեկցելով Էրդողանին Աֆրիկա կատարած ճանապարհորդության ժամանակ, անամոթաբար խաղարկեց ռասայականության քարտը՝ դիմելով տեղացիներին. «Օսմանյան կայսրության անկումից հետո, աֆրիկացիներն առաջին անգամ են տեսնում սպիտակ ձեռք, որը չի շահագործում, ստրկացնում կամ բռունցքով հարվածում նրանց գլխին. սպիտակ ձեռք, որ չի շահագործում նրանց հանքերը, վերացնում նրանց արժեքները, ձուլում նրանց կամ դիտում նրանց որպես ստորադաս արարածների: Նրանք տեսնում են Թուրքիայի սպիտակ ձեռքը, որը նրանց բոլորին ընդունում է որպես հավասարի և եղբոր.... Մենք փորձում ենք օժանդակել այս սևամորթ, բայց ջերմասիրտ մարդկանց վերածննդին»: Քուրթուլմուշը, հավանաբար, հուսով էր, որ նրա աֆրիկյան ունկնդիրներն անտեղյակ կլինեն, որ Էրդողանը հաճախակի է օգտագործում «զենջի» (սևամորթ) նսեմացուցիչ և ռասիստական եզրույթը՝ ցածրակարգ մարդկանց բնութագրելու համար...
Չցանկանալով ամբարտավանությամբ և կրոնական մոլեռանդությամբ հետ մնալ Էրդողանից և Քուրթուլմուշից՝ վարչապետ Դավութօղլուն անցյալ ամիս Ցյուրիխում տեղի թուրք բնակչության բազմամարդ հանրահավաքում հայտարարեց. «Իսլամը Եվրոպայի բնիկ կրոնն է և շարունակելու է այդպես մնալ: Չնայած խոչընդոտներին, նախապաշարմունքներին և բազմաթիվ սադրանքաներին՝ Թուրքիան շարունակելու է քայլել ԵՄ անդամության ճանապարհով.... Ալլահի ողորմածությամբ, մենք երբեք չենք խոնարհի մեր գլուխը: Մենք թոռներն ենք Գալիպոլիում մարտնչած հերոսների, որոնք երբեք չեն խոնարհել իրենց գլուխը: Երբ 2002 թ. մենք եկանք իշխանության, նրանք [ԵՄ] ասացին, որ Թուրքիան շատ աղքատ, շատ տկար երկիր է և բեռ կդառնա Եվրոպայի համար:  Շնորհակալություն Ալլահին, Թուրքիան այսօր ուժեղ երկիր է.... Մենք բեռ չենք Եվրոպայի համար: Թուրքիան դարման է Եվրոպայի համար... Թուրքիան դարման է նրանց ռասիզմի հիվանդության համար: Մենք դարման ենք նրանց տնտեսական անկման համար: Մենք դարման ենք նրանց ուժի կորստի համար.... Անդալուզիայից [Իսպանիա] մինչև  Օսմանյան կայսրություն, և կես դար առաջ մեր ժողովրդի սուրբ երթով, որ եկան այստեղ Անատոլիայի բոլոր կողմերից, ազանի ձայնը [իսլամական աղոթքի կանչ] բերեց այս հերոսներին դեպի Եվրոպա: Մզկիթների գմբեթները, որ նրանք սփռել են այս աշխարհամասում, պաշտպանված կլինեն. մենք շարունակելու ենք պայքարել այն ձեռքերի դեմ, որոնք ձգտում են դրանց վնասել: Ես համբուրում եմ իմ եղբայրների ճակատները, որոնք Թեքփիրը [«Ալլահ աքբար» աղոթքի կոչը] հասցրեցին Ցյուրիխ.... Ինչքան սուրբ էին այն մարդիկ, որ եկան և սերմեր ցանեցին այստեղ, որոնք, Ալլահի զորությամբ, շարունակելու են վերաճել արդարության հսկայական ծառի Եվրոպայի կենտրոնում: Ոչ ոք չի կարող կանգնեցնել սա...»:
Դավութօղլուն համառորեն շարունակեց իր անհեթեթ ու ամբարտավան հայտարարություններն անցյալ շաբաթ, այս անգամ արդեն Անկարայում, ասելով ազգային փոքրամասնությունների ներկայացուցիչներին՝ «Մենք դաս ենք տալու Եվրոպայի ռասիստներին»:

Арут Сасунян. Кто ответственен за превращение Эрдогана в фанатичного тирана?
Когда в 2002 году в Турции к власти пришла партия «Справедливость и развитие», ее основатель Реджеп Тайип Эрдоган производил впечатление добропорядочного мусульманина, который стремится искоренить коррупцию и повысить уровень жизни турецких граждан.
На протяжении последних 13 лет Эрдоган постепенно превращался в тирана-коррупционера, современного османского султана. Был ли он изначально волком в овечьей шкуре или распустился из-за слепой помощи и щедрой похвалы мирового сообщества? Символично, что президент Обама называл Эрдогана одним из пяти мировых лидеров, с которыми он особенно близок. Обама и лидеры других государств, наконец, поняли, что созданное ими чудовище вырвалось на свободу и вышло из-под их контроля. Главной жертвой злоупотребления доверием к Эрдогану стал никто иной, как президент Сирии Башар Асад.
Насколько надменными стали Эрдоган и другие турецкие лидеры, показывают приведенные ниже отрывки из их последних публичных выступлений, представленные Институтом исследований средств массовой информации Ближнего Востока.
На состоявшемся 21 января в Стамбуле Конгрессе межпарламентского союза исламских стран Эрдоган со своей речью больше напоминал лидера исламского государства, чем президента страны-члена НАТО, призывая мусульманские страны «объединиться и победить последователей Лоуренса Аравийского, стремящихся разрушить Ближний Восток». Он обвинял Запад в организации заговора против исламского мира и в развязывании братоубийственных войн между мусульманами.
Во время недавнего визита в Джибути Эрдоган хвастался: «Турция – сильная страна. Если вы (Евросоюз) смотрите на Турцию как на страну, которая с мольбой стоит у вашего (ЕС) порога, то знайте, что Турция не та страна, которая будет что-то просить». В ответ на критику европейских стран за наказания, примененные в Турции к СМИ, Эрдоган заявил лидерам стран ЕС: «Оставьте себе ваши идеи» и добавил: «Соблаговолите приехать в Турцию, чтобы Турция преподала вам уроки демократии».
Вице-премьер Турции Нуман Куртулмуш, сопровождавший Эрдогана во время его поездки по странам Африки, бессовестно разыгрывал карту расизма, обращаясь к местным жителям: «После падения Османской империи африканцы в первый раз видят белую руку, которая не эксплуатирует их, не унижает и не бьет по голове – белую руку, которая не использует их полезные ископаемые, не уничтожает их ценности, не ассимилирует их и не смотрит на них как на низшие творения. Они видят белую руку Турции, которая принимает их всех как равных и как братьев.... Мы пытаемся помочь в возрождении этих чернокожих, но добросердечных людей». Куртулмуш, вероятно, надеялся на то, что его африканские слушатели неосведомлены о том, что Эрдоган часто использует уничижительный расистский термин «зенджи» («чернокожий») для характеристики людей низшего сословия...
Не желая отставать от Эрдогана и Куртулмуша по надменности и религиозному фанатизму, премьер-министр Турции Давутоглу в прошлом месяце в Цюрихе на собрании живущих там турок заявил: «Ислам – коренная религия Европы и будет оставаться таковой. Несмотря на препятствия, предрассудки и подстрекательства, Турция продолжает идти по пути в члены ЕС.... По милости Аллаха, мы никогда не склоним головы. Мы внуки героев Галлиполийского сражения, которые никогда ни перед кем не склоняли своей головы. Когда в 2002 году мы пришли к власти, они (ЕС) сказали, что Турция очень бедная и беспомощная страна, которая станет излишней ношей для Европы. Благодаря Аллаху, Турция сегодня сильная страна ... Мы не ноша для Европы. Турция – лекарство для Европы... Турция – лекарство от их болезни, от расизма. Мы – средство от их экономического краха. Мы средство от их ослабления.... От Андалузии (Испании) до Османской империи, и полвека назад вместе со святым маршем нашего народа, пришедшего сюда изо всех уголков Анатолии, звук азана (призыв мусульман к молитве) довел этих героев до Европы. Купола мечетей, возникшие на этих землях, будут защищены – мы продолжим бороться с теми, кто стремится причинить им вред. Я целую в лоб тех моих братьев, которые принесли в Цюрих такбир (призыв к молитве «Аллах акбар»)... Насколько же святы те люди, которые пришли сюда и посеяли семена веры, которые, силою Аллаха, будут продолжать растить огромное дерево справедливости в центре Европы. Никто не сможет остановить это...»
Давутоглу упрямо продолжил свои нелепые и надменные заявления на прошлой неделе, на этот раз уже в Анкаре, говоря представителям национальных меньшинств Турции: «Мы преподнесем урок европейским расистам».