ՅԱՐՈՒԹ ՍԱՍՈԻՆԵԱՆ.Թուրքիան Կը Վճարէ «Սի.Այ.Էյ.»ի Տնօրէնին եւ Լոպիիստներուն՝ Քիւրտերու Եւ «ԻՊ»ի Դէմ Յարձակումները Խեղաթիւրելու Համար
• 21-08-2015 11:16:08   | ԱՄՆ  |  Վերլուծություն
Վերջին շաբաթներուն ընթացքին ամբողջ աշխարհի տարածքին հրապարակուեցան հազարաւոր յօդուածներ, որոնք կը մերկացնեին Թուրքիոյ ռազմավարական խաբէութիւնը՝ օգտագործելով «Իսլամական պետութեան» դէմ պայքարի պատրուակը՝ ձեռնարկելու համար ցեղասպանական ռմբակոծութեան արշաւի ընդդէմ քիւրտերու, որոնք Սուրիոյ եւ Իրաքի մէջ խիզախօրէն կը դիմակայեն «Իսլամական պետութիւն»ը:
«Ուոլ Սթրիթ Ճըրնըլ» (Wall Street Journal) թերթը 12 Օգոստոսին տեղեկացուց, որ ամերիկացի բարձրաստիճան զինուորական մը մեղադրած է Թուրքիան՝ ամերիկեան կառավարութիւնը խաբելու յանցանքով, արտօնելով Ինճիրլիքի ռազմակայանի օգտագործումը «Իսլամական պետութեան» վրայ յարձակելու համար, իբրեւ ծածկ նախագահ Էրտողանի կողմէ պատերազմ հռչակելուն քիւրտ զինեալներու (ՔԱԿ) դէմ, Հիւսիսային Իրաքի մէջ: Մինչեւ օրս Թուրքիան կատարած է 300 օդային յարձակում ՔԱԿի եւ միայն երեք՝ «Իսլամական պետութեան» դէմ։
Էրտողանի նպատակն է քիւրտերը պատժելու միջոցով շահիլ թուրք ընտրողներու համակրանքը յաջորդ խորհրդարանական ընտրութիւններուն, որոնք կարելիութիւն պիտի տան իր կուսակցութեան բացարձակ մեծամասնութիւն ստանալու եւ հաստատելու մենատէր նախագահական կրօնապետութիւն:
Անգարան՝ ամերիկեան հանրութիւնը խաբելու եւ մոլորութեան մէջ ձգելու համար, քիւրտերուն դէմ իր պատերազմը սկսելէն քանի մը օր ետք վարձեց «Սքուայըր Փեթըն Պակս» ընկերութիւնը (Squire Patton Boggs) ամսական 32 հազար տոլարով, իբրեւ «Կեփհարթ Կրուփ» (Gephardt Group) հզօր լոպիական ընկերութեան ենթակապալառու: «Սքուայըր Փեթըն Պակս»ի կազմին մէջ են նախկին ծերակուտականներ Թրենթ Լաթ, Ճան Պրօ եւ Սպիտակ տան նախկին պաշտօնեայ Ռապըրթ Քափլա: «Կեփհար»չի թրքական լոպիական խումբը կազմուած է հետեւեալ ենթակապալառուներէն՝ Կրինպըրկ Թրորիկ, Պրայըն Ֆորնի, Լիտիա Պորլընտ եւ «Տիքշթայն Շափիրօ» ընկերութիւն. վերջինը իր լոպիական աշխատակազմին մէջ վերջերս ընդունած է «Սի.Այ.Էյ.»ի նախկին տնօրէն Փորթըր Կասը: Թուրքիոյ կողմէ վարձուած այլ լոպիական ընկերութիւններն են՝ «Կոլտըն Սոլիւշընզ»ը (Goldin Solutions), «Ալփայթաք»ը (Alpaytac), «Ֆին Փարթնըրզ»ը (Finn Partners), «Ֆերահ Օզպեք»ը (Ferah Ozbek) եւ «Կոլին/Հերիս Ինթըրնէյշընըլ»ը (Golin/Harris International): Ըստ Միացեալ Նահանգներու արդարադատութեան նախարարութեան տեղեկութիւններուն՝ Թուրքիա տարեկան շուրջ 5 միլիոն տոլար կը վճարէ այս լոպիական-հանրային կապերու
ընկերութիւններուն: Բացի ատկէ, ոչ-շահութաբեր քանի մը ամերիկեան կազմակերպութիւններ իբրեւ ճակատ կը ծառայեն թրքական կառավարութեան՝ Միացեալ Նահանգներու մէջ նպաստելու անոր շահերուն, Քոնկրեսի անդամներն ու լրագրողները հրաւիրելով Թուրքիա՝ ամբողջովին վճարուած զբօսանք-խնճոյքներու համար:
Թուրքիոյ համար աշխատող ամերիկեան լոպիիստներէն հաւանաբար ամէնէն վիճայարոյցը Փորթըր Կասն է՝ 2004-2006 թուականներուն «Սի.Այ.Էյ.»ի տնօրէնը, որ համաձայնած է ծախել իր հոգին, հաւանաբար նաեւ Միացեալ Նահանգներու ազգային գաղտնիքները, բուռ մը թրքական լիրայի համար:
Յատկանշական է, որ համաձայն «Օտար գործակալներու արձանագրութեան մասին» օրէնքին՝ արդարադատութեան բաժանմունքին Կասի ներկայացուցած զեկոյցին մէջ ան խուսափած է թրքական կառավարութեան կողմէ իր վարձատրութեան վերաբերեալ հարցումին պատասխանելէ: Ան պարզապէս գրած է. «Աշխատավարձը հիմնուած չէ միայն օտար յաճախորդին (Թուրքիա) մատուցուող ծառայութիւններուն վրայ։
2015ի Ապրիլ 23ին ներկայացուցած իր զեկոյցին մէջ Կաս հետեւեալ ձեւով կը նկարագրէ Թուրքիոյ կատարած իր ծառայութիւնները.
1. Ապահովել խորհրդատուութիւն թուրք-ամերիկեան յարաբերութիւններու ընդլայնման եւ ամրապնդման առնչութեամբ շարք մը առանցքային ոլորտներու մէջ, որոնք քննարկման առարկայ են Քոնկրեսին համար, ներառեալ առեւտուր, ուժանիւթային անվտանգութիւն, հակաահաբեկչական ջանքեր եւ Մերձաւոր Արեւելքի եւ Եւրոպայի մէջ տարածաշրջանային կայունութիւն ապահովելու համար ջանքեր:
2. Իրազեկել Քոնկրեսի անդամներն ու Միացեալ Նահանգներու վարչակազմը Թուրքիոյ համար կարեւորութիւն ներկայացնող հարցերու մասին:
3. Տեղեկացնել Թուրքիան Քոնկրեսի կամ գործադիր իշխանութեան իւրաքանչիւր որոշման մասին, որ կը վերաբերի Թուրքիոյ համար կարեւորութիւն ներկայացնող հարցերուն:
4. Պատրաստել իրադարձութիւններու վերլուծութիւն՝ Քոնկրեսի եւ գործադիր իշխանութեան մօտ Թուրքիան յուզող հարցերուն մասին:
Յատկանշական է, որ Կասի գործատուն՝ «Տիքշթայն Շափիրօ»ն, խաբած է արդարադատութեան նախարարութիւնը՝ անոր ծառայութեան մեկնարկէն երկու օր, եւ Հայոց Ցեղասպանութեան հարիւրամեակէն երեք օր առաջ զեկուցելով, որ «Սի.Այ.Էյ.»ի նախկին տնօրէնը իր լոպիական ընկերութեան անունով արդէն հանդիպում ունեցած է Քոնկրեսի ինը անդամներու հետ՝ քննարկելու «Միացեալ Նահանգներ-Թուրքիա յարաբերութիւնները»:
Ամենայն հաւանականութեամբ, Թուրքիոյ համար իբրեւ լոպիիստ Փորթըր Կասի վարձատրութիւնը պարգեւատրում էր թրքական հարցերուն մէջ անոր հաւատարիմ աջակցութեան՝ 1989-2004 թուականներուն Ֆլորիտայէն հանրապետական քոնկրեսական եղած ատեն: 2000ի Հոկտեմբերին Ներկայացուցիչներու տան արտաքին յարաբերութիւններու յանձնաժողովին մէջ Հայոց Ցեղասպանութեան վերաբերեալ բանաձեւի քննարկման ատեն քոնկրեսական Կաս, որ այդ ատեն Ներկայացուցիչներու տան հետախուզութեան յանձնաժողովի նախագահն էր, դէմ արտայայտուեցաւ բանաձեւի ընդունման՝ իբրեւ արդարացում օգտագործելով այն, որ ատիկա կրնայ վնասել թուրք-ամերիկեան յարաբերութիւններուն: Այնուամենայնիւ, Ցեղասպանութեան վերաբերեալ բանաձեւը ընդունուեցաւ 24 թեր, 11 դէմ քուէներով:
Շատ ամօթալի է, որ Քոնկրեսի նախկին անդամները իրենք զիրենք կը վաճառեն ոեւէ մէկուն, որ պատրաստ է իրենց դրամ տալ: Բայց «Սի.Այ.Էյ.»ի տնօրէ՞նը… Ասիկա ոչ միայն անբարոյականութիւն է, այլ նաեւ լուրջ վտանգ կը ներկայացնէ Միացեալ Նահանգներու ազգային անվտանգութեան: Ամերիկեան կառավարութիւնը պէտք չէ արտօնէ իր բարձրագոյն լրտեսին վաճառքը բարձրագոյն գին առաջարկողին… Ի՞նչ պիտի ըլլայ, եթէ յանկարծ Հիւսիսային Քորէան աւելի բարձր գին առաջարկէ անոր: Արդեօք Կաս պիտի նետուի՞ թշնամի պետութեան օգտին լոպիիստութիւն ընելու՝ պարզապէս քանի մը տոլար աւելի վաստակելու համար:

Harut Sassounian.Turkey Pays CIA Director & Lobbyists To Misrepresent Attacks on Kurds & ISIS
Thousands of articles have been published worldwide in the recent weeks exposing Turkey’s strategic trickery -- using the pretext of fighting ISIS to carry out a genocidal bombing campaign against the Kurds who have courageously countered ISIS in Syria and Iraq.
The Wall Street Journal reported on August 12 that a senior US military official accused Turkey of deceiving the American government by allowing its use of Incirlik airbase to attack ISIS, as a cover for President Erdogan’s war on Kurdish fighters (PKK) in northern Iraq. So far, Turkey has carried out 300 air strikes against the PKK, and only three against ISIS! Erdogan’s intent in punishing the Kurds is to gain the sympathy of Turkish voters in the next parliamentary elections, enabling his party to win an outright majority and establish an autocratic presidential theocracy.
To conceal its deception and mislead the American public, within days of starting its war on the Kurds, Ankara hired Squire Patton Boggs for $32,000 a month, as a subcontractor to the powerful lobbying firm, the Gephardt Group. Squire Patton Boggs includes former Senators Trent Lott and John Breaux, and retired White House official Robert Kapla. The Gephardt lobbying team for Turkey consists of subcontractors Greenberg Traurig, Brian Forni, Lydia Borland, and Dickstein Shapiro LLP; the latter recently added to its lobbying staff former CIA Director Porter Goss. Other lobbying firms hired by Turkey are: Goldin Solutions, Alpaytac, Finn Partners, Ferah Ozbek, and Golin/Harris International. According to US Justice Department records, Turkey pays these lobbying/public relations firms around $5 million a year. Furthermore, several US non-profit organizations serve as fronts for the Turkish government to promote its interests in the United States and take Members of Congress and journalists on all-expense paid junkets to Turkey.
Among the US lobbyists for Turkey, perhaps the most questionable is Porter Goss, CIA Director from 2004 to 2006, who has agreed to sell his soul and possibly US national secrets for a fistful of Turkish Liras.
It is noteworthy that in a report Mr. Goss filed with the Justice Department under the Foreign Agents Registration Act, he avoided answering the question regarding his compensation from the Turkish government. He simply wrote: “Salary not based solely on services rendered to the foreign principal [Turkey]”!
In the same form, filed on April 23, 2015, Mr. Goss described his services for Turkey as follows:
1) Provide counsel in connection with the extension and strengthening of the Turkish-American relationship in a number of key areas that are the subject of debate in Congress, including trade, energy security, counter-terrorism efforts, and efforts to build regional stability in the broader Middle East and Europe;
2) Educating Members of Congress and the Administration on issues of importance to Turkey;
3) Notifying Turkey of any action in Congress or the Executive Branch on issues of importance to Turkey;
4) Preparing analyses of developments in Congress and the Executive Branch on issues of importance to Turkey. It is significant that Dickstein Shapiro LLP, Mr. Goss’s employer, misled the Justice Department, by reporting two days prior to the start of his employment and three days before the Armenian Genocide Centennial, that the former CIA Director had already met on behalf of his lobbying firm with nine members of Congress to discuss “US-Turkish relations.”
Most probably, hiring Porter Goss as a lobbyist for Turkey was a reward for his staunch support of Turkish issues, while serving as a Republican Congressman from Florida from 1989 to 2004. During the October 2000 debate on the Armenian Genocide resolution in the House International Relations Committee, Cong. Goss, the then Chair of the House Intelligence Committee, testified against the adoption of the resolution, using the excuse that it would harm US-Turkey relations. Nevertheless, the genocide resolution was adopted by a vote of 24 to 11.
It is bad enough that former Members of Congress are selling themselves to anyone who is willing to pay them. But, the Director of the CIA…? This is more than unethical; it is a grave risk to US national security. The American government must not allow the sale of its top spymaster to the highest bidder! What if North Korea offered him a higher price? Would Mr. Goss jump ship and lobby for an enemy state just to make a few more dollars?