Ուժեղ անձրևը և կարկուտը լուրջ վնաս են հասցրել Սամցխե-Ջավախք և Քվեմո-Քարթլի գյուղերին
Անցյալ հանգստյան օրերին (հունիսի 6-7) ուժեղ անձրևը և կարկուտը լուրջ վնաս են հասցրել Վրաստանի հարավային շրջաններին, այդ թվում նաև հայաբնակ Սամցխե-Ջավախք և Քվեմո-Քարթլի գյուղերին: Բնական տարերքի արդյունքում տուժել են պտղատու այգիներն ու ցանքը: Տեղական ինքնակառավարման մարմինների տարածած տեղեկատվության համաձայն` տարերքը վնաս է հասցրել նաև շրջանների ենթակառույցներին: Թեթրի-Ծղարո շրջանում (Դաղեթ Խաչեն. Շամշուլդա) հորդառատ անձրևը հանգեցրել է գետի մակարդակի բարձրացմանը, որն էլ իր հերթին քանդել է տարբեր գյուղերը և բնակելի վայրերն իրար կապող մի քանի կամուրջներ: Տարածաշրջանային զարգացման նախարարությունում հայտարարաում են, որ «տարերքի հասցրած վնասի հաշվարկում է անցկացվում, և պետությունը հնարավորության սահմաններում օգնություն կտրամադրի տուժած բնակչությանը»:
ՆԱՏՕ-ի ռազմավարական զինվորական համագործակցության ամենամյա համագումարը (Strategic Military Partner Conference, SMPC) Թբիլիսիում աշխատանքը սկսում է երեքշաբթի հունիսի 9-ին Ալյանսի ձևափոխման Միավորված հրամանատարության աջակցությամբ: «Համագումարի նպատակն է երկրներում անդրատլանտյան ընկերակցության ձևափոխման և մեկ տեսության ձևավորման մասին կարծիքների փոխանակմանն աջակցությունը», -ասվում է Վրաստանի Պաշտպանության նախարարության հաղորդագրությունում: Համագումարին, որը տեղի կունենա հունիսի 9-ից 10-ը, կմասնակցեն ՆԱՏՕ-ի անդամ-երկրների և դաշնակից երկրների զինված ուժերի բարձրաստիճան ներկայացուցիչներ, ինչպես նաև փորձագետներ: «ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրների և դաշնակիցների Զինված ուժերի Գլխավոր շտաբների ղեկավարները ամենամյա միջոցառմանը հնարավորություն ունեն կիսվել ապագայի տեսությամբ ռազմավարական հարցերով», -նշում են կարզմակերպիչները: Տվյալ փուլում Վրաստանը ձգտում է ՆԱՏՕ-ի անդամակցության Գործողությունների ծրագիրը ստանալուն` հույսեր կապելով 2016թ Վարշավայի գագաթաժողովի հետ: ՆԱՏՕ-ն շարունակում է «բաց դռների քաղաքականությունը» Վրաստանի հետ հարաբերություններում` միաժամանակ պնդելով բարեփոխումները շարունակելու համար:
Հունիսի 8-ին Վրաստանը կրկին բարձրացրել է բոլոր տեսակի վառելիքի գները: Միջին հաշվով գների բարձրացումը կազմել է 3-7 թեթրի: Տվյալների ռազմավարական վերլուծության համաձայն` 2015թ. վառելիքը միջին հաշվով թանկացել է 25-30 թեթրի: «Վիսոլ Պետրոլիում Վրաստան» ընկերության Գլխավոր տնօրենը հաստատում է, որ «Վրաստանում բենզինի թանկացումը ուղղակիորեն կապված է համաշխարհային շուկայում փոփոխությունների հետ, ինչպես նաև պայմանավորված է ազգային արժույթի արժեզրկման հետ»: Հարցին` արժե՞ արդյոք սպասել գների հետագա աճին, նա պատասխանել է «ամեն ինչ կախված է շուկայական միտումների հետ, չնայած, որ հիմա գների աճը քիչ հավանական է, կարծում եմ, որ մոտակա ժամանակներս հնարավոր է գնի ևս 5 թեթրիով բարձրացում»:
Վրաստանի նախագահի վարչությունը հատուկ հայտարարություն է արել` կապված երկրի Կառավարության` 2016-2020թթ. Ժամանակահատվածում (2016թ. խորհրդարանական ընտրություններից հետո -խմբ.) Ընտրական համակարգում բարեփոխումներ անցկացնելու որոշման կապակցությամբ: «Նախագահի վարչության համար անհասկանալի է իշխող կուսակցության տվյալ որոշումը: Չկան հասկանալի բացատրություններ, թե ինչո՞ւ է հարկավոր ևս 5 տարով հետաձգել այն, ինչ կարելի անել այսօր ևեթ: Անհրաժեշտ են ծանրակշիռ փաստեր, որոնք առայժմ չկան: Պարզ է, որ Ընտրական Կոդեքսի փոփոխության անհրաժեշտության մասին քաղաքական որոշումն արդեն ընդունված է: Եթե որոշումը կա,ինչո՞ւ ձգձգել», -հունիսի 8-ին հայտարարել է Վրաստանի նախագահի խորհրդարանական քարտուղարը:
«Երկրում ծանր տնտեսական պայմանների կապակցությամբ Վրաստանի Խորհրդարանը որոշում է ընդունել կրճատել իր Բյուջեն 6 000 000 լարիով: Համապատասխան որոշումն արդեն ուղարկված է երկրի Խորհրդարան», -հունիսի 8-ին հայտարարել է երկրի Խորհրդարանի նախագահը:
Հունիսի 8-ին հանդիպում է տեղի ունեցել Դավիթ Ուսուփաշվիլու և Վրաստանում գտնվող չինական խորհրդանականների պատվիրակության միջև: «Այսօրվա հանդիպումը վկայում է Վրաստանի և Չինաստանի միջև համագործակցության խորացման մասին: Մեզ համար շատ կարևոր է, որպեսզի Չինաստանի հետ համագործակցությունը ներառի հնարավորինս շատ բնագավառներ: Վերջին 3-4 տարիների ընթացքում Վրաստանում չինական ներդրումները նշանակալիորեն մեծացել են: Աճել է նաև վրացական գինու արտահանումը Չինաստան: Երկրների միջև տարածաշրջանային և գլոբալ նախագծերի իրականացման շրջանակներում համագործակցություն է տարվում: Մեծ Մետաքսի ճանապարհի վրա Վրաստանը ռազմավարական դիրք է զբաղեցնում, ինչը մեծացնում է Չինաստանի հետ համագործակցության հետագա խորացման հնարավորությունը: Մեր տարածաշրջանում Չինաստանի զարգացող ակտիվությունը Վրաստանի անվտանգության կարևորագույն երաշխիքներից մեկն է»:

События дня. 8 июня, Грузия
В прошедшие выходные (6-7 июня) сильный дождь и град, нанесли серьезный урон южным регионам Грузии, в том числе и армяно-населенным деревням Самцхе-Джавахка и Квемо Картли. В результате стихии пострадали фруктовые сады и посевы. Согласно информации распространенной органами местного самоуправления, стихия так же нанесла урон инфраструктуре регионов. В районе Тетри-Цкаро (Дагет Хачен. Шамшулда) обильные дожди привели к поднятию уровня реки, которая, в свою очередь снесла несколько мостов, связывающих различные деревни и населенные пункты. В министерстве регионального развития заявляют, что «ведется подсчет урона, нанесенного стихией и государство, по возможности окажет помощь пострадавшему населению».
Ежегодная конференция по стратегическому военному партнерству НАТО (Strategic Military Partner Conference, SMPC) начинает работу в Тбилиси во вторник, 9 июня, при поддержке Объединенного командования трансформации Альянса. «Целью конференции является содействие обмену мнениями о трансформации в странах трансатлантического содружества и формирование единого видения», —говорится в сообщении Минобороны Грузии. В конференции, которой будет проходить с 9 по 10 июня, примут участие высокопоставленные представители вооруженных сил стран-членов и партнеров НАТО, а также эксперты. «На ежегодном мероприятии у глав Генеральных штабов ВС стран-членов и партнеров НАТО есть возможность поделиться видением будущего по стратегическим вопросам», отмечают организаторы. На данном этапе Грузия добивается получения Плана действий по членству в НАТО (ПДЧ), возлагая надежды на Варшавский саммит в 2016 году. НАТО продолжает «политику открытых дверей» в отношении Грузии, одновременно настаивая на продолжении реформ.
8 июня в Грузии вновь поднялись цены на все категории горючего. В среднем повышение цен составило 3-7 тетри. Согласно статистическому анализу данных, с начала 2015 года горючее, в среднем, подорожало на 25-30 тетри. Генеральный директор компании «Висол Петролиум Грузия» -Васил Харава, утверждает, «что подорожание цен на бензин, в Грузии, напрямую связано с изменениями на мировом рынке, а так же обусловлено падением национальной валюты». На вопрос –стоит ли ожидать продолжения повышения цен, он отметил –«все зависит от тенденций на рынке, не смотря, что на данном этапе повышения цен маловероятны, все же, думаю, что в ближайшее время возможно повышение еще на 5 тетри».
Администрация президента Грузии сделала специальное заявление в связи с решением Правительства страны провести реформу Избирательной системы в промежутке между 2016 и 2020 годами (после парламентских выборов 2016 года –ред.) «Администрации президента не понятно данное решение правящей партии. Нет внятных объяснений –почему надо откладывать на 5 лет то, что можно сделать уже сегодня? Необходимы веские аргументы, которых пока что не слышно. Очевидно, что политическое решение о необходимости изменения Избирательного Кодекса –уже принято. Если решение есть –зачем оттягивать?», -8 июня заявил парламентский секретарь Президента Грузии. .
«В связи с сложной экономической ситуацией в стране. Парламент Грузии принял решение сократить свой бюджет на 6 000 000 лари. Соответственное решение уже направлено в Правительство», -8 июня заявил председатель парламента страны.
8 июня состоялась встреча между Давитом Усупашвили и делегацией китайских парламентариев, находящихся в Грузии с визитом. «Сегодняшняя встреча свидетельствует о углублении сотрудничества между Грузией и Китаем. Для нас крайне важно, что бы сотрудничество с Китаем охватывало бы как можно больше сфер. За последние 3-4 года китайские инвестиции в Грузию, значительно увеличились. Вырос и экспорт грузинского вина в Китай. Между странами ведется сотрудничество в рамках осуществления региональных и глобальных проектов. На Великом Шелковом Пути Грузия занимает стратегическое местоположение, что увеличивает возможность дальнейшего углубления сотрудничества с Китаем. Растущая активность Китая в нашем регионе, является одним из важнейших гарантов безопасности Грузии».